Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Karta grafiki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1924 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Siema.
Nieraz zbyt dużo wolnego czasu, brak chęci i niechciajstwo mogą być przyczyną czegoś odkrywczego.
Kupiłem nowego kompa do pracy, zebrałem materiał ze świąt i przystąpiłem do obróbki.
Po przejściu do renderowania pokazał mi się czas 12:34 Sony Vegas. Materiał spory około 10 min filmu, parę timeslape.
No ale sprzęt też potrafi. Dysk SSD, i7, 16gb ramu i karta z wyższej półki robią swoje.
Wtedy do głowy wpadł mi głupi pomysł, ale jak się okazało bardzo potrzebny i wręcz logiczny.
Zrenderujmy film bez karty grafiki.
Po wykręceniu grafiki zostałem na tej zintegrowanej z płytą. Detale i rozdzielczość spadły no ale materiał okrojony tylko do renderowania.
I tu ku zdumieniu czas który pokazał mi komp wynosił 12:35.
Wniosek. Na renderowanie materiału (jego czas i prędkość) karta graficzna NIE MA WPŁYWU!!! Jest ona eksploatowana podczas obróbki, jednak na sam czas renderu nie ma wpływu. Później skontaktowałem się z trzema niezależnymi sklepami i w 2 z nich usłyszałem taką właśnie odpowiedź : jeśli chce Pan komputera do obróbki filmów w 3D lub 4K najważniejszy jest procesor i RAM. No podejrzewam, że dysk SSD też na pewno pomaga jeśli dane z renderowania nagrywa szybciej niż tradycyjny dysk magnetyczny.
Ja nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z tego, że do renderowania nie potrzebna jest karta graficzna.
Pomyślcie o tym jeśli komputer ma nie służyć do grania.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka


  • Gracek lubi to

#2

adrianpop16

adrianpop16

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 375 postów
  • Miejscowość:Bystrzyca Kłodzka
  • Kamera: GoPro Hero 3+ Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

Karta pomaga ( inne programy ). Pomagała by lepiej gdyby kody były bardziej optymalizowane. Sama karta w sobie jest kilkadziesiąt razy wydajniejsza od procesorów dostępnych na rynku.


beznazwy-1q8y6q.jpg

Mój sprzęt:
| Laptop Y580 - i7 3610QM / GTX 660M / Matryca HD / 1000 GB HDD 5400 rpm / 4 GB ram / Windows 7 Home Premium 64-bit
| Smartfon - Xperia U


#3

Sebastian

Sebastian

    Wyjadacz

  • Moderator
  • PipPipPip
  • 1316 postów
  • Miejscowość:Poznań
  • Kamera: 3BE/3BE+
  • Karta pamięci: 16/32/64
Jesteś w błędzie. Wynik u ciebie taki wyszedł bo używasz programu, który nie wykorzystuje GPU.
Najważniejsze jest przy kupowaniu komputera wiedza czy program, z którego chcesz później korzystać korzysta z dodatkowych zasobów czy nie? Jeśli nie wtedy skupiasz się tak jak napisałeś na procku i ramie. Dysku ssd nie polecam wykorzystywać do renderowania ponieważ zje ci przy tym dużo cykli a twój nie jest bez limitu.
I dużo szybciej ci padnie.

Podsumowując wybierasz program na jakim chcesz pracować a później komputer do niego wybierasz.
Nie tylko grafika ale także procek czy And czy intel.


Best regards

Sebastian


Pozdrawiam

Sebastian

MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#4

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1924 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
No to inaczej spytam.
Lepiej wg was kupić kartę za tysiaka czy kupić normalną za 200-300 zł a pozozostałą kwotę przeznaczyć na RAM i lepszy procesor?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SGPT12 przy użyciu Tapatalka



#5

Sebastian

Sebastian

    Wyjadacz

  • Moderator
  • PipPipPip
  • 1316 postów
  • Miejscowość:Poznań
  • Kamera: 3BE/3BE+
  • Karta pamięci: 16/32/64
Jak wspomniałem pytanie sam musisz sobie zadać : jaki program będziesz używał?
W twoim przypadku sony Vegas nie wspiera GPU wiec lepiej wydać na procesor i ram

Best regards

Sebastian


Pozdrawiam

Sebastian

MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#6

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5197 postów
  • Miejscowość:Polska
  • Kamera: Hero 3
  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

Ale z kolei Sony Vegas które w najnowszej mniejszej wersji Movie Studio wspiera GPU:

 

 

NVIDIA, INTEL, or AMD GPU:

 

NVIDIA

Requires a CUDA-enabled GPU and driver 270.xx or later.

  • GeForce GPUs: GeForce GTX 4xx Series or higher (or GeForce GT 2xx Series or higher with driver 285.62 or later).
  • Quadro GPUs: Quadro 600 or higher (or Quadro FX 1700 or higher with driver 285.62 or later).

NVIDIA recommends NVIDIA Quadro for professional applications and recommends use of the latest boards based on the Fermi architecture.

 

AMD/ATI

Requires an OpenCL-enabled GPU and Catalyst driver 11.7 or later with a Radeon HD 57xx or higher GPU. If using a FirePro GPU, FirePro unified driver 8.85 or later is required.

 

INTEL

Requires an OpenCL-enabled GPU such as HD Graphics 4000.



#7

adrianpop16

adrianpop16

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 375 postów
  • Miejscowość:Bystrzyca Kłodzka
  • Kamera: GoPro Hero 3+ Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

No to inaczej spytam.
Lepiej wg was kupić kartę za tysiaka czy kupić normalną za 200-300 zł a pozozostałą kwotę przeznaczyć na RAM i lepszy procesor?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SGPT12 przy użyciu Tapatalka

To zależy od wykorzystania tej grafiki w programach.


beznazwy-1q8y6q.jpg

Mój sprzęt:
| Laptop Y580 - i7 3610QM / GTX 660M / Matryca HD / 1000 GB HDD 5400 rpm / 4 GB ram / Windows 7 Home Premium 64-bit
| Smartfon - Xperia U


#8

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1924 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
No i widzicie. Zależy zależy zależy. Informatyczny bełkot ;) Dla mnie sprawa prosta. Zamiast inwestować w hiper super kartę na której działa FarCry8 to lepiej kupić starego poczciwego HD i za resztę wepchnąć RAM i zainwestować w i7. Amen

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka



#9

adrianpop16

adrianpop16

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 375 postów
  • Miejscowość:Bystrzyca Kłodzka
  • Kamera: GoPro Hero 3+ Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

MistrzCK może rzeczywiście dużo razy mówimy "zależy" ale tak jest ;) .


beznazwy-1q8y6q.jpg

Mój sprzęt:
| Laptop Y580 - i7 3610QM / GTX 660M / Matryca HD / 1000 GB HDD 5400 rpm / 4 GB ram / Windows 7 Home Premium 64-bit
| Smartfon - Xperia U


#10

Huberto203

Huberto203

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 337 postów
  • Miejscowość:Rzeszów
  • Kamera: Hero 3+BE
  • Karta pamięci: Sandisk 32GB 10

mistrzCK tak jak koledzy pisali wszystko zależy od tego co wykorzystuje program którym obrabiasz swoje filmiki. Ale teraz weź to na logikę, cały komputer na wypasie a jedna część z niskiej półki. Dam przykład, ktoś kupił sobie wypasiony samochodzik za ileś set tysięcy, no i kupuje najtańsze i jeszcze może lepiej używane opony po kilkadziesiąt zł bo przecież to tylko opony (chyba wiadomo o co chodzi nie będę się rozpisywał odnośnie właściwości opon itd). Może przykład nie odwzorowuje dokładnie tego co z tym komputerem ale tak to można sobie wymyślić. Tak jak byś kupił GoPro ale już karty pamięci nie no bo po co. Może w twoim przypadku a raczej w przypadku sony vegas GPU nie jest wykorzystywane ale to nie oznacza od razu że w takim wypadku karta może być z najniższej półki bo części muszą ze sobą jakoś współpracować więc muszą być na podobnym poziomie aby wszystko współgrało ze sobą. Poza tym komputera czasami używa się tam do jakiś gier czy coś i wtedy co ? Lipa, bo karta nie da rady. Trochę namieszałem ale myślę że wiadomo o co chodzi.


Zapraszam na mój kanał Youtube  Subskrypujcie i oglądajcie filmy :)


#11

Qula

Qula

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 121 postów
  • Miejscowość:Katowice
  • Kamera: GoPro Hero 3 BE
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Nie jest to super test ale może się komuś przyda 


  • Michal i mistrzCK lubią to

Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


#12

Huberto203

Huberto203

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 337 postów
  • Miejscowość:Rzeszów
  • Kamera: Hero 3+BE
  • Karta pamięci: Sandisk 32GB 10

No i ten test wszystko wyjaśnił :) Dzięki, sam chętnie przeczytałem. 


Zapraszam na mój kanał Youtube  Subskrypujcie i oglądajcie filmy :)


#13

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5197 postów
  • Miejscowość:Polska
  • Kamera: Hero 3
  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

Zdaje mi się że jest jeden błąd w tym artykule! Z między forumowych dyskusji wynika że lepiej renderować filmy na zwykłbym dysku nie zaś SSD! Oczwiście dyski SSD miarzdzą wydajnością zwykłe dyski itp! Ale jednak kluczem jest tutaj odpowiedia optymalizacji pracy komputera pod dysk SSD. Inaczej może zakończyć się jego dość szybkim zniszczeniem dysku. W powyższym artykule wspominają o odpowiednich modelach dysków SSD ale nie kazdy jednak zdaje sobie sprawe z tego jak łatwo można załatwić taki dysk. O czym przekonałem się pare razy.

 

Qula dzięki za link. Od jakiegoś czasu szukałem porównania procków pod Vegasem. Co prawda nie wielkiego ale jednak jakiekolwiek.



#14

Huberto203

Huberto203

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 337 postów
  • Miejscowość:Rzeszów
  • Kamera: Hero 3+BE
  • Karta pamięci: Sandisk 32GB 10

Ja jakoś zawsze zapisuję moje filmiki na zwykłym dysku. Ale komp który teraz mam ma tak mocne parametry że renderowanie filmiku na zwykły dysk trwa krócej niż sam filmik więc zapisywanie na ssd jakoś mnie nie ciągnie, tym bardziej że wolę go "oszczędzać" :P


Zapraszam na mój kanał Youtube  Subskrypujcie i oglądajcie filmy :)


#15

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1924 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

mistrzCK tak jak koledzy pisali wszystko zależy od tego co wykorzystuje program którym obrabiasz swoje filmiki. Ale teraz weź to na logikę, cały komputer na wypasie a jedna część z niskiej półki. Dam przykład, ktoś kupił sobie wypasiony samochodzik za ileś set tysięcy, no i kupuje najtańsze i jeszcze może lepiej używane opony po kilkadziesiąt zł bo przecież to tylko opony (chyba wiadomo o co chodzi nie będę się rozpisywał odnośnie właściwości opon itd).

Chyba nie chodzi o Boruca :)

Bardziej myślałem pod kątem użytkowników którzy nie będą inwestowali w super wypasione komputery za 5 tys., tylko o takich którzy będą chcieli ulepszyć swój sprzęt pod kątem znośnej pracy z obróbką.

Odpowiedź Qula chyba wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam