Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Kamera na stałe na samochód


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ghotel

Ghotel

    Newbie

  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Miejscowość:Gliwice

Hej wszystkim. 

Zagadnienie będzie trochę nietypowe jeśli chodzi o zastosowanie kamery. Najpierw nakreślę główne zadanie kamerki, opiszę dlaczego nie "klasyczne" rozwiązania dla tego zadania oraz opiszę główne cechy, które mnie interesują. Niestety w temacie kamerek totalnie się nie odnajduję dlatego proszę o wyrozumiałość.

 

Głównym zadaniem kamerki będzie zamontowanie na stałe na kabinie samochodu (tir) w zewnętrznej części z ustawieniem wizji na tył wanny (otwarta naczepa do materiałów sypkich). Kamera będzie pomocna przy wszelkiego rodzaju wsypach umożliwiając proste manewrowanie pojazdem, tak żeby materiał równo zasypywać do wanny.

Dlaczego nie klasyczne rozwiązanie tj. kamery cofania etc. ? Ponieważ ich jakość jest w 99% żałosna. Ekspozycja na światło słoneczne i nie widać kompletnie nic, błyskawicznie ją zalało mimo pozornie szczelnej obudowy, pył z materiałów sypkich potrafił dostać się również do środka. 

 

Zakładam, że kamerka sportowa zapewni mi lepszą jakoś obrazu i komfort pracy. 

Co zatem chcę osiągnąć?

Szczelna i wytrzymała kamerka, która na stałe będzie zamontowana na zewnątrz. Eksponowana na zmienne warunki pogodowe i zapylenie.

Możliwość live-podglądu - priorytetem jest wizja, a nie nagrywanie.

Obudowa, która umożliwi podpięcie zasilania + wyjścia miniHDMI/inne na stałe - czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli nie jakie widzicie inne możliwości? Czy przeróbka obudowy i samodzielne uszczelnienie wchodzi w grę? 
Oczywiście podgląd bezprzewodowy również jest tu opcją - nadal co jednak z zasilaniem?

 

Średni przedział cenowy - najważniejsza jest jednak funkcjonalność, więc to nie aż tak wielki priorytet.

 

Liczę na Was! 

Pozdrawiam,



#2

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Kamery sportowe mają szeroki kąt widzenia. Mam takie coś zamontowane w samochodzie i trzeba się przyzwyczaić. Fabryczna kamera cofania w hondzie. Co do podglądu to musiałbyś podpiąć na stałe zasilanie i odbiór. Po WiFi będziesz miał laga w granicach 2s co raczej dyskwalifikuje to rozwiązanie. Ja bardziej szukałbym pancernego rozwiązania do samochodu niż przerabiał kamerę. Kamera sportowa pod światło ma taki sam odbiór - czyli nie widać nic.
Mógłbyś zrobić tak.
Kup xiaomi - chyba najlepszy stosunek cena/jakość.
Podpinasz 12v na stałe do ładowania do obudowy tzw sceleton. Obudowę musisz dokupić. Odbiór lecisz micro hdmi na jakiś monitor. Możesz podpiąć pod tablet ale jak skąd 15 kabla hdmi to nie wiem.
Hipotetycznie powinno to działać.
Ale...
Nikt ci nie da gwarancji że będzie to działać lepiej niż gotowy zestaw.
Pyły w dalszym ciągu będą osadzać się na soczewce tyle że obudowy.
Nie masz żadnej gwarancji na wodoszczelność układu.
Będę w kraju to poszukam ci gotowych zestawów.
Chińczycy mają takie patenty na bank rozpracowane.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

#3

Ghotel

Ghotel

    Newbie

  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Miejscowość:Gliwice

 

 

tablet ale jak skąd 15 kabla hdmi to nie wiem.

masz na myśli 15m? Bo nie do końca rozumiem :) Kamera będzie zamontowana bezpośrednio nad kabiną więc ten problem odpada. Jest potrzebna, żeby widzieć ustawienie wanny, a nie co jest za nią :)

Tak jak pisałem, główną wadą jest tragiczna jakość zwykłej kamerki za ~120zł przy której, przy materiałach sypkich typu piasek + światło walące w obiektyw nie potrafisz stwierdzić co w zasadzie widzisz.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Jeśli masz jakieś sugestie podeślij też pod jakimi hasłami konkretnie myślisz szukać - też spróbuję coś pogooglać.



#4

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Ok mój błąd.

Ciekawy jestem co wozisz. Czy podczas zasypywania nie powstanie taka chmura pyłu że i tak zasłoni ci cały podgląd?

Moim zdaniem kamera pov + podgląd to masa kabli. Powinieneś mieć zasilanie kamery i podglądu oraz połączenie od kamery do podglądu.

Fajne widziałem rozwiązanie że podgląd jest w lusterku wstecznym, ale nie wiem czy jakość i wielkość cię będzie zadowalała.

(..)

Przejrzałem pół internetuf.

Wszystkie kamery na tył mają kiepskie rozdzielczości, w sumie nie wiadomo czemu.

Myślę że najlepiej byłoby kupić jakiś zestaw kamera cofania z dobrym odbiorem, a jeśli kamera byłaby słaba to podmienić kamerę na xiaomi.

Może takie coś? 

 

- moim zdaniem będą zbyt duże lagi i się więcej udenerwujesz niż roboty

 

 

 

Na kamerę soczewkę za parę zł w razie czego.

Jeśli chcesz to pożenić z pov to musiałbyś mieć:

gniazdo zapalniczki pod kamerę

kamerę ~400 zł

kabel hdmi od kamery do monitora

monitor ~400 zł (tablet musiałby mieć oprogramowanie pod kamerę nie wiem jak jest z podglądem na xaiomi na żywca)

zasilanie monitora na zapalniczkę

Pomyślę nad tym jeszcze ale szczerze ciężki temat.

Pozdrawiam