Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Kwalifikacje UAVO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#21

skiper83

skiper83

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 672 postów
  • Miejscowość:Lubuskie
  • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
  • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)
No czyli dużej rozbieżności nie ma. Ja się wybieram w poniedziałek na badania :-)
Kto by pomyślał że bezzałogowiec można użyć w kardiologii ;-) oby wszystko z sytuacją było ok.

Bartek vel skyrunnerdji.blogspot.com nadaję z Xperia Z2


 

 

 

 

 


#22

krisu23

krisu23

    Newbie

  • Użytkownik
  • 17 postów
  • Miejscowość:Zawoja
  • Kamera: GoPro 3 black
A ja się już gubię w przepisach. Jak to obecnie wygląda z lataniem w zasięgu wzroku. Niekomercyjnym oczywiście. Mam mieć papier czy nie? I czy jak mam podpięty monitor z FPV to znaczy że latam poza zasięgiem wzroku? Przepraszam ale nie mogę znaleć odpowiedniego tematu więc może tu mi ktoś odpowie.


Druga sprawa którą już widzę, że dynamicznie się rozwinie to kaska za poświadczenie kto jest autorem materiału. Coś jak na budowie gdzie inspektor tylko przyjeżdża podbić na odbiorze. Ktoś będzie sobie kręcił celem wykorzystania komercyjnego ale bez papieru to musi jedynie załatwić od posiadającego prawko na drona oświadczenie, że to ten drugi latał. Wiadomo nie za darmo... chętni bankowo się znajdą.

#23

skiper83

skiper83

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 672 postów
  • Miejscowość:Lubuskie
  • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
  • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

A ja się już gubię w przepisach. Jak to obecnie wygląda z lataniem w zasięgu wzroku. Niekomercyjnym oczywiście. Mam mieć papier czy nie? I czy jak mam podpięty monitor z FPV to znaczy że latam poza zasięgiem wzroku? Przepraszam ale nie mogę znaleć odpowiedniego tematu więc może tu mi ktoś odpowie.

Obecnie przepisy mówią że możesz latać rekreacyjnie modelami bez podpiętej kamery tak wynikało z biuletynu ULC.  Latanie w zasięgu wzroku to takie gdzie masz "kontakt wzrokowy" z dronem bez przerwy. Czyli widzisz go gdzie leci , jak leci itd... fpv pomaga ci (teoretycznie) tylko w podglądzie nagrania jakie chcesz wykonać.
Poza zasięgiem wzroku to inna para kaloszy i wtedy bazujesz tylko i wyłącznie na tym co widzi kamera i jakie masz parametry na niej z drona wyświetlane . Czyli np: 2km nad lasami , za budynkami itd...

 

Druga sprawa którą już widzę, że dynamicznie się rozwinie to kaska za poświadczenie kto jest autorem materiału. Coś jak na budowie gdzie inspektor tylko przyjeżdża podbić na odbiorze. Ktoś będzie sobie kręcił celem wykorzystania komercyjnego ale bez papieru to musi jedynie załatwić od posiadającego prawko na drona oświadczenie, że to ten drugi latał. Wiadomo nie za darmo... chętni bankowo się znajdą.

Osobiście ... jeśli to będzie mój najlepsiejszy kumpel którego widzę codziennie jak lata i panuje nad sprzętem ale kwitu nie ma ...hmm musiałbym się zastanowić i to tylko i wyłącznie w opcji jestem z nim i widzę co się dzieje a nie w ciemno klepię poświadczenia bez obserwacji jego poczynań z dronem. 

Pamiętać trzeba że ten "ktoś" kto da kasę za poświadczenie musi mieć wiedzę na temat miejsc , stref lotu i tak dalej czyli to co wymagają od posiadacza kwitu.


 

 

 

 

 


#24

Zibi17

Zibi17

    Newbie

  • Użytkownik
  • 2 postów

    Chciałem napisać słowo na temat egzaminów. Zdawałem ponad pół roku temu . Można było latać na atti -to nie jest manual,ale też nie jest to lot na GPS. Egzaminatorzy bardzo przyjażni.Ogólnie nie ma większych problemów ,jeżeli umiesz bezpiecznie latać.



    #25

    krisu23

    krisu23

      Newbie

    • Użytkownik
    • 17 postów
    • Miejscowość:Zawoja
    • Kamera: GoPro 3 black

          Dzięki link odpaliłem ale mam wątpliwości:

        

     

     

         "Wszystkie loty związane ze świadczeniem usług takich jak zdjęcia, wideo, fotogrametria, różnego rodzaju pomiary czy monitoring

           z powietrza wymaga posiadania świadectwa kwalifikacji."
            
              Ja nie chcę świadczyć żadnych usług tylko nagrywać swojego psa na łące, nie wolno mi? Latanie w zasięgu wzroku w 100% mnie satysfakcjonuje. Nie mam ambicji na dalsze wycieczki. Nawet nie wiem jak się włącza manual, zawsze latam na GPS dobrze mi z tym i czuje się bezpiecznie nie mam zamiaru kombionować.
               


    #26

    Zibi17

    Zibi17

      Newbie

    • Użytkownik
    • 2 postów

      Nie musisz mieć papierów jeżeli nie zarabiasz na materiale filmowym. Z tym lataniem tylko na GPS to będzie bieda-prędzej czy póżniej będzie próba ucieczki .Bez przejścia przynajmniej na ATTI może uciec.



      #27

      krisu23

      krisu23

        Newbie

      • Użytkownik
      • 17 postów
      • Miejscowość:Zawoja
      • Kamera: GoPro 3 black

      Przełączałem na ATTI ale nie widzę różnicy. Może tępy jestem. W jednym i w drugim trybie lata mi się tak samo. A jak bym wiedział jak wyłączyć GPS to bym na pewno spróbował. Problem w tym, że w załączonej do Phantoma2 instrukcji się nie doczytałem.



      #28

      skiper83

      skiper83

        Ekspert

      • Użytkownik
      • PipPip
      • 672 postów
      • Miejscowość:Lubuskie
      • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
      • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)
      google.pl a znajdziesz odpowiedź

      Bartek vel skyrunnerdji.blogspot.com nadaję z Xperia Z2


       

       

       

       

       


      #29

      krisu23

      krisu23

        Newbie

      • Użytkownik
      • 17 postów
      • Miejscowość:Zawoja
      • Kamera: GoPro 3 black

      Doczytałem i wymaga to ingerencji w oprogramowanie dobrze rozumiem? Trzeba przełączyć na Naza M czy jakoś tak. Więc ja odpadam bo jestem komputerowym debilem.

      Jeszcze trafiłem na forum FPV na opis jak koleś koniecznie chciał latać na IOC przełączył ale czegoś tam nie skonfigurował i zaliczył dwa krety pod rząd. Ale nie powiem kusi mnie, bo w sumie jedyne co robię Phantomem to precyzyjne loty na niskiej wysokości. Właściwie tylko to ćwiczę. Nie jara mnie latanie na wysokościach i bicie rekordów. A latając na GPS mogę tylko marzyć o filmowaniu wewnątrz budynków np.



      #30

      skiper83

      skiper83

        Ekspert

      • Użytkownik
      • PipPip
      • 672 postów
      • Miejscowość:Lubuskie
      • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
      • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)
      To przełączasz w programie dji assistent. W głównym oknie prawy górny róg jest napisane phantom jak klikniesz zmieni się na naza M. IOC to fajna sprawa bo nie musisz się martwić jak zniknie fantom z zasięgu wzroku bo przełączasz na odpowiednie ustawienie IOC i niezależnie w którą stronę fantom jest skierowany dając drążek do siebie poprostu wraca do ciebie. Czyli jednym zdaniem nie ważne jak dron jest usytuowany w przestrzeni i nie ważne gdzie ma "przód" jak dasz do siebie to wraca do ciebie. Co do Atti to bardziej w fantomie Atti GPS czyli wspomagane gpsem ale osobiście kiedyś latałem w ATTI i piętam że dałem w "bok" i puściłem to dron nadal się tam poruszał. Bartek vel skyrunnerdji.blogspot.com nadaję z Xperia Z2

       

       

       

       

       


      #31

      krisu23

      krisu23

        Newbie

      • Użytkownik
      • 17 postów
      • Miejscowość:Zawoja
      • Kamera: GoPro 3 black

      Na Atti nie zauważyłem żadnej różnicy. A jeśli chodzi o latanie w zasięgu wzroku to jeszcze mi się nie zdarzyło nie wiedzieć gdzie jest nos drona. Pewnie dlatego, że wszędzie gdzie latam znam otoczenie. Wystarczy rzut oka na ekran podglądu i wiadomo gdzie leci. Jakoś do mnie nie przemawia luksus ściągania go drążkiem. Jedyne co mnie w tym interesuje to latanie inside. Reszta jest lepsza na gps bo mam stabilny zawis w miejscu a na tym mi bardzo zależy, żeby móc odłożyć kontroler i nie marstwić się co robi dron.



      #32

      Michal

      Michal

        Alpha i Omega

      • Senior Moderator
      • PipPipPipPipPip
      • 5194 postów
      • Miejscowość:Polska
      • Kamera: Hero 3
      • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

      Poczytajcie ->



      #33

      virus191

      virus191

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 139 postów

        Dobra, nic mi nie jest na szczęście :D. Badania zaliczone. OC z PZU kupione za 450zł. Przygotowuję się do egzaminu, w poniedziałek będę dzwonił, żeby ustalić datę. Jako, że moje miasto jest w strefie CTR lotniska, muszę co najmniej 10 dni przed wylotem złożyć wniosek w Państwowej Agencji Żeglugi powietrznej z dokładnymi informacjami co, kto, gdzie, kiedy, jak.  Do tego muszę być w stałym kontakcie z wierzą kontroli lotów (muszę posiadać transponder).



        #34

        skiper83

        skiper83

          Ekspert

        • Użytkownik
        • PipPip
        • 672 postów
        • Miejscowość:Lubuskie
        • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
        • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

        Osobiście melduję że poukładanie materiału (trochę zajęło szukanie)  i dopytania się o kilka kwestii zmobilizowało mnie do uiszczenia opłat w ULC tak więc teraz lekka górka z uczeniem się i prawdopodobnie Gliwice welcome :D na szczęście w mojej okolicy nie ma lotnisk więc koszt transpondera mi odpada chwilowo bynajmniej :D


         

         

         

         

         


        #35

        Priders

        Priders

          Alpha i Omega

        • Moderator
        • PipPipPipPipPip
        • 2545 postów
        • Miejscowość:Śrem
        • Kamera: Gopro
        • Karta pamięci: SanDisk
        A ja będę mógł zdawać już po wprowadzeniu ustawy o lataniu... Życzę powodzenia :)

        Pozdrawiam,

         

         

        Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


        #36

        Michal

        Michal

          Alpha i Omega

        • Senior Moderator
        • PipPipPipPipPip
        • 5194 postów
        • Miejscowość:Polska
        • Kamera: Hero 3
        • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

        Chyba o ruchu lotniczym :P



        #37

        skiper83

        skiper83

          Ekspert

        • Użytkownik
        • PipPip
        • 672 postów
        • Miejscowość:Lubuskie
        • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
        • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

        Ruch prawo , lewo co za różnica ważne że chodzi o to niebieskie z chmurkami po czym jeżdżą samoloty :D hehe taki żarcik :D bez urazy 


         

         

         

         

         


        #38

        Michal

        Michal

          Alpha i Omega

        • Senior Moderator
        • PipPipPipPipPip
        • 5194 postów
        • Miejscowość:Polska
        • Kamera: Hero 3
        • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

        Ja pare razy miałem kompletnie odwrotną sytuację nie moglem lądować bo się na płycie lotniska motali :)



        #39

        virus191

        virus191

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 139 postów

          Badania są, OC jest, o egzamin mam dzwonić po długim weekendzie. Kontaktowałem się z Państwową Agecją Żeglugi Powietrznej. Aby latać w strefach CTR wystarczy wysłać odpowiedni wniosek. Żadnego dwukierunkowego kontaktu z wieżą ani transponderów nie trzeba :) 

           

          Tak że wszystko będzie "na legalu" :)



          #40

          skiper83

          skiper83

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPip
          • 672 postów
          • Miejscowość:Lubuskie
          • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
          • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)
          Kurs zrobiłeś czy może jednak sam się uczysz?