Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Przygoda z GoPro czas start.Jaki program do obróbki/montażu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#1

kozlos

kozlos

    Newbie

  • Użytkownik
  • 26 postów
    Witam

    Tak więc stałem (stanę :)) się szczęśliwym posiadaczem GoPro 3 Black Ed. Do zestawu dokupiłem kartę 64GB.

    Przesyłkę powinienem otrzymać już jutro. Zastanawia mnie jaki program jest polecany na początek zabawy z edytowaniem, montażem etc. nagranych filmów. Chciałbym coś w miarę intuicyjnego, ale z dość dużą (jak na potrzeby amatorskie - domowe) możliwością edycji nagrań. Fajnie jakby program był w polskiej wersji językowej.

    Bardzo proszę o wskazówki, propozycję.

    P.S. : Proszę mi napisać, na ile min materiału kręconego w 1080p starczy (mniej więcej) karta 64GB?

    #2

    27022

    27022

      Newbie

    • Użytkownik
    • 45 postów
      Na początek polecam Vegas Pro..Prosty intuicyjny programik. Ma trochę efektów przejść miedzy ujęciami i takie tam. Można doinstalować sobie Twixtor'a i pobawić się w slowmotion..ale tego nie polecam w Vegas Pro. Jak slowmotion to w Adobe After Effects...ale to już trochę czasu trzeba poświęcić.

      #3

      kozlos

      kozlos

        Newbie

      • Użytkownik
      • 26 postów
        Dziękuję za odpowiedź.

        a proszę mi powiedzieć, czy w tym Vegas nie można robić slow motion ? Przyznam szczerze, że chciałbym, mam zamiar się tym trochę "pobawić" i m.in. dlatego zdecydowałem się na black ed.

        Jeśli chodzi o całą tą obróbkę, montaż to jakie parametry komputera odgrywają tutaj najważniejszą rolę ? Pamięć operacyjna i karta graficzna , czy coś jeszcze jest równie ważne ?

        #4

        27022

        27022

          Newbie

        • Użytkownik
        • 45 postów
          W vegas można zrobić slow motion przed dogranie dodatku Twixtor... bez tego dodatku można tylko rozciągnąć filmik ale efekt jest kiepski. Jeżeli chodzi i Twixtor'a to dużo podpowiedzi znajdziesz na Youtube, czy w vegas czy w Adobe After Effects. Przewaga Adobe After Effects nad vegas jest na pewno to ze z Twixtorem możesz wstępnie renderować wykorzystując tylko pamięć wirtualna komputera i od razu obejrzeć efekt. W Vegas Pro musisz renderować całość i dopiero możesz oglądać efekty i w razie czego zaczynać od nowa poprawki. A i obraz wy renderowanego slowmotion w Adobe After Effects jest o niebo lepsze.
          Co do sprzętu to na pewno grafika, ilość pamięci jest bardzo ważna..im więcej tym lepiej..;)

          #5

          Bulczas

          Bulczas

            Specjalista

          • Użytkownik
          • Pip
          • 237 postów
            Zobacz moje filmy, slowmo robione After Effects + twixtor, montaż w Premiere Pro . Vegas łatwiejszy na początek. Jak masz black to bez niczego uzyskujesz dobre spowolnienie.
            • Jarkoosi i Tovisto lubią to


            #6

            ZiGi

            ZiGi

              Specjalista

            • Użytkownik
            • Pip
            • 155 postów
            • Miejscowość:Warszawa/Dębe Wielkie
            • Kamera: GoPro Hero5 Black + Hero3 Black
            • Karta pamięci: Sandisk,64GB,Class 10,UHS-1
            Ja nigdy jeszcze nie korzystałem w Vegas Pro 10 z twixtora żeby zrobić slowmotion. Nagrane 100fps zwolnione do 25fps czasem wystarcza. Kwestia tylko dobrych ustawień projektu ;-)

            Pozdrawiam
            ZiGi

            Wysłane z mojego SE Arc S za pomocą Tapatalk 2

            Pozdrawiam
            ZiGi
            GoPro Hero 5 Black + GoPro Hero 3 Black + Wi-Fi Remote + Battery BacPac™ + The Frame + Suction Cup 2 + GoPole Reach + FeiyuTech G5 + Sandisk Ultra 64GB UHS-1 Class 10


             


            #7

            Bulczas

            Bulczas

              Specjalista

            • Użytkownik
            • Pip
            • 237 postów
              lepiej kręcić na 120 w NTSC zawsze to 1/5 więcej...


              #8

              ZiGi

              ZiGi

                Specjalista

              • Użytkownik
              • Pip
              • 155 postów
              • Miejscowość:Warszawa/Dębe Wielkie
              • Kamera: GoPro Hero5 Black + Hero3 Black
              • Karta pamięci: Sandisk,64GB,Class 10,UHS-1

              lepiej kręcić na 120 w NTSC zawsze to 1/5 więcej...

              Ale jak się kręci przy sztucznym oświetleniu to wychodzi migotanie światła przy spowolnieniach bo nasze zasilanie ma 50Hz a nagrywasz 2x60fps które potem zwalniasz. W USA gdzie używają NTSC mają niby tylko 110v w gniazdkach ale za to 60Hz co pokrywa się z ilością klatek na sekundę.

              Na podglądzie w GoPro App widać nawet migotanie jak jest NTSC, jak jest PAL migotania nie ma.

              Pozdrawiam
              ZiGi

              Wysłane z mojego SE Arc S za pomocą Tapatalk 2

              Pozdrawiam
              ZiGi
              GoPro Hero 5 Black + GoPro Hero 3 Black + Wi-Fi Remote + Battery BacPac™ + The Frame + Suction Cup 2 + GoPole Reach + FeiyuTech G5 + Sandisk Ultra 64GB UHS-1 Class 10


               


              #9

              kozlos

              kozlos

                Newbie

              • Użytkownik
              • 26 postów
                Bulczas, a powiedz mi czy to "After Effects + twixtor" to są zewnętrzne programy, czy to dodatki do Vegas ?

                Czy w samym Vegas można spowolnić film/ujęcie? i jak bardzo jest to skomplikowane? :) Dopiero zaczynam, więc wybaczcie moją niewiedzę :)

                #10

                Bulczas

                Bulczas

                  Specjalista

                • Użytkownik
                • Pip
                • 237 postów
                  After Effects to program ze stajni Adobe, to co innego niż Sony Vegas. After Effects to program do efektów i tyle. Twixtor to plugin, działa w vegasie, w premiere pro, ale najlepiej w after effects. Sony Vegas to program do montażu i chociaż można w nim tworzyć efekty to bardziej bym go porównywał do Premiere Pro.

                  W Vegas i Pr pracujesz na timeline, w After Effects na warstwach tak jak w photoshop-ie.

                  W Vegas możesz spowolnić, twixtor nie działa idealnie (przynajmniej ja miałem problemy) możesz użyć wbudowanej opcji VELOCITY, nie jest to skomplikowane, poszukaj, w necie jest dużo poradników.

                  Osobiście nie polecam Twixtor-a w programach innych niż After Effects.

                  PS
                  też dopiero zaczynam :)


                  #11

                  kozlos

                  kozlos

                    Newbie

                  • Użytkownik
                  • 26 postów
                    Ok, dziękuję za rady :) będę próbował :D

                    a z jaką rozdzielnością nagrywacie? Która jest optymalna? Czy na początek coś zmieniać czy nagrywać na tej ustawionej domyślnie ?

                    #12

                    LeoDogg

                    LeoDogg

                      Wyjadacz

                    • Użytkownik
                    • PipPipPip
                    • 1025 postów
                    • Miejscowość:Ciechanów
                    • Kamera: GoPro 3 Black
                    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
                    Wszystko zależy do czego później nagrany materiał chcesz wykorzystać...

                    Ja i cała ta moja twórczość ;)

                     




                     


                    #13

                    Bulczas

                    Bulczas

                      Specjalista

                    • Użytkownik
                    • Pip
                    • 237 postów
                      ja nagrywam w 720 60 lub 120 fps. czasem na 1080


                      #14

                      LeoDogg

                      LeoDogg

                        Wyjadacz

                      • Użytkownik
                      • PipPipPip
                      • 1025 postów
                      • Miejscowość:Ciechanów
                      • Kamera: GoPro 3 Black
                      • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
                      Tez przewaznie 720/60 lub jezeli chce zrobic slow na maksa to w 120 fps w tej nizszej rozdzialce.

                      Ja i cała ta moja twórczość ;)

                       




                       


                      #15

                      kozlos

                      kozlos

                        Newbie

                      • Użytkownik
                      • 26 postów
                        LeoDogg do czego ? :) Do uzyskania przekonania, że były to dobrze wydane pieniążki :D, a tak na poważnie, do zabawy, do domowego użytku. Głównie będą to filmiki "szybkie" , tj. z przejażdżek motocyklowych, ale zanim wsiądę na moto, to muszę się nią pobawić, bo do wiosny jeszcze chyba dłuuuuga droga ;/

                        Zależy mi na jakości, dlatego właśnie wybrałem GoPro, a nie inny tańszy zamiennik.

                        Czyli rozumiem, że optymalnie jest na 720p ( bo i jakość i możliwości slowmo stoją na wysokim poziomie) ?

                        #16

                        LeoDogg

                        LeoDogg

                          Wyjadacz

                        • Użytkownik
                        • PipPipPip
                        • 1025 postów
                        • Miejscowość:Ciechanów
                        • Kamera: GoPro 3 Black
                        • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
                        No chodzilo mi czy pozniej filmik bedzie do wrzucenia w net czy bardziej do domowego uzytku w sensie wspomnień przy tv :) Do netu wiekszej rozdzialki IMO niz 720 nie potrzeba.
                        Z drugiej strony jak uzywasz wiekszej to potem mozna ze stopklatek fajne fotki zrobic... Kolejna kwestia to pojemnosc karty - wiadomo im wieksza rozdzialka z wieksza iloscia klatek tym pliki ciezsze itp. itd. Będąc niedawno w Szklarskiej i w Czechach kręciłem sporo w 720/60 do tego masa zdjec i zajeło to na karcie około 15 GB czyli nawet nie połowę...
                        Reasumując jakość jaką oferuje GoPro w trybie 720 jak dla mnie jest ok. Zazdroszczę uzytkownikom GoPro 3 Black tylko trybu 720/120 hehe

                        Ja i cała ta moja twórczość ;)

                         




                         


                        #17

                        kozlos

                        kozlos

                          Newbie

                        • Użytkownik
                        • 26 postów
                          Witam

                          Nakręciłem swój pierwszy filmik za pomocą GoPro 3 :)

                          Mam kilka pytań :

                          W jakim końcowym formacie najlepiej zapisywać pliki (własny użytek i zamieszczanie na YT)

                          Jak zapisałem film w avi to zajmuje 3,5 GB, a trwa może 1,5 min - nie wiem co skopałem :) Dodatkowo obraz wydaje się nieostry, niepłynny jakkolwiek to zwał.
                          Zapisałem w 1080i 60 czy coś takiego :)

                          Później ten sam film zapisałem w wmv i zajmuje już 30mb jednak hmm dużo ładniejszy (nie liczę tego braku ostrości czy płynności) obraz był w poprzednim formacie - lepsze kolory ? hmm , mam takie wrażenie

                          Zastanawia mnie jeszcze czemu po odpaleniu w allplayer pliku prosto z kamerki obraz mocno się ścina - nie sądzę, że to wina konfig. kompa, bo ten jest całkiem porządny , m.in :

                          W7 64bit
                          8Gb Ram
                          GeForce GTX 670

                          #18

                          kozlos

                          kozlos

                            Newbie

                          • Użytkownik
                          • 26 postów


                            coś popsułem, bo wbiło tylko z 480 max.

                            Pierwsze moje wypociny w tym temacie :)

                            #19

                            Bulczas

                            Bulczas

                              Specjalista

                            • Użytkownik
                            • Pip
                            • 237 postów
                              ja mogę wybrać 720 i 1080


                              #20

                              kozlos

                              kozlos

                                Newbie

                              • Użytkownik
                              • 26 postów
                                No właśnie po jakimś czasie pojawiły się te opcje.

                                Jednak muszę przyznać, że nie jestem zadowolony z jakości filmu. Czy macie jakieś rady :) Zmienić rozdzielczość, fps czy coś zupełnie innego ? Jeszcze nie grzebałem w opcjach, może wieczorem znajdę troszkę czasu.

                                I jak coś to proszę o odpowiedź/pomoc na moje poprzednia pytania :)


                                Właśnie przykleiłem te mocowania na kask, ale mam pewne obawy, że to ma się tylko na tym trzymać :D Przecież osiągam dość duże prędkości na motocyklu :)