Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Przechowywanie filmów


17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Qula

Qula

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 108 postów
  • Miejscowość:Katowice
  • Kamera: GoPro Hero 3 BE
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Napisano 10 czerwiec 2013 - 22:08

Cześć,
chciałbym się zapytać w jaki sposób przechowujecie swoje filmy? np. ostatnio nagrałem jazdę testową samochodem, filmik trwa ok 20 min, zajmuje ponad 4GB, z ferii zimowych mam chyba z kilku dni coś koło 40GB filmów. Są to filmiki których nie chciałbym usuwać ale zajmują sporo miejsca na dysku.
Jednym z rozwiązań jest pewnie kupienie kilku TB dysków. Czy są jakieś inne możliwości? Zmniejszanie rozmiarów pewnie powoduje duże straty na jakości? Jakie są wasze sposoby na przechowywanie filmów nagranych przez wasze GoPro?

Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


#2 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 11 czerwiec 2013 - 05:49

Mój sposób to kilka dysków po kilka TB. Wszystkie filmy mam zdublowane na dyskach na wypadek, gdyby padł dysk. Dla mnie to obecnie najbezpieczniejszy i najlepszy sposób.

#3 LeoDogg

LeoDogg

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • Miejscowość:Ciechanów
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

Napisano 11 czerwiec 2013 - 06:58

Ja na razie trzymam wszystko na partycji oddzielnej a obrobione i zmontowane wrzucam na Vimeo, nie mam jeszcze tego az tak duzo a ogladanie surowego materialu jest IMO nudne strasznie.

Ja i cała ta moja twórczość ;)

 




 


#4 kotlar

kotlar

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 55 postów

    Napisano 11 czerwiec 2013 - 10:11

    Ja również nie trzymam surówki bo oglądać ją raczej ciężko - nuda.
    Mam powiedzmy 30min nagrania to montuje to tak na 5-10 min i zapisuje w oryginalnym formacie.
    Kompresja jest niedorzeczna - nie po to masz kamerę która nagrywa w takiej jakości abyś potem to obcinał:)

    #5 LeoDogg

    LeoDogg

      Wyjadacz

    • Użytkownik
    • PipPipPip
    • 1014 postów
    • Miejscowość:Ciechanów
    • Kamera: GoPro 3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

    Napisano 11 czerwiec 2013 - 10:39

    Troche mam jeszcze tego materialu na tej partycji ale powoli ide w montowanie krotkich , maksymalnie sadze ze 6 minutowych klipow, zeby zmontowac cos naprawde ciekawego o dlugosci okolo 20 minut to juz trzeba miec od cholery materialu i co najwazniejsze pomyslow a zeby ujecia byly dynamiczne to trzeba miec tez czas na montaz. U mnie wychodzi ze srednio na minute montazu potrzebuje 1 h czasu pracy przy kompie.

    Ja i cała ta moja twórczość ;)

     




     


    #6 Sebastian

    Sebastian

      Wyjadacz

    • Moderator
    • PipPipPip
    • 1055 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: 3BE/3BE+
    • Karta pamięci: 16/32/64

    Napisano 14 czerwiec 2013 - 16:03

    Stacja synology z 5 dyskami x 3Tb i na jakis czas masz spokoj.

    Wysyłane z mojego GT-N8010 za pomocą Tapatalk 2

    Pozdrawiam

    Sebastian

    MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB


    #7 LeoDogg

    LeoDogg

      Wyjadacz

    • Użytkownik
    • PipPipPip
    • 1014 postów
    • Miejscowość:Ciechanów
    • Kamera: GoPro 3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

    Napisano 14 czerwiec 2013 - 18:08

    Jaka cena takiego setu ?

    Ja i cała ta moja twórczość ;)

     




     


    #8 Sebastian

    Sebastian

      Wyjadacz

    • Moderator
    • PipPipPip
    • 1055 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: 3BE/3BE+
    • Karta pamięci: 16/32/64

    Napisano 22 czerwiec 2013 - 07:03

    Sama stacja od 1000 do 1700.najdrożej dyski wychodzą bo każdy około 300 jak rozmawiamy o min 2tb. Na serwerze automatycznie możesz oglądać filmy, udostępniać w sieci itp


    Można kupić mniejsze stacje dwudyskowe wtedy za 500 kupisz spokojnie.

    Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

    Pozdrawiam

    Sebastian

    MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB


    #9 Qula

    Qula

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 108 postów
    • Miejscowość:Katowice
    • Kamera: GoPro Hero 3 BE
    • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

    Napisano 26 sierpień 2013 - 17:28

    Mam jeszcze takie pytanie do osób które wycinają z filmów nudne kawałki. Jakim programem/na jakich ustawieniach to robicie aby jak najmniej stracił film na jakości po takiej operacji?

    Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


    #10 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera: Hero 3 Silver
    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 26 sierpień 2013 - 18:03

    Generalnie ciekawe pytanie! Wiesz każdy używa odpowiedniego dla siebie programu w zależności od upodobania i uznania. Niezależnie co wybierzesz tam znajdziesz już odpowiedni forma dla bezstratnego zapisuj sklejonego filmu. A co do dysków obecnie zakup 2 czy 3 tera to jeszcze nie taki wydatek.

    #11 Qula

    Qula

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 108 postów
    • Miejscowość:Katowice
    • Kamera: GoPro Hero 3 BE
    • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

    Napisano 26 sierpień 2013 - 20:29

    Na razie mieszczę się na dyskach które posiadam, a jeśli wytnę "nudne" kawałki filmów to tym bardziej nie będę miał z tym problemów. Zadałem to pytanie bo po ostatnim takim wycinaniu zauważyłem, że nowo powstały film ma gorsze kolory np skóra ma kolor lekko czerwony a nie 'naturalny' jak w oryginale.

    Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


    #12 mistrzCK

    mistrzCK

      Ekspert

    • Użytkownik
    • PipPip
    • 639 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: Hero2; 3+ Silver
    • Karta pamięci: Lexar32pl, GR.SDHCpro32

    Napisano 27 sierpień 2013 - 07:19

    Witam.
    Ja na szczęście mam w lapku wypalarę Blu-Ray :D
    Na początku urządzenie bezużyteczne, ale teraz... Super polecam. Wypalarka kosztuje tyle co dysk. Płyta jednowarstwowa x8 pojemności 25GB kosztuje 2-5 zł (w zależności od wielkości szpuli i producenta), natomiast płyty dwuwarstwowe x4 pojemności 50 GB to koszt 4-12 zł. Nawet kupując najdroższe płyty koszt zarchiwizowania 100 GB materiału to maksymalnie 20 zł.
    Ja przechowuje surowy materiał, pliki tymczasowe składanego filmu, save filmów i jego pliki składowe (muzyka, zdjęcia itp) oraz sam film.
    Ilość nagranego/fotografowanego materiału jest taka, że muszę dzielić archiwum a 3 miesięczne okresy. Wtedy wystarcza mi płytka 50 GB.
    Wiem że technologia się zmieni, ale dla mnie jest dużą frajdą zobaczyć filmy mojej pociechy sprzed roku, co dopiero będzie za 10 lat :)
    Moim zdaniem fajna sprawa, bo do płyt jakoś się już przez tyle lat przyzwyczaiłem (najpierw CD, później DVD, teraz BR) a poza tym można je łatwo przechować, nie zajmują dużo miejsca i chodzą po 10 latach :) (przynajmniej moje stare filmy działają)
    Pozdrawiam

    [EDIT] Jeszcze mi się przypomniało dla zainteresowanych ;)
    Czas nagrania płyty 25 GB to 40 min, na płytę 50GB mój laptop potrzebuje 1,2 h

    #13 Guest__*

    Guest__*
    • Guests

    Napisano 27 sierpień 2013 - 07:40

    Ja natomiast nie polecam płyt Blu-Ray na archiwum ze względu na dużą awaryjność nośników. Blu-Ray może być jako dodatkowe archiwum, na pewno nie główne. Główne archiwum to macierz raid 1, raid 5, 6, 10 lub zwykłe archiwum na dwóch różnych dyskach.

    #14 mistrzCK

    mistrzCK

      Ekspert

    • Użytkownik
    • PipPip
    • 639 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: Hero2; 3+ Silver
    • Karta pamięci: Lexar32pl, GR.SDHCpro32

    Napisano 27 sierpień 2013 - 08:33

    Ja natomiast nie polecam płyt Blu-Ray na archiwum ze względu na dużą awaryjność nośników. Blu-Ray może być jako dodatkowe archiwum, na pewno nie główne. Główne archiwum to macierz raid 1, raid 5, 6, 10 lub zwykłe archiwum na dwóch różnych dyskach.

    Używasz? Może to tylko zasłyszane stereotypy. Jak o kibolach :D Ja nie spotkałem się z problemami. Używam dopiero od 2 lat, ale do tej pory [odpukać] nie natrafiłem ani na błąd odczytu ani na błąd zapisu.
    Gierki na PS3 też są na BluRay. Niektóre tytuły mam już kilka lat i nie ma problemu z ich odpaleniem (fifa 2008 lata baz problemu do tej pory, a była ostro ciorana i na pewno częściej niż płyty z archiwum).
    Jeśli chciałbym trzymać pliki na płytach i jeszcze do tego na 2 dyskach robi mi się około 150 GB materiału miesięcznie. W takim przypadku musiałbym sobie kupować co roku nowy dysk aby archiwizować dane.
    Za 3 lata będą tylko dyski SSD, a za 5 tylko w chmurze, a za 7 jeszcze coś nowego. I tak, i tak to trzeba będzie zgrać, skopiować, przenieść, bo jak dzieciak osiągnie pełnoletność, to nie będzie na czym tego odtworzyć.
    Tak jak mojego ojca nagrania z kamery VHS :cry:
    Pozdrawiam

    #15 Guest__*

    Guest__*
    • Guests

    Napisano 27 sierpień 2013 - 09:13

    W takim razie rób sobie kopie przynajmniej na dwóch płytach Blu-Ray. Bo niestety płyta to tylko płyta, upadnie Ci na podłogę i może być po wszystkich twoich nagraniach.

    Kiedyś tak wierzyłem nośnikom TDK DVD ScratchProof do czasu kiedy kilka mi nie padło tak bez powodu. Od tamtej pory nie ufam amatorskim nośnikom optycznym.

    #16 mistrzCK

    mistrzCK

      Ekspert

    • Użytkownik
    • PipPip
    • 639 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: Hero2; 3+ Silver
    • Karta pamięci: Lexar32pl, GR.SDHCpro32

    Napisano 27 sierpień 2013 - 12:14

    W takim razie rób sobie kopie przynajmniej na dwóch płytach Blu-Ray. Bo niestety płyta to tylko płyta, upadnie Ci na podłogę i może być po wszystkich twoich nagraniach.

    Nie no bez przesady. Przecież to jakieś syntetyki, a nie ceramika :)
    Pozdrawiam

    #17 mistrzCK

    mistrzCK

      Ekspert

    • Użytkownik
    • PipPip
    • 639 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: Hero2; 3+ Silver
    • Karta pamięci: Lexar32pl, GR.SDHCpro32

    Napisano 27 sierpień 2013 - 12:35

    Jeszcze taka dygresja czemu uważam, że jest to całkiem niezły sposób przechowywania danych - przynajmniej w moim przypadku.
    Jeśli nawet padłaby mi jedna płyta to tracę materiał z 3 miesięcy. Jeśli padnie mi dysk tracę wszystko.
    Są jeszcze bezpłatne serwery typu MEGA gdzie można sobie 50GB wgrać i jest to tez niezłe rozwiązanie.
    Ale wszystko jest zawodne. Płyta, dysk i nawet serwery mogą pozamykać. Natomiast składowanie tego samego w kilku miejscach? W moim przypadku zbyt duża ilość materiału aby przechowywać zduplikowane pliki. Powgrywałbym sobie to na serwery, ale to czasochłonna czynność, gdyż prędkość wysyłania jest zazwyczaj wolna. Sklejone filmy mogę trzymać na 2 nośnikach. Materiał z rozwoju dziecka jest raczej fajny tylko dla rodzica no i ewentualnie dziadków. Pliki długie i nic się nie dzieje. Ale po 20 latach fajnie by było pokazać jak to się uczyło chodzić, albo jak się mówiło na niektóre rzeczy.
    Ryzyko zawsze jest, ale jak ktoś ma niefart to i palca w du... złamie.
    Pozdrawiam

    #18 Sebastian

    Sebastian

      Wyjadacz

    • Moderator
    • PipPipPip
    • 1055 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: 3BE/3BE+
    • Karta pamięci: 16/32/64

    Napisano 28 sierpień 2013 - 16:12

    Jeśli dane zapisujesz na dysku to takim który jest w macierzy. Minimum dwa czyli jeden jest lustrzanym odbiciem drugiego. To jest najtańszy i najszybszy sposób archiwizacji filmów. W każdym momencie masz także dostęp do jakichkolwiek materiałów wykonanych przez ciebie. Płyty fajne ale dostęp do nich już utrudniony jak i nagrywanie i ich opisywanie męczące.

    Wysyłane z mojego HTC One dual sim za pomocą Tapatalk 2

    Pozdrawiam

    Sebastian

    MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB



    Wróć do Sprzęt komputerowy do montażu i efektów · Następny nieczytany temat →