Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Problemy z parowaniem


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Żółwik

Żółwik

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 149 postów

    Napisano 08 styczeń 2013 - 22:52

    Ponieważ średnio widzi mi się wydanie ponad 70zł na kolejne gówienko od GoPro - tym bardziej fakt, że to tylko materiałowe paseczki sztuk 12...
    Niby można je suszyć w piekarniku ale zacząłem się zastanawiać nad szukaniem czegoś tańszego - jakiś pochłaniacz wilgoci który się często stosuje...

    Skojarzył mi się fakt używania tamponów do wybierania wilgoci z zalanych wodą silników w quadach (wetknięty np w otwór świecy )
    I w tym momencie przypomniałem sobie o istnieniu podpasek. Jeśli pociąć taką podpaskę na kawałki uzyskamy ten sam efekt.

    Jutro zadzwonię do jakiegoś biura klienta always i się spytam które najlepiej wchłaniają wilgoć (np bardzo dobrze wchłaniają wilgoć ale mają kiepską "pojemność") nie wiem, nie znam się - wszedłem na stronę always i dostałem oczopląsu - mają z 10 rodzajów podpasek - jak to czytam to mi głowa pęka - Chyba ten ultra super plus jest najbardziej chłonny ...

    Wiem że temat jest dziwny ... ale z mojego teoretycznego punktu widzenia nie powinno być problemu - a z jednej podpaski zrobi się więcej wkładek niż z tego zestawu...

    #2 Filonnet

    Filonnet

      Administrator

    • Admin
    • 525 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera:
      GoPro Hero3 Black Edition
    • Karta pamięci:
      Sandisk, 64GB, (10)

    Napisano 08 styczeń 2013 - 23:20

    Z początku jak czytałem to aż się zdziwiłem :) Ale patrze na YouTube i faktycznie domowe sposoby tez istnieją.

    Na YouTube znalazłem dwie rożne wersje takich pochłaniaczy :)

    Wersja podpaska


    Wersja ręcznik papierowy


    Jak już sam coś wykombinujesz daj znać jakie efekty.

    Gratuluje pomysłowości.Tak trzymać :)


     


    #3 Żółwik

    Żółwik

      Wyjadacz

    • Użytkownik
    • PipPipPipPip
    • 149 postów

      Napisano 08 styczeń 2013 - 23:37

      Postaram się zrobić w weekend jakiś polski poradnik a może nawet filmik :)

      #4 mariograf

      mariograf

        Ekspert

      • Użytkownik
      • PipPipPip
      • 63 postów

        Napisano 06 luty 2013 - 22:55

        Po co tak kombinować pod górę? W wielu urządzeniach - jak kupujecie - z pewnością zauważyliście malutkie torebeczki z granulkami, to najlepsza substancja wchłaniająca wodę-wilgoć. Ostatnio jak kupiłem smartfona to w pudełku były 3 takie malutkie torebki. Wystarczy wysuszyć na pieprz i włożyć do obudowy GoPro. jeżeli była jakaś wilgoć to wyciągnie. Nie mam wiedzy czy to można powtarzać w nieskończoność, bo nie jestem chemikiem, może tam zachodzą jakieś reakcje nieodwracalne... ale wątpię. Jak bym potrzebował to szukał bym producenta takich wkładek z granulatem na wilgoć. Może ktoś wie więcej?
        Mario

        #5 mariograf

        mariograf

          Ekspert

        • Użytkownik
        • PipPipPip
        • 63 postów

          Napisano 09 luty 2013 - 16:40

          Po nartach albo nurkowaniu warto zapakować kamerę w płócienny woreczek i wsadzić do surowego ryżu. To taki stary trik Babci Anieli na wchłanianie wilgoci.
          Mario

          #6 Żółwik

          Żółwik

            Wyjadacz

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 149 postów

            Napisano 09 luty 2013 - 18:15

            Ciężko zmieścić taki do kamery, podpaskę docinasz na wymiar i masz spokój no i za 5 zł masz tego całą paczkę w praktycznie każdym sklepie.

            Tu znalazłem coś takiego

            #7 mariograf

            mariograf

              Ekspert

            • Użytkownik
            • PipPipPip
            • 63 postów

              Napisano 14 luty 2013 - 02:28

              Tu znalazłem coś takiego

              Fajny ten link. Faktycznie te najmniejsze to może by gdzieś wlazło ale fakt mało miejsca w obudowie.
              Pytanie tylko czy podpaska chłonie wilgoć czy dopiero wodę w kroplach które muszą dotknąć podpaski.
              Te materiały z linku ściągną kroplę z kilku centymetrów bo osuszają w ten sposób powietrze. Podpaska jest super chłonna ale nie osusza powietrza. Wziąłem "swojej" podpaskę wsadziłem do pojemnika z odrobiną wody ale obok podpaski. Leżało tak cały dzień i nic nie wchłonęła. Obok takiej samej ilości wody nasypałem garść suchego ryżu, po kilku godzinach było sucho.
              Te granulki tak działają a podpaska - no cóż, może faktycznie zabezpiecza jak uszczelka jest nieszczelna, to ma sens.
              Mario

              #8 darek

              darek

                Member

              • Użytkownik
              • Pip
              • 13 postów

                Napisano 20 luty 2013 - 13:47

                Moja GoPro3S lata gównie na kite, w różnych wariantach zamocowania (deska, czoło, linki, udo itp), albo nurkuje pod wodą (fajka, lub akwalung). Ponieważ woda jest słona, uszczelkę boxu trzeba myć w wodzie słodkiej po każdorazowym użyciu, bo krystalizuje na niej sól, co może powodować nieszczelności. Przy pierwszych użyciach było OK, nawet po dłuższym czasie pod wodą para się nie pojawiała. Jednak po pierwszym umyciu wodą z węża, zaczęła się jazda i długo nie mogłem sobie z tym poradzić. Pomimo suszenia kilka godzin na słońcu otwartej obudowy, przedmuchiwania powietrzem, demontarzu osłony obiektywu itp, efekt wracał jak bumerang. Robiłem próby w basenie, żeby namierzyć problem , bo co tu dużo mówić kilka filmów z pod wody poszło się....

                Po badaniach w basenie okazało się, że nie włączona kamera może na dnie leżeć cały dzień i pary brak, jednak po włączeniu para pojawia się wokół obiektywu już po kilku minutach.
                Potem to już tylko wnioski :
                - Włączona kamera się grzeje
                - Jedyna rzecz wewnątrz, która po gruntownym osuszeni może przechować wewnątrz boxu śladową wilgoć, to pasek z porowatej gumy dociskający kamerę wtrakcie zamykania boxu.

                wywaliłem oryginalny pasek z gumy, odlałem coś podobnego ze 100% silikonu w spreparowanej na szybko foremce, zamocowaLem to w miejsce paska i kłopot znikł.

                Polecam

                #9 ZiGi

                ZiGi

                  Wyjadacz

                • Użytkownik
                • PipPipPipPip
                • 103 postów
                • Miejscowość:Warszawa/Dębe Wielkie
                • Kamera:
                  GoPro Hero 3 BE
                • Karta pamięci:
                  Sandisk,64GB,Class 10,UHS-1

                Napisano 20 luty 2013 - 20:46

                Jest już temat o radzeniu sobie z wilgocią w obudowie i było by dobrze gdybyś na początku go odszukał a następnie dopisał się w nim, a nie zakładał dodatkowy wątek na ten sam temat.

                Poza tym różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz obudowy zawsze wcześniej czy później spowoduje parowanie.

                Pozdrawiam
                ZiGi

                Wysłane z mojego SE Arc S za pomocą Tapatalk 2
                Pozdrawiam
                ZiGi
                GoPro Hero 3 Black Edition + Wi-Fi Remote + Battery BacPac™ + The Frame + Suction Cup 2 + Sandisk Ultra 64GB UHS-1 Class 10

                Sprzedam ->

                #10 darek

                darek

                  Member

                • Użytkownik
                • Pip
                • 13 postów

                  Napisano 20 luty 2013 - 21:07

                  Spróbuj mojej metody, OK? Mnie do 12 metrów, jak na razie się sprawdza.

                  Pozz.

                  #11 Bolsik

                  Bolsik

                    Ekspert

                  • Użytkownik
                  • PipPipPip
                  • 55 postów

                    Napisano 21 luty 2013 - 08:30

                    a takie cos ? moze kupie z parę takich do auta podobno daje rade

                    #12 Sebastian

                    Sebastian

                      I'm a Pro!

                    • Moderator
                    • PipPipPipPipPip
                    • 852 postów
                    • Miejscowość:Poznań
                    • Kamera:
                      3BE/3BE+
                    • Karta pamięci:
                      16/32/64

                    Napisano 22 luty 2013 - 09:44

                    Witam,

                    ja używam standardowego spray AntiFog jaki uzywa się przy okularach na basenie


                    lub jeśli nie macie pod ręką polecam po prostu najtańsze mydło w płynie bo tam jest pełno silikonu, który daje efekt braku mgły :)

                    Używam obu rozwiązań na basenie i nigdy mgła nie pojawiła się czy to na okularach czy też na obudowie kamery.

                    Pozdrawiam

                    Sebastian


                    #13 Filonnet

                    Filonnet

                      Administrator

                    • Admin
                    • 525 postów
                    • Miejscowość:Poznań
                    • Kamera:
                      GoPro Hero3 Black Edition
                    • Karta pamięci:
                      Sandisk, 64GB, (10)

                    Napisano 22 luty 2013 - 22:18

                    Może troszkę teraz się ośmieszę i narażę na szydercze komentarze, ale wole zapytać. Tym mydłem to smarujesz obudowę w środku czy na zewnątrz ? :)


                     


                    #14 ZiGi

                    ZiGi

                      Wyjadacz

                    • Użytkownik
                    • PipPipPipPip
                    • 103 postów
                    • Miejscowość:Warszawa/Dębe Wielkie
                    • Kamera:
                      GoPro Hero 3 BE
                    • Karta pamięci:
                      Sandisk,64GB,Class 10,UHS-1

                    Napisano 23 luty 2013 - 06:18

                    Może troszkę teraz się ośmieszę i narażę na szydercze komentarze, ale wole zapytać. Tym mydłem to smarujesz obudowę w środku czy na zewnątrz ? :)


                    Kto pyta nie błądzi ;-) myślę że smarowanie na zewnątrz nie da efektu antifog od środka ;-)

                    Pozdrawiam
                    ZiGi

                    Wysłane z mojego SE Arc S za pomocą Tapatalk 2
                    Pozdrawiam
                    ZiGi
                    GoPro Hero 3 Black Edition + Wi-Fi Remote + Battery BacPac™ + The Frame + Suction Cup 2 + Sandisk Ultra 64GB UHS-1 Class 10

                    Sprzedam ->

                    #15 Sebastian

                    Sebastian

                      I'm a Pro!

                    • Moderator
                    • PipPipPipPipPip
                    • 852 postów
                    • Miejscowość:Poznań
                    • Kamera:
                      3BE/3BE+
                    • Karta pamięci:
                      16/32/64

                    Napisano 23 luty 2013 - 07:58

                    Odważny człowiek zawsze pyta. Więc oczywiście w środku, jeśli masz spray to nie za duża ilość aby obyło sie bez wycierania (po drugim razem dopiero wyczułem ).natomiast mydłem nasmaruj całą wewnętrzna powierzchnie i wycierasz delikatnie lub wodą ale nie dużą ilością abyś później nie musiał suszyc na długo.

                    Następny raz nagram film lub może coś na youtube znajdę, bo nie wierze że tego nie wykorzystują


                    Znalazłem link, gościu podobnie robi jak ja tylko on na końcu jeszcze pochłaniacz daje ale myślę że to już za dużo


                    Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

                    Pozdrawiam

                    Sebastian


                    #16 darek

                    darek

                      Member

                    • Użytkownik
                    • Pip
                    • 13 postów

                      Napisano 24 luty 2013 - 09:05

                      Cd walki z parowaniem obiektywu w czasie zdjęć pod wodą

                      Moje rozwiązanie sprawdzało sie przez kilka kolejnych zejść pod wodę, ostatnio niestety sprawdzać się przestało :evil: Znowu pojawiła się para na obiektywie, która psuje ujęcia. Nadal nie wiem dlaczego tak jest, że kilka razy działało, a póżniej w porównywlalnych warunkach para wraca. Z braku czasu na szukanie przyczyn, leczę skutki :| . Używam teraz pochłaniacza wilgoci z silikażelu. Jako że cena oryginału GoPro jest powalająca, udałem się do apteki i spytałem pigulary, czy nie wkładają przypadkiem tego preparatu do opakowań z lekami. Okazuje się że do opakowań zbiorczych wkładają teraz sorbenty w formie listków, podobnych do małych kolorowych chipsów.
                      Małe torebki z sorbentem są w pojemnikach z niepowlekanymi witaminami i minerałami,te musujące mają je w korku. Wziąłem kilka listków, i kupiłem jakieś multiwitaminy.

                      Żeby patent działał, należy odwadniacze osuszyć, np kładąc je na kawałku papierowego ręcznika i wsadzając do mikrofali na 1 min. Te sorbenty nie wiążą chemicznie wody, tylko wchłaniają ją do wewętrznej bardzo porowatej struktury.

                      #17 Bulczas

                      Bulczas

                        Wyjadacz

                      • Użytkownik
                      • PipPipPipPip
                      • 237 postów

                        Napisano 05 marzec 2013 - 15:42

                        połączyłem oba wątki w jeden pod nowym tytułem. Prośba o nie dublowanie tematów


                        #18 darek

                        darek

                          Member

                        • Użytkownik
                        • Pip
                        • 13 postów

                          Napisano 29 marzec 2013 - 18:52

                          Dziękuję za połączenie wątków :-))

                          Od 4 marca, używam sorbentu z opakowań po lekach. Ma tą zaletę, że są to najmniejsze z występujących na rynku torebek i jeżeli usuniecie tak jak ja pasek z czarnej, samoprzylepnej, porowatej gumy dociskający w czasie zamykania obudowy hermetycznej kamerkę, torebka z sorbentem tam się zmieści. Można też, tylko częściowo usunąć ten pasek, na szerokość torebki.
                          W torebkach tych są kryształki silkażelu. Można je regenerować w mikrofalówce, bo silkażel nie wchodzi w reakcję z wodą, tylko absorbuje ją na bardzo porowatej powierzchni wewnętrznej kryształków. Ja robię to poprzez kilkukrotne podgrzewanie. Mój przepis to 3 x po 35s z krótkimi przerwami, bo inaczej kryształki mogą strzelać.

                          Po uprzedniej wpadce odczekałem i sprawdziłem metodę dokładnie. Nurkuję prawie codziennie na rafie po kilka godzin, bo mam w domu gości. Metoda sprawdza się już 4 tygodnie, bez żadnej wpadki. Zresztą dzisiaj widziałem identyczne porady na bliźniaczym forum anglojęzycznym.

                          Szkoda że się sam z tym problemem tak długo męczyłem :-((

                          Jest jeszcze inny sorbent, skuteczniejszy, niestety nie mieści się w obudowie. Jest on w korkach opakowań multiwitaminowych preparatów musujących, jest dużo aktywniejszy od silkażelu. Kiedy jest zawilgocony, brązowieje, gotowy do użytku, ma kolor żółtawy.

                          #19 Sebastian

                          Sebastian

                            I'm a Pro!

                          • Moderator
                          • PipPipPipPipPip
                          • 852 postów
                          • Miejscowość:Poznań
                          • Kamera:
                            3BE/3BE+
                          • Karta pamięci:
                            16/32/64

                          Napisano 04 kwiecień 2013 - 07:45

                          Jakby ktoś był zainteresowany wkładkami znalazłem dzisiaj na allegro w atrakcyjnej cenie


                          Pozdrawiam

                          Sebastian


                          #20 MIRO

                          MIRO

                            Ekspert

                          • Użytkownik
                          • PipPipPip
                          • 85 postów
                          • Miejscowość:ZG
                          • Kamera:
                            GoPro 3 black
                          • Karta pamięci:
                            Sandisk 32 GB (10)

                          Napisano 12 kwiecień 2013 - 13:47

                          Czesc,

                          moze nie najtansze,
                          ale takiej maty starczy na dluuugo




                          Wróć do Porady, triki, ulepszenia - wszystkie modele · Następny nieczytany temat →