Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Bateria a samoistne wyczerpywanie się


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
Natrafiłem na ten problem dziś! Choć pojawił mi również się w Gp 1! Mianowicie tydzień temu naładowałem Gp3 do pełna tzn czerwona dioda przestała się palić! Ładnie odłączyłem i kamerka czekała na akcję do dziś! Gdy przyszło co do czego bateria rozładowana i nici z nagrywania! Czy ktoś z was miał takie zdarzenie?

#2

Guest__*

Guest__*
  • Guests
Jeśli nie jest to sporadyczny przypadek to kiepsko. Jakość za kasę jaką trzeba zapłacić jest poniżej krytyki.

#3

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Jakość za kasę jaką trzeba zapłacić jest poniżej krytyki.


Przyznaje rację ale na podobny problem natrafiłem w hero 1, przy rozpoczęciu akcji nakręciłem parędziesiąt sekund i koniec! O dziwo później wszystko grało! Z GoPro jest jeszcze jedna sprawa - w zasadzie nie ma ładowarki z jakimś oznaczeniem poziomu naładowania więc jakoś w teorii kamerka mogła się nadal ładować zaś dioda jakoś się wyłączyła!

#4

Guest__*

Guest__*
  • Guests

Kamery GoPro Hero 3 należy ładować napięciem 5 V oraz natężeniem 1 A. W przypadku ładowania kamery przez komputer zalecamy korzystać ze złącza USB 3.0 ( USB 2.0 to ok. 500mAh, USB 3.0 to ok. 900 mAh ). Przy niższym prądzie ładowania kamera może informować o naładowaniu baterii ( czerwona dioda przestaje świecić ) podczas gdy nie jest w pełni naładowana, co powoduje krótszy czas pracy.


sprawdź czy powyższe nie dotyczy Twojego przypadku

#5

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
W sumie może się zgadzać by nie powiedzieć iż tak jest :) w każdym razie THX

#6

ruti

ruti

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 325 postów
  • Miejscowość:Stalowa Wola
  • Kamera: GoPro Hero 3 Black
  • Karta pamięci: 64
mi wyczerpal sie bacpac, wylaczylem kamere (wbudowana byla na full) po 2/3 dniach wbudowala juz byla wyczerpana, kamera nie reagowala.
"Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu. Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem" [Marco Pantani]

#7

Guest__*

Guest__*
  • Guests
Sprawdzenie przyczyny wymaga sprawdzenie kilku wątków:

1. Baterie tego typu rozładowują się same po pewnym czasie i to jest normalne, oczywiście nie przez kilka dni.

2. Jeśli często doładowujemy naładowana baterię, z czasem traci ona pojemność i trzeba ją formatować, podobnie jak w telefonie.

3. To, że dioda przestała świecić w trakcie ładowania nie oznacza, że bateria była naładowana w 100%

4. Jeżeli faktycznie bateria rozładowała się po kilku dniach, to warto sprawdzić co jest przyczyną.

a) ładujemy jak zwykle baterię do końca i uruchamiamy nagrywanie do wyczerpania baterii, patrzymy ile minut się nagra i oceniamy jak była naprawdę naładowana bateria.

B) jeśli dobrze, to ładujemy baterię i wyjmujemy z kamery, sprawdzamy po kilku dniach czy jest wyczerpana, oceniamy czy przyczyna problemów jest sama bateria, czy kamera rozładowuje nam baterię.

#8

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
Na dniach zrobię test :) I wszystko się okaże co pomimo powyższych informacji nie zmienia faktu iż taki przypadek jest co nie co dziwny!

#9

Guest__*

Guest__*
  • Guests
Moim zdaniem nic dziwnego. Bateria może mieć wewnętrzne przebicie (zwarcie). Ja tak mam w innej swojej kamerze Sony. Mam dwa oryginalne akumulatory Sony do kamery i jeden bez problemu trzyma kilka miesięcy, drugi po miesiącu jest prawie pusty.

Jeśli bateria w ciągu 3 dni sama się rozładowuje, to moim zdaniem jest do wymiany.

#10

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
Dobrze niestety wiedzieć :) Dziś robię w każdym razie test i dam znać co i jak.

#11

partyzant85

partyzant85

    Newbie

  • Użytkownik
  • 21 postów
  • Kamera: GoPro Hero 5 Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32GB
moglo byc wlaczone wi-fi. na czuwaniu z wlaczonym wi-fi bateria sie i tak zuzywa. jezeli trwalo to wiecej niz 7 dni, to normalne, ze bateria sama sie rozladowuje. spotkalem sie juz z czyms takim w duzych kamerach sony. po naladowniu baterii najlepiej nie wkladac jej do korpusu, tylko nosic ja gdzies osobno w case'ie. wlozyc ja dopiero przed samym uzyciem kamery. spotkalem sie rowniez z czyms takim w przypadku lutrzanek canona. kamera ma swoja wewnetrzna pamiec (zegar, data itp) i samo to juz zuzywa baterie. poki co mam juz w nawyku nie wkladac baterii po naladowaniu do full'a do kamery (jezeli nie bedzie ona od razu uzywana, tylko po paru dniach). dobrze radze rowniez wyrobic ten nawyk :)

#12

Guest__*

Guest__*
  • Guests
Ja trzymam w swojej Gopro naładowaną baterię po kilka dni i mam zawsze trzy kreski naładowania. U mnie nie występuje efekt rozładowania po kilku dniach. Fakt, że wifi trzeba sprawdzać, szczególnie jak ma się wyłączone diody.

#13

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5316 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
Padła bateria a więc po nagrała ponad 2h materiału, karta zapełniła się! Ważną sprawa jest tutaj kwestia czy ktoś nagrywa coś od czasu do czasu czy korzystać z kamerki często! Ale macie wiele racji w tym co piszecie! U mnie jednak jeszcze nie wszystko jasne ładowałem baterie w zasadzie dwa razy! Więć jest to jeszcze nówka w zasadzie!

#14

Guest__*

Guest__*
  • Guests
No tak, nowe baterie nie mają jeszcze optymalnej pojemności. Trzeba je użyć kilkanaście razy by miały deklarowaną pojemność przez producenta.

#15

Dolec

Dolec

    Newbie

  • Użytkownik
  • 7 postów
    Nowy Hero3 Black , bateria ładowana raptem 3 razy, przy wyłączonym wifi i kamerce nie trzyma nawet tygodnia. Szok.

    #16

    karaamba

    karaamba

      Newbie

    • Użytkownik
    • 26 postów
    • Miejscowość:Radomsko
    • Kamera: GP 3 BE
    • Karta pamięci: Adata 16Gb (10)x2
    Tomoa czemu napisałeś, że baterie w GP3 trzeba formatować, jak w przypadku baterii telefonicznych.Od dłuższego czasu już w każdym sprzęcie montowane są baterie Li-Ion, które mają dłuższą żywotność od starych niklowo-kadmowych i nie wymagają formatowania jak i nie mają efektu pamięci:) Rozładowywanie się samoiste baterii może być spowodowane tym iż nie lubią one ciepła o czym świadczy chociażby zabezpieczenie w kamerze które wyłącza ją przy nadmiernym nagrzaniu, po prostu może bateria wybuchnąć. :D

    #17

    Guest__*

    Guest__*
    • Guests
    Zgadzam się "formatowanie" to za duże słowo w wypadku nowoczesnych baterii. Po prostu nowe baterie nie osiągają 100% wydajności i trzeba je trochę poużywać, by działały dobrze na 100% możliwości.

    #18

    karaamba

    karaamba

      Newbie

    • Użytkownik
    • 26 postów
    • Miejscowość:Radomsko
    • Kamera: GP 3 BE
    • Karta pamięci: Adata 16Gb (10)x2
    Baterie przychodzą już naładowane, a najbardziej szkodzi im rozładowanie do 0, dlatego zresztą są zabezpieczenia żeby nie dopuścić gdy urządzenie wyzeruje baterie :) Efektu pamięci brak, możemy w każdym momencie baterię doładować i nic się z nią nie stanie. Szkoda tylko że bateria ta jest tak słaba i że wytrzymuje skandalicznie mało :)
    Ale coś za coś, chcieliśmy mieć małe kamerki z niezłą optyką i super zapisem więc mamy :)
    Pozdrawiam

    #19

    Guest__*

    Guest__*
    • Guests


    Wskazówki przedłużające życie akumulatorów Li-ion

    Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu[6].
    Akumulatorów tego typu nie trzeba formować, w przeciwieństwie do starszych typów.
    Należy ograniczyć lub nie używać wcale funkcji, które powodują pełne rozładowanie się baterii (spotykane w laptopach i telefonach komórkowych pracujących z bateriami niklowymi)[7].
    Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Nie powinien być jednak poddawany działaniu mrozu. Przechowywanie w wysokich temperaturach (np. nagrzane samochody) przyśpiesza proces starzenia.

    Uwaga

    Akumulatory Li-ion mogą wyciec, zapalić się lub wybuchnąć, jeśli zostaną nagrzane do wysokich temperatur. Nie należy ich przechowywać w samochodzie podczas upalnych i słonecznych dni. Zwarcie akumulatora może spowodować zapłon lub eksplozję. Nie należy również otwierać akumulatora. Akumulatory Li-ion zawierają urządzenia zabezpieczające, które, jeśli zostaną uszkodzone, również mogą spowodować, że akumulator zapali się lub wybuchnie. Ładowanie takiego akumulatora jest niebezpieczne. Podczas ładowania ogniwo (akumulator) rozgrzewa się co może doprowadzić do wybuchu.
    Ładowanie

    Akumulatory litowo-jonowe muszą być ładowane 2-fazowo:

    ładowanie stałym prądem o wartości odpowiedniej dla danego ogniwa, aż ogniwo osiągnie 4,20 V
    ładowanie stałym napięciem 4,20 V, aż prąd spadnie do 50mA [8] (dla pewnych typów ogniw Li-ion o napięciu znamionowym 3,70 V napięcie ładowania wynosi 4,10 V na ogniwo), lub do założonego ułamka wartości (np. 2 do 10%) prądu płynącego w pierwszym etapie.

    Nie należy rozładowywać ogniw Li-ion do napięcia niższego niż 2,75V [8] do 3,2 V na ogniwo



    #20

    zbigi

    zbigi

      Newbie

    • Użytkownik
    • 5 postów

      rozładowywanie sie baterii w wyłączonej kamerce jest normalnym zjawiskiem. Sprzęt nie ma wyłącznika mechanicznego (fizycznie rozłączającego obwód), ale elektroniczny, tzn układ zawsze jest "pod prądem" i oczekuje na naciśnięcie wyłącznika. Dużo prądu nie pobiera, ale tydzień to prawie 170 h ...