Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Protune. Jak? Gdzie? Kiedy?


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 mati``

mati``

    Specjalista

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 36 postów
  • Miejscowość:lbk
  • Kamera:
    GoPro Hero 3 Black Edition
  • Karta pamięci:
    Sandisk, 32GB, (10)

Napisano 01 kwiecień 2013 - 22:15

Poszperałem na forum i w sumie nie znalazłem żadnego konkretnego tematu odnośnie tej opcji. Czy moglibyście poradzić laikowi w jakich sytuacjach i do czego najlepiej używać opcji Protune?

Zrobiłem mały test i wiem, że w miarę dobrze oświetlonym pomieszczeniu widać kolosalną różnicę w jakości i kolorze (z Protune dużo lepiej).

mati`` Sampler 2 !



#2 Barthas

Barthas

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 158 postów

    Napisano 02 kwiecień 2013 - 10:39

    Ja tam mam cały czas włączone :)

    #3 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPipPip
    • 2037 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera:
      Hero 3 Silver
    • Karta pamięci:
      SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 02 kwiecień 2013 - 10:54

    W sumie to i ja się dołączę! Praktycznie nie bawiłem się Protune! Ale jest gdzieś może jakiś przewodnik co i jak! Bo w swoim założeniu Protune robi z GoPro ProCAM.
    Rejestruj nie filmy lecz emocje

    #4 Ptas

    Ptas

      Member

    • Użytkownik
    • Pip
    • 21 postów

      Napisano 02 kwiecień 2013 - 11:17

      Tryp Protune w GoPro jest oparty o fajny wynalazek firmy Technicolor - tryb CineStyle. Jak łatwo można zauważyć podczas kręcenia w trybie Protune obraz jest mniej ostry, mdły i szarawy. I tak właśnie ma być. Ten tryb absolutnie wymaga dalszej obróbki i jego stosowanie bez niej jest nieomal bezcelowe. Tryb Protune z grubsza robi takie to rzeczy:
      - daje 24fps - dokładnie to 23,976 fps (można łatwo konwertować z 25fps wieć dla samych klatek Protune nie koniecznie ma sens)
      - 35Mbps - więcej danych, mniejsza kompresja, lepsza jakość
      - neutralny profil kolorów - mniej wyraźne kolory można w procesie obróbki znacznie lepiej korygować/poprawiać/zmieniać niż w przypadku standardowego, kontrastowego i kolorowego obrazu
      - log curve encoding - tu mam problem, jak przetłumaczyć ale to NAJWAŻNIEJSZE - uzyskany obraz jest rozjaśniony w cieniach i przytłumiony w światłach. Dzięki temu w znacznym stopniu redukowane jest ryzyko uzyskania smolistych czerni bez szczegółów oraz przepalonych bieli również wypranych z detali. Kamera w trybie normalnym poddaje sygnał z matrycy obróbce i potrafi krótko mówiąc nieźle zepsuć mocno kontrastwe sceny. Aby po nakręceniu materiału w trybie Protune uzyskać materiał tak kontrastowy, jak dla zwykłego trybu wystarczy zastosować korektę poprzez krzywe koloru w programie do edycji. U mnie w Sony Vegas to "Color Curve". Szczegółowe parametry krzywych można znaleźć googlając po "TechniColor" oraz "CineStyle".
      - wyostrzanie - materiał jest mniej ostry i ja na przykład bardzo to lubię ale oczywiście można wyostrzyć później
      - odszumianie - jak jasno to dla mnie bez znaczenia bo mnie szumy nie bolą bo prawie ich nie ma. Jak ciemno to kamerka ładnie odszumia i czasami warto zrezygnować z trybu Protune

      Długo czekałem na Protune w GoPro. Samego CineStyle używałem z Canon 5DmkII i okazał się rewelacyjny. Teraz mając tą opcję w GoPro można materiały z obu źródeł obrabiać podobnie i z porównywalną skutecznością. Wreszcie nie mam tych ciągle przepalonych chmur na niebie, smoliste czernie tylko na życzenie, etc.

      Pracuje na Sony Vegas. Bardzo upraszczając traktuję materiał w czterech krokach:
      1. Color Corrector - opcja Gain do podciągnięcie świateł - rozjaśnienia obrazu.
      2. Levels - Input start, czyli odpowiednik lewego suwaka dla histogramu aby przyciemnić czernie wg uznania
      3. Gamma - rozjaśnić/przyciemnić ogólnie bez ruszania wartości krańcowych
      4. Color Corrector - korekcja kolorów dla obrazu. Przykład: dla mnie GoPro jest trochę za ciepłe/żółte na śniegu. Zazwyczaj koryguję lekko w stronę niebieskiego w zakresie wysokim (High, światła)

      Pozdrówka

      Ptas

      #5 Sebastian

      Sebastian

        I'm a Pro!

      • Moderator
      • PipPipPipPipPip
      • 853 postów
      • Miejscowość:Poznań
      • Kamera:
        3BE/3BE+
      • Karta pamięci:
        16/32/64

      Napisano 02 kwiecień 2013 - 11:34

      To tak jak RAW w lustrzankach.
      Zdjęcia, filmy do obróbki, dający dużo większe możliwości manewrowaniem edycji w każdym programie.

      Pozdrawiam

      Sebastian


      #6 Ptas

      Ptas

        Member

      • Użytkownik
      • Pip
      • 21 postów

        Napisano 02 kwiecień 2013 - 13:46

        RAW w filmach byłby dobry :) Ale to jeszcze za wcześnie - myślę, że kiedyś się pojawi. HERO3 Black na szczęście całkiem dobrze sobie radzi z WB.

        Pozdrawiam,

        Ptas


        Wróć do GoPro Hero3 · Następny nieczytany temat →