Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Dodatkowe zabezpieczenie szybki obiektywu


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Żółwik

Żółwik

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 150 postów

    Napisano 24 wrzesień 2013 - 18:41

    Na pewno jest wiele sportów kontaktowych dla naszych kamerek gdzie łatwo uszkodzić - ASG, Paintball, sporty offroadowe gdzie piach błoto poleci na szybkę, a my chcąc ją przetrzeć to ją zarysujemy...

    Niestety zakup tego zestawu kosztuje nas 99 zł co nie jest miłym wydatkiem...
    Dołączona grafika

    Dlatego opracowałem prostą metodę na samodzielne wykonanie dodatkowej szybki.

    Potrzebne nam będą:

    Okulary BHP - płaskie Dołączona grafika - ważne aby szybka była płaska i gruba
    Linijka
    Cienkopis
    Nóż do tapet (taki na żyletki dobrze aby był w miarę sztywny)
    Kuchenka gazowa/ palnik
    Jak nie mamy powyższych to wystarczą nożyce do blachy
    Dołączona grafika
    Taśma dwustronna (ja miałem akurat piankową)
    Dołączona grafika
    Pilnik bądź papierek ścierny


    Przepis

    Z okularów wyciągamy gumę tak aby została nam w rękach tylko szybka.

    Teraz bierzemy linijkę i cienkopis, mierzymy zewnętrzne krawędzie czarnego plastiku w którym są śrubki dociskające soczewkę ochronną. Następnie odrysowywujemy taki wymiar na okularach. Gdy powstanie nam ładny prostokąt przykładamy szybkę z okularów do obudowy gopro i sprawdzamy czy pasuje.

    Teraz mamy do wyboru dwa sposoby - trudniejszy z palnikiem i łatwiejszy z nożycami

    Łatwiejszy - bierzemy nożyce do blachy i wycinamy z gogli fragment szybki, należy pamiętać aby odcinać jakieś 5 mm dalej od miejsc gdzie rysowaliśmy - nożyce mogą zagiąć szybkę z poliwęglanu przez co będzie zniekształcona. Gdybyśmy cieli tuż przy liniach zniekształcenie mogłoby wchodzić w kadr. Gdy już wytniemy możemy lekko podrównać boki.

    Trudniejszy sposób

    Bierzemy nóż do tapet, ewentualnie jakiś inny którego nam nie szkoda zużyć, rozgrzewamy ten nóż nad kuchenką gazową bądź palnikiem. Następnie bierzemy i wycinamy wokół narysowanego obszaru - zostawiając przynajmniej 2-3 mm tolerancji ponieważ platik z gogli się rozpuści i także wokół się lekko zdeformuje. Dobrze rozgrzny nóż wejdzie jak masło więc nie powinno być problemu.



    Teraz gdy mamy naszą szybkę, dokładamy ją do obudowy sprawdzając jak pasuje - jeśli gdzie się mocniej odkształciła możemy to spiłować pilnikiem bądź podszlifować papierkiem ściernym - ale jeśli odkształciła się w polu widzenia kamery to już nic z nią nie zrobimy i jest do wywalenia.

    Teraz wyciętą szybkę bierzemy i czyścimy delikatną szmatką - niestety ten plastik bardzo łatwo się rysuje, warto użyć rękawiczek lateksowych by nie zostawić śladów po palcach.

    Na koniec bierzemy taśmę dwustonną i wycinamy paski które nakleimy na czarny plastik - starajcie się naklejać bliżej zewnętrznych krawędzi tak aby taśma nie weszła w kadr. Gdy mamy naklejone paski możemy przekleić szybkę gogli to tyle ;)

    Ja niestety robiłem te dosyć chałupniczo bo korzystałem tylko z tego co było u dziadka w garażu a czas mnie gonił jednak szybka swoją rolę spełnia. Jak ktoś chce to może z resztek plastiku zrobić kratkę na dziury w obudowie tak aby dodatkowo zabezpieczyć tamto miejsce nie tracąc możliwości nagrywania dźwięku.


    Dołączona grafika


    Dołączona grafika

    #2 Domel

    Domel

      Specjalista

    • Użytkownik
    • PipPip
    • 32 postów

      Napisano 25 wrzesień 2013 - 09:09

      Ładnie pięknie pomysł niezły i tani ale ma jedną wadę...;) nie przejdzie przynajmniej w asg bo szybka z takich tanich okularów bhp nie wytrzymuje strzału z giwery o normalnej mocy rozwiązaniem jest zastąpienie szybki z tych okularów szybką wyciętą z 1-2mm poliwęglanu materiał stosowany w jednorękich bandytach itp. Drożej wyjdzie ale bezpieczniej ;)ale nie wiem czy nie bedzie to miało wpływu na jakość nagrań...

      Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

      #3 Qula

      Qula

        Wyjadacz

      • Użytkownik
      • PipPipPipPip
      • 100 postów
      • Miejscowość:Katowice
      • Kamera:
        GoPro Hero 3 BE
      • Karta pamięci:
        Sandisk 64GB (10)

      Napisano 25 wrzesień 2013 - 09:48

      Prosimy o jakieś filmy porównawcze przed i po założeniu ;)

      Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


      #4 Żółwik

      Żółwik

        Wyjadacz

      • Użytkownik
      • PipPipPipPip
      • 150 postów

        Napisano 25 wrzesień 2013 - 12:37

        @Domel

        Przed chwilą zrobiłem test wytrzymuje bez problemu z przyłożenia...

        Filmik - http://www.youtube.com/watch?v=BzLN5UaqkzE&feature=youtu.be

        Dołączona grafika

        Dołączona grafika

        @Qula - nie ma żadnej różnicy - po jakimś czasie gdy szybka się zarysuje to wtedy będzie widać np smugi podczas gdy słońce będzie świeciło w obiektyw...

        #5 Domel

        Domel

          Specjalista

        • Użytkownik
        • PipPip
        • 32 postów

          Napisano 25 wrzesień 2013 - 16:04

          A to mnie zaskoczyłeś bo nie raz widziałem na strzelankach swieżaków co przyszli z czymś takim na oczy no i żadne z tych gogli nie przetrwały testów no i tak czy inaczej ja moich uvexow i zapasowych booli nie zamienił bym na te gogle ;) a co do poliweglanu jak będę miał w pracy płytę to w wolnej chwili wytnę i zaprezentuję jak to wygląda ale nie nastąpi to wcześniej jak za 2-3tyg niestety :(

          Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

          #6 Faraon

          Faraon

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPipPip
          • 79 postów
          • Miejscowość:KrakUFF
          • Kamera:
            GP H3B
          • Karta pamięci:
            Sandisk 32GB U1

          Napisano 25 wrzesień 2013 - 19:00

          Kolego, ciekawy test. Tylko uważam, iż na stole to nie ma wiekszego sensu, bo cała powierzchnia testowanej płytki przylega do blatu, który de facto przejmuje całą siłę uderzenia. Proponowałbym powtórkę podpierając płytkę na samych krawędziech. Zobaczymy, czy wtedy wynik testu będzie podobny.


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          #7 Żółwik

          Żółwik

            Wyjadacz

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 150 postów

            Napisano 25 wrzesień 2013 - 21:24

            ok jutro sprawdzę - ale i tak siła zawsze będzie mniejsza (bo kulka lecąc wytraca siłę) także nie powinno dojść do uszkodzenia obudowy głównej

            #8 Żółwik

            Żółwik

              Wyjadacz

            • Użytkownik
            • PipPipPipPip
            • 150 postów

              Napisano 01 październik 2013 - 17:07

              zgodnie z obietnicą (sorki za poślizg ale ostatnio kręciłem troszkę materiału o Straży Miejskiej ;) )



              #9 jarzombek007

              jarzombek007

                Specjalista

              • Użytkownik
              • PipPip
              • 49 postów

                Napisano 02 październik 2013 - 19:46

                Mit o pękającej szybie został obalony. Gratuluję :)

                #10 Faraon

                Faraon

                  Ekspert

                • Użytkownik
                • PipPipPip
                • 79 postów
                • Miejscowość:KrakUFF
                • Kamera:
                  GP H3B
                • Karta pamięci:
                  Sandisk 32GB U1

                Napisano 10 październik 2013 - 11:49

                O proszę, widzę, że okulary BHP rulez!
                Dobrze wiedzieć na przyszłość.
                I dziękuję, za powtórzenie testu :)

                #11 mistrzCK

                mistrzCK

                  I'm a Pro!

                • Użytkownik
                • PipPipPipPipPip
                • 507 postów
                • Miejscowość:Kielce
                • Kamera:
                  Hero2
                • Karta pamięci:
                  Lexar 32 (10)

                Napisano 12 październik 2013 - 12:47


                Na ebay jest tego pełno. Ceny od 18 zł.
                Przecież przez dwie szybki będzie gorszy obraz niż przez jedną, a jak kulka trafi i się rozleci na osłonie to i tak trzeba przetrzeć.
                Pozdrawiam

                Wysłane z mojego SGPT12 przy użyciu Tapatalk


                Wróć do DIY - Do It Yourself · Następny nieczytany temat →