Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

laptop do obróbki ...a może jednak stacjonarny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Runachiku

Runachiku

    Newbie

  • Użytkownik
  • 13 postów

    Witam,

     

    w najbliższym sezonie planuję zacząć się bawić w montaż jakiś filmików. Kamera to będzie prawdopodobnie nowe gopro silver i muszę jeszcze skompletować sprzęt do obróbki.

     

    Jeśli chodzi o laptopy to biorę pod uwagę dwie opcje ...

     

     

    lub 

     

     

    Więcej jak 3 tysie nie dam rady i wolałbym nawet żeby było bliżej tego tańszego. Wiem, że pewnie powiecie mi, że lepiej dołożyć te 300 do możliwości rozbudowy pamięci i fullHD, ale czy rzeczywiście będzie mi to takie niezbędne? Pytanie też jak z jakością i rzeczywistą wydajnością tych laptopów. W Lenovo jest jeszcze Express Cache 8 GB, ale czy to jest jakiś super atut? 8GB to chyba nie jest jakaś super sprawa? Proszę więc o opinie na temat tych dwóch sprzętów.

     

    A może da się za mniejsze pieniądze złożyć równie dobry stacjonarny komputer? O ile w laptopach jeszcze coś łapię po wgłębieniu się trochę w temat to z tym już chyba nie dam rady tak łatwo :)

     

    Z góry dzięki za pomoc :)



    #2

    Igul

    Igul

      Specjalista

    • Moderator
    • Pip
    • 220 postów
    • Miejscowość:Poręba
    • Kamera: GoPro Hero4
    • Karta pamięci: 32GB GOODRAM

    Podsyłam Ci zestaw (komputer stacjonarny) za 3000zł.

     

    CPU: Intel Core i5-4460 - 719 zł
    Płyta główna: MSI Z97 PC Mate - 339 zł
    RAM: Crucial 2x4GB 1600 MHz Ballistix - 295 zł
    GPU: Gigabyte GeForce GTX 760 2GB WF2 OC - 830 zł
    SSD: Intel 520 120GB - 239 zł
    HDD: Western Digital 1TB Blue - 220 zł
    PSU: Thermaltake Smart SE 530W - 215 zł
    Obudowa: Zalman Z3 Plus - 159 zł

    (skopiowane z popularnego forum o PCtach)

     

     

    Jak widzisz zestaw jest bez monitora itp. Sama skrzynia z bebechami :)

    Można zamienić kartę grafiki i obudowę, wtedy cena będzie trochę niższa. 



    #3

    Sebastian

    Sebastian

      Wyjadacz

    • Moderator
    • PipPipPip
    • 1316 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: 3BE/3BE+
    • Karta pamięci: 16/32/64
    Zmień procesor na i7, bo każdy najniższy to i tak dwa razy lepszy od topowego i5. Pamięć minimum to 8gb ale lepiej kupić 16gb przy tych cenach nie odczujesz w kieszeni a w działaniu jak najbardziej. Dodatkowo dysk conajmniej 2tb, ponieważ pliki z kamery lubią zajmować dużo a jak nie ogarniasz produkcji filmów na bieżąco to będzie mało. Co do lapka poszukaj na forum ostatnio był temat o notebooku do 3k, nawet ładny zestaw wyszedł.

    Pozdrawiam

    Sebastian

    MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB

     

    Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


    #4

    mistrzCK

    mistrzCK

      I'm a Pro!

    • Użytkownik
    • PipPipPipPip
    • 1865 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
    • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

    Jak masz miejsce kupuj pieca. Za 3 tys złożyłem rok temu kompa na i7, 16 GB ram na płycie MSI. Niestety katra ATI - bierz GF. Dałem za niego 3200.

    Za takie pieniądze nie kupisz laptopa o takich parametrach.

    Pozdrawiam

     

    [edit]

    mam SSD 512 samsung evo i do tego 1tb na dane WD



    #5

    Runachiku

    Runachiku

      Newbie

    • Użytkownik
    • 13 postów

      Dzięki za zainteresowanie tematem i podpowiedzi :)

       

      Muszę chyba jednak celować w lapka ze względu na ilość miejsca. Możliwość zabrania gdzieś tego na trip też jest jakimś plusem. Czytałem inne tematy i ciut mi pomogły, ale kilka pytań zostało i dlatego założyłem ten. Od tamtego czasu miałem okazję pogadać z gościem w x-kom (mam nadzieje, że nie łamię tu jakiegoś regulaminu hehe) i go podpytać. Oto co mi z tego wyszło.

       

      Procesor - i7 lub i5, ale wtedy wysokonapięciowy, który nie koniecznie musi być gorszy od niektórych i7.

      Pamięć RAM - min 8GB z możliwością rozbudowy co dyskwalifikuje Della z pierwszego postu bo chyba szkoda kasy na sprzęt, którego nie da się choć trochę usprawnić za jakiś czas przy wolnej gotówce.

      Karta Graficzna - w jednym z polecanych lapków miałbym kartę GF GT 740M, ale procek 4 rdzeniowy i7, RAM do 32GB, Expres chache i wg "konsultanta" to nie była by zła opcja. Podobno taka karta w zupełności wystarczy.

      Rozdzielczość - fajnie by było mieć fullhd, ale nie jest to priorytet jeśli miałby być kosztem procka, RAM czy karty.

       

      Podobno nie ma się co skupiać na tym, żeby wi-fi obsługiwało to najlepsze ac czy Lan miało 1000 Mbps.

       

      Tego się wywiedziałem i szukam czegoś w ten deseń. Jeśli się z czymś z tego nie zgadzacie to śmiało piszcie :)

       

      Dwóch rzeczy nie ogarnąłem wcale i liczę jeszcze na pomoc. Czy rzeczywiście ten Windows8.1 to taka porażka i należy dyskwalifikować lapki z nim? Nie ukrywam, że poluję na coś w ratach 0% w RTVEuroAGD a tam wszystko praktycznie na tym systemie śmiga.

       

      Drugie to Chipset. Polecany Acer E5-572g i MSI CX61 są mają chipset Intel HM86 a Lenovo Z510 Intel Lynx Point. O co chodzi z tymi chipsetami? Jest jakaś zasadnicza różnica, która sprawia, że jeden z nich lepiej odrzucić?

       

      Długie wyszło. Mam nadzieje, że lubicie czytać hehe



      #6

      mistrzCK

      mistrzCK

        I'm a Pro!

      • Użytkownik
      • PipPipPipPip
      • 1865 postów
      • Miejscowość:Kielce
      • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
      • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
      Intel to... Intel. Windows 8 nie do użytku przynajmniej jak dla mnie. Bierz dysk SSD pod system. Matryca 1080 to wg mnie ważna cecha. Będziesz nagrywał filmy w 4k albo 1080 a oglądał później i obrabiał na 940? Nie polecam.
      Naprawdę dziwi mnie że do tej pory 1080 w laptopach to w sumie luksus.
      Bierz lepszy procek nawet kosztem RAM. Ram zawsze możesz dołożyć a procka tak szybko nie wymienisz.
      Pozdrawiam

      #7

      jacqu1916

      jacqu1916

        I'm a Pro!

      • Moderator
      • PipPipPipPip
      • 2381 postów
      • Miejscowość:Warszawa
      • Kamera: H3+B, H4B x 2
      • Karta pamięci: Samsung Pro 64GB x 2

       

       

      ja kupiłem taki dla mnie bomba,jeden minus to touchpad, pozatym extra


       facebook_icon30x30.jpg

       

        social-instagram-30x30.png

       

        youtube-icon-30x30.png


      #8

      Runachiku

      Runachiku

        Newbie

      • Użytkownik
      • 13 postów

        Ok, postanowiłem poczekać chwilę bo była szansa na uzbieranie i kupienie czegos lepszego. W międzyczasie uznałem, że złożę jednak stacjonarny z kilku powodów. Mniejsza o większość jakich.

         

        Komp ma być na kilka ładnych lat więc uznałem, że procek będzie mocny. na x-kom polecają taką konfigurację ...

         

         

        Kartę i SSD mam zamiar sobie dokupić w dalszym etapie budowy i raczej nie będę się szarpał na kartę za 2k. Prędzej kupię słabszą a dokupię ramu i do tego dysk SSD.

         

        Teraz pytanie do znawców. Co sądzicie o tej konfiguracji w kwestii obudowy i płyty głównej. Polecilibyście coś innego co mogłoby być lepsze a w podobnej cenie? Nie ogarniam tych płyt głównych pod względem ich odmian czyli pro, gaming, extreme etc. Jest jeszcze kwestia od jakiego producenta tą płytę brać. MSI, Gigabyte czy jeszcxze coś innego. Podobno są różnice w BIOSie, ale czy to ma jakieś wielkie znaczenie? W innym wątku ktoś polecał obudowę Zalmana. Będzie zasadne zmienić tego Gladiusa na jakiegoś Zalmana w podobnej cenie?

         

        Z góry dzięki za podpowiedź. Jestem na ostatniej prostej jeśli chodzi o zakup i dobrze by było dokonać świadomego zakupu za tyle kasy :)

         

        Pozdro



        #9

        dgim

        dgim

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 124 postów
        • Kamera: GoPro 4 Silver
        • Karta pamięci: Samsung PRO 64GB

        Moze przyda sie Tobie cos z moich, niedawnych zmagan z tematem.

         

        Na poczatku roku skladalem dla siebie konfiguracje stacjonarna, po 10 latach, az nadto byla potrzeba. Na youtubie juz 1080p nie bylo szans odpalic.

        Podobienstw duzo nie ma do tego co wybrales - ale napisze co i dlaczego wybralem.

         

        Rowniez zdecydowalem sie olac grafike i, poki co, nie zaluje tej decyzji. Jest ciszej, mniejszy pobor pradu (ostatnio biegam z watomierzem, zdziwilem sie niejednokrotnie juz) a HD4600 w Haswell'u daje rade do moich zastosowan. Jak sytuacja sie zmieni, dokupie cos. Poki co - kilka stow do przodu. Istotne - nie gram zupelnie.  

        Z czasem moze wymienie proca na Broadwell'a, ktory bodajze ma wydajniejsza integre o 22% od Haswell'a, ale to kiedys...

         

        Zdecydowalem sie olac i7. Po 1 - w banchmarkach, uzytkowo - nie widac bylo - blisko dwukrotnej roznicy w cenie, za i5 4590 dalem 800zl,

        po 2 mialbym obawy w wydadniu 1500zl tuz przed wejsciem na rynek Broadwell'a. Na rynku mobilnym juz sa, na stacjonarnym pewnie bedzie to druga polowa 2015.

        Ciezko jednak przewidziec koncepcje cen, produktu, ktorego nie ma jeszcze w sprzedazy. Dywagacja poki co.

        Masa ludzi chwali i5 4460, ja zdecydowalem sie na 4590, roznica w cenie byla niewielka a w testach jakis niuans widoczny juz byl.

         

        Mam powyzsza plyte ASRock'a. PRO 4 w testach solidnie wychodzil, na pewno czytales: 

        Dlugo sie zastanawialem nad Gigabyte'm D3H, ktory jako chyba jeden z nielicznych modeli ma w tej cenie dual biosa. Ostatecznie z dostepnoscia pojawil sie problem, ceny do gory lecialy z dnia na dzien, zdecydowalem sie na chwalonego bardzo ASRock'a PRO 4 i jest git. Nic sie nie dzieje. Nie pamietam juz dokladnych roznic pomiedzy wersjami gaming a standardem, z reszta kazdy producent ma jakas tam swoja wizje customizowana. Trzeba odpalic porownanie parametrow i pozycja po pozycji jechac - obligatoryjne/nieobligatoryjne. Chlodzenie ukladow jest raczej podobne, moze wiecej wyjsc byc w gaming, pewnie juz Realtek 1150 od dzwieku, opcja SLI, lepsza sieciowka na plycie etc 

        Dla mnie nie bylo zadnego sensu dokladac do wersji np Extreeme, ta stowke czy poltorej. Jesli chcesz miec spokoj podczas aktualizacji bios'u - mozesz pomyslec nad modelem Extreeme 4 ASRock'a, ktory juz ma 2 kostki, choc nie wiem czy jest to tak zautomatyzowane jak w Gigabyte. Chlodzenie ukladow jest chyba podobne na obu.

        Trzymalbym sie przede wszystkim juz chipsetu Z97 i M2, przyszlosciowo odnosnie SSD.

         

        7 lat temu kupilem wypasiona plyte wlasnie z serii gaming, w pyte opcji konfiguracyjnych, na tamte czasy, przyciski dodatkowe na samej plycie do resetu,

        uklad wizualny do lepszego diagnozowania bledow na plycie etc - wykorzystywalem jakis promil jej mozliwosci, teraz stwierdzilem, ze zamykam sie w max 450zl.

        Nie zaluje, poki co.

         

        Zdecydowalem sie za to na 2x8GB 2400Mhz CL10, bo tu roznice w banchmarkach jednak byly porownujac do 1600Mhz.

        Na ta chwile mam ogrom zapasu ramu, wykorzystuje max 4-5GB, ale nie chcialem za jakis czas bawic sie w sprzedawanie tych kostek aby zrobic upgrade,

        bo lepeij jest dla kontrolera ciut ponoc gdy jest uklad 2x8 niz 4x4gb. Poza tym, przy aktualnych ogromnych coolerach do proca, ja zdecydowalem sie na Fortis 2,

        moze byc niekiedy problem w ogole wlozyc ram, w kazdy dostepny slot, szczegolnie ten pierwszy od socket'a.

         

        Sprzedalem swoj stary dysk HDD 1TB, zostajac tylko na SSD 500GB Samsunga. Po przerzuceniu sie z mp3 na streaming uwolnilo mi sie duuuzo miejsca.

        500GB styka mi az nadto, zdaje sobie sprawe jednak, ze przy duzej aktywnosci z postprodukcja - drugi dysk typu 1TB by sie przydal. 

        Nie planuje jednak kanalu na YT tworzyc ani nagrywac kazdego wyjscia w teren - z czasem moze kupie drugie SSD, no kiedys te ceny musza spasc ! ;),

        moze jak M2 zadomowi sie na dobre.

        Na ta chwile - mam bloga cisze, zadna glowica mnie nie irytuje, komp jest tak cichy, ze po wylaczeniu diod na obudowie (w nocy wala mi po oczach), mam problem aby stwierdzic czy jest wlaczony - i takie byl moje zalozenie.

         

        Heh, jesli chodzi o obudowe, niespodziewanie duzo czasu spedzilem na research'u, bo okreslone parametry mi byly potrzebne. Teraz jest tendencja do szaf pod biurko,

        a ja chcialem miec chocby zblizona do mojej ostatniej, 10 letniego - Codegena. Wybralem Fractal Design Core 2500 2xUSB 3.0 - jest ok. Duzo fajnych firm jest na rynku obudow. Nie pamietam ktory parametr mi nie pasowal w Zalmanie, chyba wysokosc. W SilentiumPC tez cos bylo nie tak.

         

        Licze, ze cos z tego przyda sie Tobie.