Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

jakie parametry ustawić w sj7 star

sj7 star

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

ventur86

ventur86

    Newbie

  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Miejscowość:Czeladź
  • Kamera: Sjcam sj 7 star
  • Karta pamięci: toshiba 32GB UHS-1/U3

Witam, jako całkowity amator mam pare podstawowych pytań odnośnie ustawień i mozliwości tej kamery.

Niedawno stałem się posiadaczem kamery sportowej sjcam sj7 star i tak jak wspomnialem jestem calkowicie początkujący a więc pewnie niektóre pytania będą banalne. Tylko dodam ze po zakupie kamery od razu zainstalowałem nową aktualizację, przy zakupie była 1.05 a wgrałem 1.06. Moja karta to To toshiba microSDHC excria M302-EA 32GB UHS-I / U3 Prędkość odczytu do 90 MB/s

 

A więc zacznijmy od początku....

1) Mam do wyboru Tryb TV? i mam wybrać NTSC czy PAL? (troche czytałem o tym wczesniej na forum i wyczytałem się ze dla europy powinien byc PAL czy to prawda? wraz ze zmianą trybu zmienia się ilość klatek na sekunde dla poszczególnych rozdzielczości nagrywania.

dla NTSC 30/60/120

dla PAL 25/50/100

 

2) Następne co mam do wyboru w ustawieniach to: częstotliwość i mam do wyboru: Auto albo 50HZ albo 60HZ (i tutaj tez gdzies przeczytałem ze 50HZ dla europy?)

 

3) Rozdzielczość. Rozumiem ze im większa i im więcej klatek na minute tym powinno być lepiej ale... no wlasnie ale jakos nie do konca jestem tego pewny po nagraniu paru kawałków video. Nagrywałem
NTSC 1080p/30, 1080p/60, 1080p/120 i 4K/30

PAL 1080p/50, 1080p/100 i 4K/25

i jak na moje oko na monitorze komputera najbardziej podobało mi sie nagranie w PAL 1080p/50 ??? np PAL 1080p/100 jak na moje oko nie wiem czemu ale obraz był ciemniejszy, bardziej oddalony i tak jak bym widział "szumy"

czy to tez zalezy od sprzętu na jakim potem oglądamy? bo np na starszym laptopie ok 7lat wszystkie filmy tną a na nowszym ok rocznym wszystkie chodzą dobrze. A jak puszczalem filmy na pendrive na TV to zachowywaly się różnie tzn czasem cieły a czasem nie.

 

4) mam do wyboru takie cos jak jakość video: Doskonała, bardzo dobra i normalna? Na zdrowy rozsądek samo się nasuwa ze wybór powinien być na Doskonałą ale skoro by tak było to moje pytanie jest następujące... po co w ogole się wybiera jakość skoro z reguły powinna być ta najlepsza ustawiona z automatu dlatego mnie to troche zmyliło.

 

5) detekcja ruchu: wyłącz czy niska czy średnioszerokie czy wysoka? nie mam pojęcia co to jest.

 

6) Dane podwójne: wyłącz czy włącz? tez nie mam pojęcia co to jest.

 

7) Wideo przyspiesz: 1sek, 2 sek, 5 sek, 10 sek, 30 sek czy 60 sek? tez nie wiem do czego jest ta opcja

 

8) Ostrość: mam do wyboru: Mocna, Normalny i Delikatna?

 

9) Naświetlanie: centrowane, Wielopunktowa czy jednopunktowe?

 

10) mam tez takie coś jak Szybkie nagrywanie: Wyłącz czy Włącz?

 

Pisałem do producenta sjcam o instrukcję ale pełną instrukcję to dostałem odpowiedź ze to jest za nowa kamera zeby taka instrukcja była, do kamery jest dodana instrukcja ale jak włączyć i wyłączyć kamere, co jest w pudełku itp.

 

P.S. od siebie pare uwag:

1) producent chwali się zdjęciami w formacie RAW... dostałem odpowiedz ze będzie dostępny przy następnych aktualizacjach

2) żyroskop Gyro nie jest dostępny z tego co widziałem w NTSC 1080p/120 i 4K/30 a jest tylko w 1080p/30, 1080p/60,

3) przed zakupem tez czytałem gdzieś ze mozna zmienić kąt widzenia i ze będą 3 do wyboru - nie znalazłem takiej opcji...

Moze tak mają wszystkie kamery sportowe, nie wiem bo to moja pierwsza taka kamera ale jak na moje oko bardzo widoczny jest efekt Rybiego oka.

 

Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedzi na moje pytania :)



#2

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

1/ NTSC 30/60 klatek

2/ bez różnicy, jak będziesz filmował żarówki na choince 50

3/ im więcej klatek tym ciemniej i gorsza jakość 1080/30

4/ spróbuj na każdym ustawieniu nagrać po 10 sec i zobacz ile ważą - może chodzi o zapis danych. bierz jak najwięcej

5/ to pewnie ten żyroskop. niweluje drgania. jak niweluje to zmniejsza rozdzielczość więc lepiej krecić w 4k żeby otrzymać gładki obraz 2K lub HD.

wiadomo jak filmujesz muchy w pokoju off, jak jeździsz na byku max

6/ może ci robić pliki proxy. zobacz jakie pliki tworzy (jaki format) poczytaj o plikach proxy, oceń możliwości kompa pod kątem obróbki no i sam zdecydujesz

7/ do przeglądania nagrań na kamerze

8/ normalny

9/ centralne

10/ kamera nagrywa od razu po włączeniu bez naciśnięcia przycisku nagraj

PS

1/ raw trzeba umieć obrobić - dobra opcja

2/ w takim razie im bardziej trzepie tym uzyskasz mniejszy obraz. z 1080 zostanie ci od bidy 720

3/ powinieneś mieć opcje wide, medium i narrow. zmniejsza kąty widzenia, niweluje beczkę, tracisz jakość