Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Rendering w Sony Vegas i problem z jakością na YT/Vimeo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

ariupl94

ariupl94

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Miejscowość:Przemyśl
  • Kamera: Sony Action Cam HDR-AS100V
  • Karta pamięci: Sandisk microSDXC Ultra 64GB

Siema wszystkim!

Po długim przeszukiwaniu na forum i pytaniu wujka google nadszedł czas żeby naskrobać mój problem dot. renderingu w Sony Vegasie Pro 12.

 

Przejdźmy do konkretów:

 

Nagrywam Sony Action Cam HDR-AS100V w trybie PAL (Full HD) 50 klatek na sekundę.

Po wrzuceniu surowych plików ustawiam właściwości projektu tak jak wyżej czyli:

 

Video:

1920x1080

Frame rate: Double PAL (50 fps)

Field order: None (progressive scan)

Pixel aspect ratio: 1 (square)

Pixel format: 8-bit

Full-resolution rendering quality: Best

Motion blur type: Gaussian

Deinterlace method: Blend fields (coś kojarzę, że chyba powinno być none)

 

Audio:

Sample rate (Hz): 48 000

 

No dobra to z takich fundamentalnych rzeczy.

Teraz mam pytanko jaka opcja renderowania będzie najlepsza dla Youtube/Vimeo i jak mam to krok po kroku zrobić

 

Przeczytałem, że muszę projekt zmienić na 25 fpsów, ale nie wiem czy od razu, czy dopiero przy renderingu.

Bardzo proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam,

Ariu



#2

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1867 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Wrzucasz wszystkie ścieżki i docinasz pod muzykę.

Ustawiam efekty spowalniające, cofania itp. Unikam przejść między ścieżkami bo raz że są mało efektowne (jak na wideo z komunii 8-) - 1990 rok) to dużo spowalniają rendering. Do tego że wygląda to tak sobie każdy dorośnie z czasem  :wink:

W każdej próbce robię korekty ostrości i kolorów. Tzn na każdej jest taki zielony znaczek w prawym rogu i tam się bawię w sumie 3 opcjami z zakładki Video FX.

- Brightness and Contrast
- Sharpen
- White Balance
Ustawiam mniej więcej żeby każda próbka (obcięty plik) był podobny do siebie.
Później oglądam ze 3-4 razy i robię poprawki najczęściej aby zgrać sceny z bitem muzyki.
Następnie robię wygładzenie globalne. Nad oknem gdzie widzimy pogląd naszego filmu też jest ten charakterystyczny znaczek dodawania efektów. On dodaje nam efekt na cały film i działa niezależnie od tego dodanego do pojedynczego uciętego pliku.
Daje te same efekty co wyżej. Są one dla mnie najważniejsze.
Czas na render.
Zgrywam wszystko na pena lub kartę i przesiadam się na lepszy sprzęt  :-P
Zazwyczaj renderuję do Windows Media Video V11 (*.wmv) w formacie
6,4 Mbps HD 1080 - 24p - format kinowy otwierany na wszystkich moich ustrojstwach typu komp, telefony, tablet a nawet PS3 i PSP
lub MP4 -> XDCAM EX (*.MP4) w formacie
HQ 1920 x 1080 - 24p 35 Mbps VBR. Tu plik wychodzi dużo większy, a ja nie mam aż takiego oka żeby zobaczyć różnicę. Może jak sobie kupię krzywy telewizor 60' coś będzie widać  :twisted:
Pozdrawiam


#3

ariupl94

ariupl94

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Miejscowość:Przemyśl
  • Kamera: Sony Action Cam HDR-AS100V
  • Karta pamięci: Sandisk microSDXC Ultra 64GB

Dziękuję za aktywność w temacie :)

 

Zanim zrenderuję coś stosując się do Twoich ustawień, powiedz mi czy masz konto na Vimeo?

 

Ponieważ, oglądając Twoje filmiki na YT zauważyłem, że prawdopodobnie masz taki sam problem jak ja. 

 

Mianowicie z jednej strony jest (za) duża ostrość, co z kolei przechodzi na to, że linie krzywe są pikselami (kwadracikami) i nie wygląda to fajnie, a druga sprawa to z kolei że obraz w środku niestety jest rozmazany.

 

Tak samo jest u mnie, wystarczy spojrzeć choćby na początkowe intro z Sony w moim klipie z wakacji, zauważ, że krawędzie są tak ostre, że widać piksele, natomiast jak oglądam to z dysku a nie przez internet, to jest poezja..

 

 

------------------------------------------------EDIT 11:51----------------------------------------------

 Ok, zrobiłem tak:

Wyłączyłem resample tak jak pisałeś wcześniej - jest o wiele lepsza "jakość" podczas scen dynamicznych, ponadto na forum sony vegasa doradzili mi, bym Deinterlace method dał na none, czyli bez usuwania przeplotu, którego de facto tam nie było, co znacznie poprawiło klip.

Kolejną sprawą było to, iż cały projekt był ustawiony od początku na 25fps zamiast na 50fps (Double Pal) nie wiem czemu tak się stało.. 

Więc cały rendering zrobiłem na 50 fpsów znowu, bez zmiany klatkażu na 25, bo podobno to nie ma znaczenia przy Yotubie/Vimeo. 

 

Klip faktycznie dzięki tym zabiegom zyskał na ostrości i lepszej jakości - choć wg. mnie nadal to odbiega mocno od oryginalnie zrenderowanego klipu, który mam na dysku.



#4

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1867 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Znaczy YT to zupełnie inna bajka.

Jeśli nie masz ileś tam tysięcy subskrypcji to lipa straszna. Jest tu dużo napisane na ten temat. Serwery YT są jakie są i nie mają nieograniczonej pojemności. Według , dziennie na YouTube umieszczanych jest ponad 85 tys. filmów, zajmujących ok. 2400  z czego pewnie 50 tys. o kotach  :-P 

Moje filmy które zajmują ~1 GB na yt zajmują około 250-300 mb. Filmy na moim kanale są sporadycznie robione przeze mnie  8-) 

Pozdrawiam



#5

Qula

Qula

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 121 postów
  • Miejscowość:Katowice
  • Kamera: GoPro Hero 3 BE
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Jeśli chodzi o FPSy to według  powinno się im wysyłać film z liczba klatek na sekundę taka sama jak w materiale źródłowym. 

 

Ja akurat jeszcze nie robiłem nic w Sony Vegas, ale nawet po renderowaniu w takich programach jak GoPro studio czy Movie Maker jest duża różnica w jakości między filmem na YT/vimeo a tym co mam na dysku :) 


Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)



Wróć do Dyskusje ogólne o postprodukcji · Następny nieczytany temat →