Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Poradnik pozytywnego sklejania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1

addict

addict

    Ekspert

  • Moderator
  • PipPip
  • 357 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: Hero2 + Hero960
  • Karta pamięci: GoodRAM 32GB Class 10
ogladajac produkcje forumowiczow postanowilem napisac poradnik o tym jak stworzyc film, ktory bedzie sie z przyjemnoscia ogladalo. trzymajac sie pewnych zasad kazdy jest w stanie stworzyc dzielo ktore zainteresuje pewne grono odbiorcow. zaczynamy:

1) krotkie ujecia - najwazniejsza zasada, ktora stosuje od okolo 2 lat. obejrzyjcie profesjonalne filmy np. slynny all.i.can. ujecia 5 do 10 sekund max. krotkie ujecia powoduja zwiekszenie dynamiki, a takze pozwalaja zatuszowac niedoskonalosci np. zla pozycja na snowboardzie itp.

2) dlugosc filmu - max 5 minut. naprawde. z analizy moich filmow na yt wynika ze wspolczynniki utrzymania uwagi po 2 minutach bardzo spada. nie warto brnac w 10 minutowe produkcje. szkoda waszego czasu. nikt tego nie obejrzy.

3) muzyka - kwestia gustu. ale ja trzymam sie zasady - niekomercyjna muza. na soundcloud mozna znalezc naprawde sporo fajnych kawalkow, ktore sa darmowe i youtube sie do nich nie przyczepi. podkladem tez wzbudzamy zainteresowanie ogladajacego. gdy po raz kolejny bedzie to juz tak bardzo oklepany glitch mob to juz na starcie mamy minusa za brak oryginalnosci.

4) efekty - dotyczy glownie filmow na sniegu. poprawienie balansu bieli i ekspozycji to podstawa. nie ma nic gorszego niz ogladanie filmu ktory jest szary, bury a przez to smutny. nie wiem czy jest taka mozliwosc w windows movie maker, ale sony vegas czy inne bardziej profesjonalne programy na pewno na to pozwalaja. jest pelno poradnikow na yt jak to robi. sa tez na tym forum. troche pracy przy tym jest ale efekt w postaci pozytywnych opinii o filmie bedzie warty tej pracy

5) twixtor - ostatnio naduzywany. dobre ustawienie twixtora wymaga nie lada umiejetnosci i czasu. jezeli chcesz na szybko sobie cos zwolnic ;) to od razu sobie odpusc.

6) youtube - od jakiegos czasu youtube wprowadzil nowy algortym dla wyszukiwarki. wczesniej znaczenie mialy tagi. w tej chwili kluczowa role odgrywa "SZACOWANY CZAS OGLĄDANIA". jezeli twoj film jest ciekawy to ludzie go dluzej ogladaja i przez to moze sie znalezc wyzej w wynikach wyszukiwania. jaki wniosek? ciekawy film = wyzej w wynikach = wiecej hitow.

narazie tyle. jak cos mi przyjdzie do glowy to jeszcze napisze. milego sklejania.
  • Michal, Marcel i tomaszterka lubią to

4 sztachety i parapet | | |

R1DE43team | 


#2

Guest_yacenty_*

Guest_yacenty_*
  • Guests
Jakie parametry filmów robicie dla YT?

Wydaje mi się ze chyba najlepiej jest robić film do rozdzielczości 720p/25.
O niebo szybciej się renderuje w stosunku do 1080p a później o niebo krócej się wysyła.
Oglądając filmy na yt, a to jest ok 90% tego co ostatnio ogladam nie dostrzegam różnic pomiędzy 1080 a 720.
mam monitor 24cale na matrycy H-IPS, grafika to NVS 4200M

Jak najlepiej ustawić kamerę pod filmy które trafiają na YT?

#3

LeoDogg

LeoDogg

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1025 postów
  • Miejscowość:Ciechanów
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
wg mnie - 720 p / 30/60 i potem wyrenderować do 30 kl/s.

Ja i cała ta moja twórczość ;)

 




 


#4

Mer84

Mer84

    Newbie

  • Użytkownik
  • 30 postów
    Zgadzam sie 720 to najlepsza opcja na YT



    #5

    addict

    addict

      Ekspert

    • Moderator
    • PipPip
    • 357 postów
    • Miejscowość:Warszawa
    • Kamera: Hero2 + Hero960
    • Karta pamięci: GoodRAM 32GB Class 10
    nie zgadzam sie. wszystko zalezy od tego co nagrywamy. do ujec z kasku lub z kija najlepsze bedzie 960p i wyzej. wrzucam film ktory powinien nieco rozjasnic temat. zobaczcie ile mniejszy jest obraz w 720p.


    4 sztachety i parapet | | |

    R1DE43team | 


    #6

    Guest__*

    Guest__*
    • Guests
    Potwierdzam, ja też głównie korzystam z 960p lub 1440p, gdzie mamy więcej na filmie. Niestety nowe telewizory nie są do tego przystosowane i wyświetlają obraz pomniejszony z czarnymi pasami z boku i to jest wada takiego nagrywania.

    #7

    LeoDogg

    LeoDogg

      Wyjadacz

    • Użytkownik
    • PipPipPip
    • 1025 postów
    • Miejscowość:Ciechanów
    • Kamera: GoPro 3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
    Ja bede sie upoeral ze 720 jest lepsze od formatu 4:3. Faktycznie moze i wiecej widac sle ogolna estetyka filmu siada.

    Ja i cała ta moja twórczość ;)

     




     


    #8

    Sebastian

    Sebastian

      Wyjadacz

    • Moderator
    • PipPipPip
    • 1316 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: 3BE/3BE+
    • Karta pamięci: 16/32/64

    Potwierdzam, ja też głównie korzystam z 960p lub 1440p, gdzie mamy więcej na filmie. Niestety nowe telewizory nie są do tego przystosowane i wyświetlają obraz pomniejszony z czarnymi pasami z boku i to jest wada takiego nagrywania.



    To wygląda tak brzydko że się nie da tego oglądać czasami. Fakt faktem wszystko zależy co i jak chcemy ale i tak musisz później kadrować to do paska 16:9.
    Jeśli już ktoś musi i nie chce mieć góry i dołu obciętego to 1440 jest najlepszym wyborem. Ale zawsze zawsze ustawienie kamery jest najważniejsze. Filmy w 16:9 przy dobrym ustawieniu kamery wychodzą idealnie, ale komu czasami chce się bawić 10 minut przed wydarzeniem ustawić dokładnie kamerę ??

    Pozdrawiam

    Sebastian

    MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB

     

    Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


    #9

    LeoDogg

    LeoDogg

      Wyjadacz

    • Użytkownik
    • PipPipPip
    • 1025 postów
    • Miejscowość:Ciechanów
    • Kamera: GoPro 3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
    Ja wychodze z zalozenia ze i tak jakis epokowych dziel nie nagrywam i nawet jak czasem cos sie w kadr nie zalapie to trudno - zabawa przede wszystkim :)
    • jacqu1916 lubi to

    Ja i cała ta moja twórczość ;)

     




     


    #10

    addict

    addict

      Ekspert

    • Moderator
    • PipPip
    • 357 postów
    • Miejscowość:Warszawa
    • Kamera: Hero2 + Hero960
    • Karta pamięci: GoodRAM 32GB Class 10

    Potwierdzam, ja też głównie korzystam z 960p lub 1440p, gdzie mamy więcej na filmie. Niestety nowe telewizory nie są do tego przystosowane i wyświetlają obraz pomniejszony z czarnymi pasami z boku i to jest wada takiego nagrywania.



    To wygląda tak brzydko że się nie da tego oglądać czasami. Fakt faktem wszystko zależy co i jak chcemy ale i tak musisz później kadrować to do paska 16:9.
    Jeśli już ktoś musi i nie chce mieć góry i dołu obciętego to 1440 jest najlepszym wyborem. Ale zawsze zawsze ustawienie kamery jest najważniejsze. Filmy w 16:9 przy dobrym ustawieniu kamery wychodzą idealnie, ale komu czasami chce się bawić 10 minut przed wydarzeniem ustawić dokładnie kamerę ??


    ja akurat nie kadruje do 16:9 ale majac material w 960p moge sobie wykadrowac to co chce do 720p. proste i przyjemne. jak napisales ustawienie jest najwazniejsze i wiekszosc ciekawych ujec amatorskich to przypadek wiec nadal uwazam ze 720p to strata czasu.

    4 sztachety i parapet | | |

    R1DE43team | 


    #11

    Guest_yacenty_*

    Guest_yacenty_*
    • Guests
    ok, jutro będzie statycznie bo tylko krajobrazy z helikoptera, ale spróbuję 720p/60

    #12

    Bob_budowniczy

    Bob_budowniczy

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 87 postów

      2) dlugosc filmu - max 5 minut. naprawde. z analizy moich filmow na yt wynika ze wspolczynniki utrzymania uwagi po 2 minutach bardzo spada. nie warto brnac w 10 minutowe produkcje. szkoda waszego czasu. nikt tego nie obejrzy.


      Doprawdy?

      Napisze Ci wprost... jeżeli ktoś ma do pokazanie tylko wielkie G... to i 10s będzie o 11s za wiele...

      Tu jet jeden z moich filmików zrobiony w WMvM który przekracza 10 minut i jakoś zbyt wiele osób nie mogło narzekać na całość przekazu...

      http://www.youtube.com/watch?v=1gUYWyF44-0

      Nie ważne jest jakimi cudownymi programami i efektami jest filmik zrobiony, najważniejszy jest jego przekaz emocjonalny.

      #13

      addict

      addict

        Ekspert

      • Moderator
      • PipPip
      • 357 postów
      • Miejscowość:Warszawa
      • Kamera: Hero2 + Hero960
      • Karta pamięci: GoodRAM 32GB Class 10
      jedna jaskolka wiosny nie czyni...

      ty akurat miales dobry temat i fajnie go przedstawiles, ale imo mogles lepiej przynajmniej od strony technicznej.

      4 sztachety i parapet | | |

      R1DE43team | 


      #14

      Bob_budowniczy

      Bob_budowniczy

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 87 postów
        jestem bardzo początkujący wiec jeszcze nie ogarniam tematu od trony technicznej :oops:

        #15

        Kisiel

        Kisiel

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 131 postów
        • Kamera: GoPro HERO3 Black
        • Karta pamięci: SanDisk 64GB (10)
        Faktycznie filmik Boba oddaje klimat mozołu ekstremalnej wędrówki i walki o przetrwanie w polarnych warunkach i to trochę usprawiedliwia jego czas trwania :) Muzyczka w tle robi robotę! Ale dla mnie mimo wszystko dłużyzna - oglądając przeskakiwałem do przodu. Myślę, że ten sam efekt emocjonalny można by spokojnie uzyskać dwukrotnie krótszym filmem. I osobista uwaga na marginesie, że nie podoba mi się wklejanie zdjęć w film, no ale co kto lubi.

        Dla mnie bezlitosna selekcja ujęć to podstawa. Tu materiału z wyjazdu miałem na pełny metraż a zrobiłem klip 1min 48s i myślę, że jest w sam raz (ale ciężko obiektywnie ocenić swoją robotę)...


        #16

        Michal

        Michal

          Alpha i Omega

        • Senior Moderator
        • PipPipPipPipPip
        • 5178 postów
        • Miejscowość:Polska
        • Kamera: Hero 3
        • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)
        Wiesz jak sam piszesz materiału miałeś kupę z wyszło niecałe dwie minuty. Twój filmik jest całkiem fajny. Edyta to cholernie ciężkie zajęcia mozolne. Nie raz siedzi się parę godzin szukając paru sekundowych wycinków materiałów.

        A i twój kanał jest całkiem ciekawy :)

        #17

        dzobda6

        dzobda6

          Newbie

        • Użytkownik
        • 9 postów
        • Miejscowość:Kraków
        • Kamera: GoPro Hero 3 Black
        • Karta pamięci: 32GB
        Bob_budowniczy - materiał o przetrwaniu w zimie dośc ciekawy,ale niestety tylko pod wzgledem emocjonalnym... ogląda się to nijak. Z zamulajacych 11:22 da się zrobić bardzo ciekawe 1:22. Dobra selekcja ujęć, dobra klimatyczna muzyka i efekt masz zaje***ty. Panie Kisiel, nie interesuje się jachtami, żeglugą czy jakkolwiek się to nazywa,ale Twój filmik przyciągnał moją uwagę i uważam że jest świetny. No i generalnie o to chyba w tym wszystkim chodzi. Bo jeli podoba się coś czym nigdy nawet nie powinien się zainteresować to znaczy że twórca filmu stanął na wysokości zadania. Wiem że jest jeszcze coś takie jak kwestia gustu i wiadomo że o tym się nie rozmawia,ale ja wybieram dynamiczną i żywą produkcję którą zrobił Kisiel,a za zamulające filmy zabiorę się za 40 lat w bujanym fotelu. Pozdrowiena dla wszystkich kręcących. Nie zniechęcajcie się tylko i wyłacznie dlatego że komuś się to nie podoba (lub podoba się mniej). Filmy róbimy dla siebie.

        Check This Out!!! >>>  

                                            


        #18

        sector

        sector

          Newbie

        • Użytkownik
        • 12 postów
        • Miejscowość:Krakow
        • Kamera: GP 3 Black+
        • Karta pamięci: SanDisk Extreme 64GB

        Doprawdy?

        Napisze Ci wprost... jeżeli ktoś ma do pokazanie tylko wielkie G... to i 10s będzie o 11s za wiele...

        Tu jet jeden z moich filmików zrobiony w WMvM który przekracza 10 minut i jakoś zbyt wiele osób nie mogło narzekać na całość przekazu...

        http://www.youtube.com/watch?v=1gUYWyF44-0

        Nie ważne jest jakimi cudownymi programami i efektami jest filmik zrobiony, najważniejszy jest jego przekaz emocjonalny.

        Przesadzasz. Filmik nudny, co chwilę chce się przewinąć. Zdjęcia co chwilę pokazują to samo ujęcie. Zdecydowanie można to skrócić.

        Sent from my Nexus 7 using Tapatalk



        #19

        hunting dog

        hunting dog

          Newbie

        • Użytkownik
        • 6 postów
        • Miejscowość:Poznań
        • Kamera: Hero 3+ Black
        • Karta pamięci: Sandisk 64GB micro EXTREME

        Widzę, że forum fajnie się przez kilka miesięcy rozwinęło. W maju kupiłem kamerkę H3+BE

        Może mnie ktoś odesłać do jakiejś całościowej instrukcji zmieniania filmów na YT dla żółtodziobów.  Czytam o tych denrowaniach, rendowaniach - nic z tego co czytam nie rozumiem. Jestem laikiem.

        Filmy nagrywam 1080 60k/s protune

        Zainstalowałem na kompie Camatsia i potrafię coś tam niby zrobić, dodać kilka filmów, muzykę itd. Ale może jakiś inny program?

        Czy znacie jakieś inne miejsca oprócz YT, bo chciałbym tam ładować filmiki dla znajomych, ale niekoniecznie żeby były publiczne tak jak na YT



        #20

        Igul

        Igul

          Specjalista

        • Moderator
        • Pip
        • 220 postów
        • Miejscowość:Poręba
        • Kamera: GoPro Hero4
        • Karta pamięci: 32GB GOODRAM

        Na youtube możesz ustawić, aby filmik był widoczny tylko dla ludzi z linkiem, na Twoim kanale i w wyszukiwarce się nie pojawi. 

        Podobny serwis do youtube, gdzie możesz zamieścić film to Vimeo. 

        Co do poradników, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarke youtube " [nazwa programu][rendering youtube] tutorial/poradnik" i na pewno coś znajdziesz :)

        Programów do edycji video jest wiele, ale największą popularnością cieszy sie Sony Vegas. 


        • hunting dog lubi to