Skocz do zawartości

1778 Wyświetleń

Nowy DJI Phantom 4

04 mar 2016 22:52    Bartq w Sprzęt
1778 Wyświetleń

Na DJI od jakiegoś czasu jest wywierana duża presja ze strony konkurencji. Na rynku pojawił się dron 3DR Solo, swojego drona zapowiada od jakiegoś czasu GoPro. Po najnowszej informacji trzeba jednak przyznać, że DJI dzielnie się broni i robi krok w przód jeśli chodzi o technologię użytkową. Poznajcie drona DJI Phantom 4.

 

Czym się wyróżnia nowa platforma od konkurencyjnych? W Phantom 4 został zastosowany pierwszy w tym rodzaju dronów system omijania przeszkód. System autopilota używany na przykład w trybie śledzenia w czwórce jest jeszcze lepszy niż wcześniej. Dron został również wyposażony w tryb Sport, w którym Phantom 4 osiąga prędkość równą do tej osiąganej przez Inspire One, czyli około 70 km/h!
Phantom 4 oparty jest o konstrukcję jego poprzednika, Phantoma 3 Professional, jednak zastosowane zmiany polepszają zdolności pozycjonowania drona, układ napędowy, stabilizację, kamerę oraz aparaturę sterującą. Firma DJI dodała również wspomniany wcześniej system omijania przeszkód, oraz funkcję „tap fly”.

 

Dołączona grafika

 

System omijania przeszkód działa na zasadzie nieustannego skanowania tego, co znajduje się przed dronem. Na podstawie odczytu dron decyduje czy podnieść wysokość lotu czy też może się zatrzymać. Zastosowanie tego systemu umożliwiło wprowadzenie funkcji „tap fly”, która polega na tym, że użytkownik za pomocą jednego kliknięcia palcem ma możliwość wysłania drona w dowolne miejsce widoczne na podglądzie w aplikacji. Funckja ta bardzo przyjemnie uzupełnia się z opcją „return home”, po uruchomieniu której, dron wraca do punktu startu (również omijając przeszkody). Jedynym słabym punktem systemu omijania przeszkód jest to, że przeszkoda musi znajdować się przed dronem.
Oczywiście może to być sygnał dla użytkowników, że kolejne modele dronów mogą być już wyposażone w czujniki obejmujące całe pole dookoła drona, jednak przyjdzie nam za to zapłacić więcej.

 

Dołączona grafika

 

Nowa aparatura sterująca posiada teraz trzy tryby pracy: Position, Sport i Attitude. Njaciekawszym z nich jest tryb Sport, który umożliwia zwiększenie prędkości drona aż do 70 km/h.

 

Producent zadbał też o wydłużenie czasu lotu na jednym ładowaniu. Bateria zwiększyła swoją pojemność do 5350 mAh, co wystarczy na 28 minut lotu.

 

Konstruktcja Phantoma 4 również została zmodyfikowana względem poprzednika. Elementy można teraz w bardzo sprawny sposób złożyć, co skraca czas, który musimy poświęcić na przygotowanie do lotu.

 

DJI wprowadziło również modyfikacje kamery 4K. Zmiany spowodowały zmniejszenie o 56% aberracji chromatycznej oraz o 36% zniekształceń obiektywu względem Phantoma 3 Professional. W jakości Full HD 1080p mamy teraz możliwość użycia prędkości 120 klatek na sekundę, co zaowocuje ładnymi zwolnieniami. Dodatkowo dla lepszej stabilizacji obrazu kamera oraz gimbal zostały przesunięte bliżej środka drona.
Cena nowego DJI Phantom 4 w przedsprzedaży to 1399$. Oczywiście spodziewamy się wzrostu ceny zaraz po wprowadzeniu na rynek.

 

Na dyskusję na temat nowego drona zapraszamy do tematu na FORUM.