Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

GoPro + quadrocopter


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
131 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jendruś

Jendruś

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 66 postów
    Co powiecie na to
    Muszę przyznać że się trochę "podjarałem" Podoba mi się ten sprzęt, a i cena jest też do przełknięcia. Boję się tylko, że może być to zrobione z chińskich komponentów, nie zbyt jakościowych.
    Ciekawe jak to jest z naszymi przepisami. Trzeba mieć jakieś "papiery" żeby latać?
    Zapraszam do dyskusji.

    #2

    Bulczas

    Bulczas

      Specjalista

    • Użytkownik
    • Pip
    • 237 postów
      Wielowirnikowiec, a dokładnie ten to quadrocopter, jestem w trakcie kompletowania czegoś podobnego. Jest dość obszerne forum polskie o tej tematyce - poszukaj, można się wiele dowiedzieć. Uchwyt który trzyma kamerę nazywa się gimbal i sterowany za pomocą dwóch serw i żyroskopa .
      Ja na razie mam tylko ramę. Nie pali mi się z tematem, mam teraz inne wydatki, myślę że do jesieni powinienem być oblot, pewnie bez kamery na początek. Ten z filmu gotowiec z gimbalem to koszt ok 2500-3000 PLN. Ja myślę że ze swoim zamknę się w kwocie 1500-2000 już z aparaturą.

      edit:

      ten DJI w tej cenie nie ma gimbala na żyro tylko na sztywno...


      #3

      Jendruś

      Jendruś

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 66 postów
        Dzięki za szybkie info. Może wiesz jak to jest od strony prawnej - każdy i wszędzie może tym latać? Spróbuję namierzyć forum o którym pisałeś. W moim przypadku w grę wchodzi tylko gotowiec.
        Jeszcze raz dzięki.

        #4

        Bulczas

        Bulczas

          Specjalista

        • Użytkownik
        • Pip
        • 237 postów
          To są małe modele 1kg max 2 - z tego co się orientuje to przepisy nie są jasne w 100% (mogę się mylić). To co nas interesuje w tym przypadku nazywa się:

          Bezzałogowy statek powietrzny. I pod tym hasłem trzeba szukać info w sieci.

          Może "michau" się wypowie, z tego co wiem jest z "branży" lotniczej.


          #5

          zico

          zico

            Newbie

          • Użytkownik
          • 46 postów
            Latać można, ale polecam ubezpieczyć się - OC. Różnie może być, a głowa spokojna.

            #6

            Jendruś

            Jendruś

              Użytkownik

            • Użytkownik
            • 66 postów

              Latać można, ale polecam ubezpieczyć się - OC. Różnie może być, a głowa spokojna.

              Tylko ciekawe jaka jest stawka od samolotów :roll: :D

              #7

              zico

              zico

                Newbie

              • Użytkownik
              • 46 postów
                Temat pociągnę dalej, ponieważ sam używam tego DJI Phantoma.
                Koszt roczny OC to około 80pln - 100pln na jakąś tam sumę.

                #8

                Bulczas

                Bulczas

                  Specjalista

                • Użytkownik
                • Pip
                • 237 postów
                  gdzie to można ubezpieczyć i jako co? podaj trochę szczegółów


                  #9

                  Jendruś

                  Jendruś

                    Użytkownik

                  • Użytkownik
                  • 66 postów

                    Temat pociągnę dalej, ponieważ sam używam tego DJI Phantoma.
                    Koszt roczny OC to około 80pln - 100pln na jakąś tam sumę.

                    WOW!!
                    To rzuć jakieś swoje odczucia na temat sprzętu - warto czy nie warto?
                    Jak z jakością itd.

                    #10

                    LeoDogg

                    LeoDogg

                      Wyjadacz

                    • Użytkownik
                    • PipPipPip
                    • 1025 postów
                    • Miejscowość:Ciechanów
                    • Kamera: GoPro 3 Black
                    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

                    Temat pociągnę dalej, ponieważ sam używam tego DJI Phantoma.
                    Koszt roczny OC to około 80pln - 100pln na jakąś tam sumę.

                    No i filmy jakieś wrzuć ! :)

                    Ja i cała ta moja twórczość ;)

                     




                     


                    #11

                    Jendruś

                    Jendruś

                      Użytkownik

                    • Użytkownik
                    • 66 postów

                      Temat pociągnę dalej, ponieważ sam używam tego DJI Phantoma.
                      Koszt roczny OC to około 80pln - 100pln na jakąś tam sumę.

                      No i filmy jakieś wrzuć ! :)

                      Nie chcę kolegi od DJI Phantoma straszyć, ale "zrobiłeś błąd" ze się przyznałeś ;), bo teraz będziemy Cię "gwałcić" o jak najwięcej info :D

                      #12

                      zico

                      zico

                        Newbie

                      • Użytkownik
                      • 46 postów
                        Ok. Posiadam tego DJI prywatnie, ponieważ na początku chciałem go mocno okiełznać, żeby wiedzieć, co sprzedaję - również mam sklep i zamierzam mieć ten latający wiatrak w swojej ofercie. Mam nadzieję, że admin mnie nie wywali za to :D
                        No ale przejdźmy do rzeczy.

                        1) pilotaż. Maszyna jest bardzo szybka, reakcja natychmiastowa. Na razie używałem w pomieszczeniu, bez funkcji GPS czy kompasu. Miała glebę nie raz, wszystko w porządku, nic się nie dzieje z tym latającym wiatrakiem.
                        Jednak pilotowanie - na to trzeba spędzić trochę czasu, osobiście latałem wcześniej motoszybowcem, więc jakieś podstawowe pojęcie mam.
                        Najważniejsze nie panikować, robić wszystko powoli.

                        Z GPS jest o tyle super, że nie mam momentu bezwładności. Jak leci się mocno do przodu czy w bok i puści się drążek to z wersją bez gps jeszcze poleci kawałek w tym kierunku, a z włączonym gps praktycznie zatrzyma się od razu. Jednak jak pisałem - bawiłem się w pomieszczeniach, więc gps miałem wyłączony.'

                        Kompas - tutaj też jest świetna opcja szczególnie dla początkujących. Pamiętajcie, że maszyna się obraca dookoła własnej osi, też można robić spoko ujęcia. Jednak, jeśli obrócimy o 180 stopni, to wtedy przód będzie tyłem, a prawo będzie w lewo. I to trzeba pamiętać :) Jednak jeśli mamy włączoną funkcję kompas, to obojętnie jak będzie obrócony DJI to lewo zawsze będzie lewo, a prawo zawsze będzie prawo.
                        Z tego, co wiem uruchomienie tej opcji można dopiero z programu. Program można pobrać ze strony DJI, ale trzeba się zarejestrować. Na aktywację czekałem kilka godzin. Oczywiście aplikacja jest darmowa.

                        2) wrażenia z użytkowania i ujęcia. Jak na razie mało latałem. Ujęcia są rewelacyjne z góry, wiadomo - rzadko takie widać. Są jednak pewne mankamenty, bo jeśli zamocuję kamerę, żeby filmowała w dół, to niestety po bokach widać ramiona podwozia (1080p, szeroki kąt). Dodatkowo szkoda, że nie ma stabilizatora, ponieważ każda zmiana kierunku (poza obrotem) to zmiana kadrowania...
                        Do tego dochodzi jeszcze 15 minut lotu, tego typu urządzenia są bardzo prądożercze i warto się zaopatrzyć w dodatkowe akumulatory.
                        Tutaj film po 1 godzinie "opanowania" latania:

                        3) zestaw zawiera wszystko + dwa dodatkowe, zapasowe, miękkie śmigła. Jest również ładowarka - tzw. balanser. Możliwość ładowania prądem 1A, 2A oraz 3A. Osobiście polecam ładowanie prądem 1A, czas ładowania 2-3 godziny. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie ładowania akumulatorów LiPo, ponieważ jeśli jakimś cudem nastąpi zwarcie, to ta bateria po prostu się pali. Gdzieś na jakimś forum RC jest pokazana spalona, jak właściciel sobie wyszedł z domu. Na szczęście wiedział o tym i po prostu zostawił całość w doniczce - świetny patent na bezpieczne ładowanie tych baterii.

                        4) ciekawostki. W instrukcji jest napisane, że DJI jest w stanie dobrze latać do całości wagi 1000 gram i teraz najlepsze: może wtedy uciągnąć 2 kamery black edition (nie wiem jak waga silver i white)!!! I teraz szkoda, że nie zrobili dodatkowych otworów z obydwu stron, do założenia mocowania kamer! Mocowanie jest tylko skrajnie z jednej strony. Jeśli ktoś jest Adam Słodowy, to da sobie z tym radę, tym bardziej, że części do Phantoma są dostępne. A wtedy ujęcia przy dobrym montażu mogą wyjść naprawdę cacy.

                        Z innej ciekawostki to taka, że wcale się nie zdziwię (co jest wysoce prawdopodobne i do zrobienia), że DJI mógłby swobodnie podążać za użytkownikiem trzymając jego tempo. Jest to oczywiście jakiś mój kaprys, ale patrząc na gps, kompas niedaleko już do możliwości śledzenia obiektu. Wyobraźcie sobie, że jedziecie na otwartej przestrzeni na rowerze, nartach, biegniecie - cokolwiek, a DJI utrzymuje wysokość i śledzi obiekt za Wami. Bajka jakich mało, z punktu widzenia elektroniki do zrobienia.

                        5) co bym zmienił - na pewno dołożyć stabilizator, zwiększyć możliwość regulacji mocowania kamery pod różnymi kątami, zmienić śmigła na twarde (ale to po oblataniu), wtedy nie będzie wchodzić w wibracje, czasami mogą być problemy) i to chyba na tyle.

                        Jak na razie tak lakonicznie, ale uderzajcie pytaniami, to postaram się wyjaśnić wiele spraw. I sprawdzę to OC.

                        #13

                        LeoDogg

                        LeoDogg

                          Wyjadacz

                        • Użytkownik
                        • PipPipPip
                        • 1025 postów
                        • Miejscowość:Ciechanów
                        • Kamera: GoPro 3 Black
                        • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
                        Z tym ujęciem z gory za uzytkownikem to naprawde bylby wypas - wjezdzasz na stok ustawiasz sie heli smiga do gory i ruszasz a on za nami. Mega

                        Ja i cała ta moja twórczość ;)

                         




                         


                        #14

                        Bulczas

                        Bulczas

                          Specjalista

                        • Użytkownik
                        • Pip
                        • 237 postów
                          szkoda że nie ma gimbala...


                          #15

                          Jendruś

                          Jendruś

                            Użytkownik

                          • Użytkownik
                          • 66 postów
                            Pięęęęęęęękne dzięki za info. Wydaje mi się że admin nie będzie robił problemów - jestem świadkiem że ZOSTAŁEŚ ZGWAŁCONY!!! :D Jak nazbieram kasę to się do Ciebie odezwę na Priv.
                            Pytanie - jak w/g ciebie wygląda jakość wykonania? Boję się że może to być "chinszczyzna" i po pewnym czasie użytkowania spadnie razem z GoPro, bo jakiś kabelek złapie zimny lut czy coś w tym stylu.
                            Dołączam link do posta z innego forum - gdzie można, a gdzie nie można latać. "Nas pilotów" :mrgreen: takie obostrzenia powinny zainteresować. też mam nadzieję że admin linku nie wyrzuci bo to z innego forum - o innej tematyce.
                            Filmik super. Denerwują tylko łapy widoczne w kadrze. Dziwne że o tym nie pomyśleli przy konstruowaniu. Na wielu filmikach z YT to widziałem szczególnie lewa. Ciekawe czy można by przykręcić dalej w jedną stronę żeby łapy znikły i czy nie będzie problemu z wyważeniem. Wkrętami przez plastik to pewnie utrata gwarancji :( Pomysł z dwiema GoPro świetny.

                            #16

                            Bulczas

                            Bulczas

                              Specjalista

                            • Użytkownik
                            • Pip
                            • 237 postów
                              dla mnie większą zajawką jest zbudowanie czegoś od podstaw, ale to tylko moje zdanie :) mam taką ramę: Dołączona grafika

                              w tym miesiącu zamawiam silniki i tak po troszku :) jak się nauczę tym latać to gimbal i zakładam GoPro... ale na moje filmy to będzie trzeba jeszcze poczekać ;)


                              #17

                              Jendruś

                              Jendruś

                                Użytkownik

                              • Użytkownik
                              • 66 postów

                                szkoda że nie ma gimbala...

                                Kurcze - nie mam czasu na eksperymentowanie, ale teoretycznie przy 2K 25P jakbyśmy przepuścili materiał przez softowy stabilizator, to w/g mnie powinno być w miarę OK. Przyznam że w filmie kolegi czy innych filmikach na YT katastrofy nie ma.

                                #18

                                Bulczas

                                Bulczas

                                  Specjalista

                                • Użytkownik
                                • Pip
                                • 237 postów
                                  stabilizacją tak tego nie wyprostujesz jak gimbalem

                                  ale materiał ok, za jakiś czas dołożysz gimbala i będzie jeszcze lepiej ;) sterowanie serwami zapewne na płycie masz...


                                  #19

                                  Jendruś

                                  Jendruś

                                    Użytkownik

                                  • Użytkownik
                                  • 66 postów
                                    Ale to pewnie spoore dodatkowe koszty, Bo urządzenie o którym piszemy pewnie już tego nie podźwignie. Czyli zupełnie inna silniejsza konstrukcja nie mieszcząca się w 3tys.

                                    #20

                                    Bulczas

                                    Bulczas

                                      Specjalista

                                    • Użytkownik
                                    • Pip
                                    • 237 postów
                                      ja ze swoim zamierzam się wyrobić w 1500-1800 max dlatego poza dobrą zabawą (z dzieckiem) przy składaniu modelu uważam że to o wiele tańsze niż gotowiec. Sam mogę tak dobrać parametry aby lot był wystarczająco długi i żeby mógł udźwignąć kamerę z gimbalem.

                                      Gimbal z serwami (pod GoPro) waży poniżej 100g :)



                                      Wróć do Filmowanie z powietrza · Następny nieczytany temat →