Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Ktoś już latał phantomem 3?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#21

nobi

nobi

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 165 postów
  • Miejscowość:Jarosław
  • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
  • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb

Tak dokładnie u mnie od poniedziałku latają czterech razem jednocześnie i to mnie podkusiło by wyjechać z miasta bo jak ja go bym złapał jakby mi trzasnął drona, a co gorsza jakby gostek spadł przeze mnie. Też się zastanawiałem po co Oni tak nisko schodzą nad obwodnicą np, a to pewnie by odczuć tą prędkość i może "pościgać" się z samochodami bo lecą tak nisko, że rejestracje widzą - takie mam odczucie.

Ta nie za co przepraszać, chciałem odbić piłeczkę się broniąc tylko tak to odebrałem jakbym miał się schować z dronem bo nie mam licencji ;] mieć nie będę na tych wakacjach z pewnością, chcę polatać poćwiczyć czy jest mi potrzebny ten gadżet z licencją, a pewnie będzie wymagany i pilnowany jak się będą dziać takie akcje. Podejrzewam, że zaczną wypływać tanie chinole które będą bardziej podatne na usterki, zgubienie zasięgu i dopiero zacznie się spadanie na głowy. Co do wysokości to chyba się teraz zastanowie zanim się wybije tak wysoko, raz, że te wiatry w górze - wyleciałem tylko do góry a oddalił się o prawie 1km, a dwa takie niespodzianki jak Twoja, musiałeś mieć wielkie oczy!

 

Patrząc na mapkę tam gdzie jeżdżę polatać nie ma nic, żadnego kolorku natomiast nad moją mieściną jest TMA EPRZ B Min: 6500 ft, Max: 9500 ft czyli ja mam ograniczenie dronem do ilu?


powolutku się ziemniaczki gotują...

#22

skiper83

skiper83

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 672 postów
  • Miejscowość:Lubuskie
  • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
  • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

Na szczęście nie widziałem tego samolociku z kamerki drona tylko gołym okiem ale nie zmienia to faktu że tętno mi skoczyło bo jakieś kilkanaście minut wcześniej latałem nad rynkiem.Co do ograniczeń to można latać czy z kwitem czy bez w zasięgu wzroku czyli tak daleko że gołym okiem widzisz że np coś się dzieje nie tak ze sprzętem i masz nad nim pełną kontrolę. Wiadomo że jak latasz na łące gdzie do najbliższych zabudowań  masz z 2,5 , 10 km to spokojnie można sobie żyłować zasięg pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku czyli ja np nie wzlatuję wyżej niż korony drzew jeśli chcę sobie polecieć i sprawdzić na polu ile sięgnie mi radio. Niestety jak chwilę poobserwujesz fantoma podczas lotu i zmiany otoczenia z pola podlecisz na wysokość drzew i wyżej widać wtedy różnicę jak nad koronami drzew zmienia się wiatr. To co jest nad Jarosławem to strefa kontrolowana tak jak pisałem tam minimalny przelot dla samolotów rejsowych to 6500 stóp czyli około 2000m. Nijak to się ma w odniesieniu do sprzętu latającego jak nasz ale to nadal strefa kontrolowana. 

300 m to mega wysokość mnie nie raz korciło polecieć pionowo w górę ale rezygnowałem może dlatego że już 2 sprzęty rozbiłem i szkoda mi kasy :D
 


 

 

 

 

 


#23

nobi

nobi

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 165 postów
  • Miejscowość:Jarosław
  • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
  • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb

ok dzięki, teraz rozumiem, że motolotniarze mogą do tych 2km nawet się wbić bo dopiero od tej wysokości jest kontrolowane i zastrzeżone dla rejsowych, to samo tyczy się samolocików mniejszych tj mogą latać niżej niż 2km tak jak motolotniarze?

Jak już wcześniej wspomniałem podziękuję na jakiś czas wzlatywać na wysokość 300m. Wczoraj trochę latałem na 50m, ćwiczyłem różnea jak wróciłem przed domem wzbiłem się na 30m - w zupełności wystarczy tj widać dużo dookoła, niestety dzieciaki od sąsiadów zobaczyły więc musiałem szybko lądować i chować sprzęcicho, biegły jak za swoim.


powolutku się ziemniaczki gotują...

#24

mcdavid

mcdavid

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 250 postów
  • Miejscowość:Wrocław
  • Kamera: Hero 3+ BE, Xiaomi, Yi
  • Karta pamięci: Sandisk 32GB

dla bardziej doświadczonych w zakupach z Chin... ktoś wie o co tutaj chodzi?:

 

 

Była chyba jedna sztuka advanced za ok 40pln. niestety nie zdążyłem :) ale coś mi się nie chce wierzyć że tak tanio sprzedali....



#25

virus191

virus191

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 139 postów

    ok dzięki, teraz rozumiem, że motolotniarze mogą do tych 2km nawet się wbić bo dopiero od tej wysokości jest kontrolowane i zastrzeżone dla rejsowych, to samo tyczy się samolocików mniejszych tj mogą latać niżej niż 2km tak jak motolotniarze?

    Jak już wcześniej wspomniałem podziękuję na jakiś czas wzlatywać na wysokość 300m. Wczoraj trochę latałem na 50m, ćwiczyłem różnea jak wróciłem przed domem wzbiłem się na 30m - w zupełności wystarczy tj widać dużo dookoła, niestety dzieciaki od sąsiadów zobaczyły więc musiałem szybko lądować i chować sprzęcicho, biegły jak za swoim.

     

    A ja jestem zdania, że bez minimum jakiegoś kursu powinno zabronić się latanie dronami. Sprawdziłeś chociaż na mapie w jakiej strefie/strafach latałeś? Swojego czasu byłem obrażony na przepisy, że w CTR trzeba wysyłać głupie zgłoszenia do PANSA. Mam swoje upatrzone miejsce do ćwiczenia, akurat tego dnia nie wiem co mnie skłoniło, ale miałem zgłoszenie z PANSY. Dzwonię na TWR, a kontroler zabrania startu - spoko nie to nie. Dokładnie 3 minuty później przelatuje w tym miejscu i wysokości helikopter lotniczego pogotowia ratunkowego. Gdy go zobaczyłem... pół godziny po tym miałem nogi z waty i nieźle blady byłem.

     

    Dlatego przepisy powinny być zaostrzone. 



    #26

    nobi

    nobi

      Specjalista

    • Użytkownik
    • Pip
    • 165 postów
    • Miejscowość:Jarosław
    • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
    • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb

    Trudno się nie zgodzić jak się rozchodzi o helikopter ratownictwa :) A o jakiej wysokości mówisz? Czy sprawdziłem oczywiście, że nie sprawdziłem bo dopiero tutaj po lataniu poinformował mnie o tym i podał link do mapki użytkownik Skiper83. To co ja mam też dzwonić i pytać gdzie i ile mogę latać? Co chwile nowych rzeczy się człowiek dowiaduje ;]

    Przepisy zaostrzone ok, ale za takie pieniądze kurs? Nie wiem może jakoś to rozdzielić, licencja dla komercyjnych droższa niż dla tych co tylko dla siebie będą latać :) lub levele, ale to już nie osiągalne. Dronów będzie przybywać z pewnością i będą wypadki typu: spadł w przechodniów, gapiów, na koncercie, imprezie, na auto.... Jak już kontrolować zaczną latających to wysokość przecież też jakoś muszą odnotować. Rejestracje trzeba będzie mieć, ubezpieczenie, licencje. Latanie dronem będzie droższe niż prawko kat c+e z kwalifikacjami, a to się wydarzy tylko przez takich jak ja pierwszy lot 300m, lub gorszy sprzęt oj temat rzeka przy flaszce idę przed wiatrak bo tu już się leję. 


    powolutku się ziemniaczki gotują...

    #27

    virus191

    virus191

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 139 postów

      Trudno mi powiedzieć na jakiej wysokości, ale leciał dość nisko, niżej niż zawsze. Jeśli latasz w CTR musisz złożyć odpowiedni wniosek do PANSA min. 10 dni przed wykonywanym lotem. 

      Wniosek masz tu:

       

      Skiper Ci wysłał mapy, gdzie są zaznaczone strefy. 



      #28

      Priders

      Priders

        Alpha i Omega

      • Moderator
      • PipPipPipPipPip
      • 2545 postów
      • Miejscowość:Śrem
      • Kamera: Gopro
      • Karta pamięci: SanDisk
      Ale zgłaszać dopiero jak będę wykonywał jakieś wyższe loty ? Nawet taki locik trenujący manewry na wysokości maks 10m w górę? Bo chyba ponizej linii drzew nie będzie latał żaden samolot. ;)

      Pozdrawiam,

       

       

      Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


      #29

      virus191

      virus191

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 139 postów

        KAŻDY lot zależnie od danej strefy trzeba zgłosić z wyjątkiem przestrzeni niekontrolowanej - klasa G do PANSA na min. 10 dni przed lotem. 

         

        Przed samym startem drona - (10 minut przed startem) dzwoni sie na TWR (wieżę) danej strefy CTR i informuje o zamiarze wykonania lotów. Po zakończeniu lotów również dzwoni się na TWR. 

         

        Dotyczy to wszystkich wysokości. Maksymalna wysokość na jaką dostałem pozwolenie to 120 mAGL (above ground level) - na więcej nie ma co liczyć z tego co wiem.



        #30

        nobi

        nobi

          Specjalista

        • Użytkownik
        • Pip
        • 165 postów
        • Miejscowość:Jarosław
        • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
        • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb

        o widzisz, czyli latać u mnie w mieście muszę zgłosić gdyż jest to strefa, a tam gdzie sobie ćwicze tj okolice Lubaczowa, nie ma żadnej strefy zaznaczonej to nie muszę zgłaszać? Rozmawiamy o mapce którą podesłał mi skiper...

        Dziś rano zdecydowałem i robię ten kurs póki kosztuje tyle co kosztuje, mam czutkę, że będzie kosztował jeszcze więcej!


        powolutku się ziemniaczki gotują...

        #31

        skiper83

        skiper83

          Ekspert

        • Użytkownik
        • PipPip
        • 672 postów
        • Miejscowość:Lubuskie
        • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
        • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

        Z racji że temat to czy ktoś już latał. Posiadacze fantom 3 już pewnie zauważyli a jeśli nie to warto się przyjrzeć aktualizacji softu i apki GO od dji.

        Z ciekawszych opcji to:

        Point of Interest - punkt zainteresowania :D czyli lot do około punktu/obiektu wskazanego przez nas który będzie ciągle obserwowany przez oko kamery

        Co to oznacza....koniec nieudolnych prób oblecenia wierzy kościoła by mieć płynne ujęcie. :)

        Folow me - czyli nic innego jak to co ma do zaoferowania dron Lilly podążanie za celem tylko w tym przypadku dron będzie podążał za radiem i telefonem co ograniczy rodzaj ujęć i zajęć wykonywanych podczas filmowania.

        Co nie zmienia faktu że opcja ciekawa np do filmowania pojazdów na otwartej przestrzeni.

        Waypoints - opcja pozwalająca na zaplanowanie lotu, automatyczny start , przelot po trasie i lądowanie czyli to co w p2 i P2 vison/+ nazywało się ground station.
        Reszta do doczytania na stronie dji.com

         

         

         

         

         


        #32

        virus191

        virus191

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 139 postów

          POI to jest to co mnie najbardziej interesowało - na chwilę obecną piździ i leje - nie mam jak przetestować, ciekawe dlaczego w Inspire nie dali Follow me.



          #33

          skiper83

          skiper83

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPip
          • 672 postów
          • Miejscowość:Lubuskie
          • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
          • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

          POI to jest to co mnie najbardziej interesowało - na chwilę obecną piździ i leje - nie mam jak przetestować, ciekawe dlaczego w Inspire nie dali Follow me.

          mnie też więc może jak nie będzie wiało to jutro wieczorkiem sprawdzę 


           

           

           

           

           


          #34

          Michal

          Michal

            Alpha i Omega

          • Senior Moderator
          • PipPipPipPipPip
          • 5194 postów
          • Miejscowość:Polska
          • Kamera: Hero 3
          • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

          Doszliśmy do momentu w którym każdy dron ma te same możliwości i rozpoczęła się wojna na możliwości oferowane przez oprogramowanie do niego. Ech niemal jak u Canona z dwoma topowymi modelami kamer gdzie oba modele prócz 20 tys zł różnicy w cenie różniły się jedynie wewnętrznym firmware. 



          #35

          skiper83

          skiper83

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPip
          • 672 postów
          • Miejscowość:Lubuskie
          • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
          • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

          No tak kiedyś musiało do tego dojść. Wojna na firmware i wojna na dodatki do sprzętu. Warto zwrócić uwagę na DJI że wprowadzają sensory czy jak to się tam zwie do tej pory dostępne pod spodem inspire 1 lub fantom3 Pro/Adv. by móc poruszać się w zamkniętych przestrzeniach. 
          Mowa o quadrocopterze Matrice 100 


           

           

           

           

           


          #36

          Michal

          Michal

            Alpha i Omega

          • Senior Moderator
          • PipPipPipPipPip
          • 5194 postów
          • Miejscowość:Polska
          • Kamera: Hero 3
          • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

          Wiesz ciekawe są teraz trzy aspekty rozwoju segmentu dronów:

           

          1. GoPro ze swoim dronem/ dronami.

           

          2. Zwiążana z tym jak z cała branżą wojna cenowa. Nie ukrywam że wiadomo oco mi chodzi :)

           

          3. Dji w segmencie micro 4/3! Ciekawe co jeszcze Dji stworzy szczególnie że micro 4/3 to poerspektywiczny system bezlusterkowców.

           

          A wracajać P3! Fajnie że wprowadzili takie nowe firmware klepią 3dr i roznąca konkurencję.



          #37

          nobi

          nobi

            Specjalista

          • Użytkownik
          • Pip
          • 165 postów
          • Miejscowość:Jarosław
          • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
          • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb

          Dołączę się do Waszej rozmowy, mam od wczoraj Phantoma 3, pożyczyłem od kolegi nareszcie, dziś rano pierwsze próby latania, ostatnia dość wysoko bo prawie 300m osiągnąłem i już ciśnienie podniesione jak się delikatnie "zgubił. Będę dopiero sprawdzał co się tam stało na górze bo albo dostał taki wiatr, że go wygnało w jedną stronę albo jakiś sygnał lub błąd gps....

           

          jaki ze mnie debil! 300 metrów i to phantomem, teraz po nauce, po egzaminie, czytaniu maaasy artykułów, przepisów, zasad, rozmów z modelarzami, droniarzami i też oczywiście rozsądek się włączył powiem szczerze, że aktualnie jak wznoszę się nawet 60m to zaczynam mieć pietra bo się włącza żarówka w głowie co można narobić tym małym czymś komuś czy nie komuś bez różnicy. Teraz odbyty bez przeszkód lot, ładny materiał zgromadzony w momencie lądowania jest radość fest! Latającym bezwietrzności, a przyszłym cierpliwości i rozsądku! ;]


          powolutku się ziemniaczki gotują...

          #38

          skiper83

          skiper83

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPip
          • 672 postów
          • Miejscowość:Lubuskie
          • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
          • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

          jaki ze mnie debil! 300 metrów i to phantomem, teraz po nauce, po egzaminie, czytaniu maaasy artykułów, przepisów, zasad, rozmów z modelarzami, droniarzami i też oczywiście rozsądek się włączył powiem szczerze, że aktualnie jak wznoszę się nawet 60m to zaczynam mieć pietra bo się włącza żarówka w głowie co można narobić tym małym czymś komuś czy nie komuś bez różnicy. Teraz odbyty bez przeszkód lot, ładny materiał zgromadzony w momencie lądowania jest radość fest! Latającym bezwietrzności, a przyszłym cierpliwości i rozsądku! ;]

          A myślałeś że ja cię atakuję bo mam papier ;) a ty nie. Widzisz jak się myśli po egzaminie i nauce :)
          gratuluję bo rozumiem że zdane :)


           

           

           

           

           


          #39

          nobi

          nobi

            Specjalista

          • Użytkownik
          • Pip
          • 165 postów
          • Miejscowość:Jarosław
          • Kamera: GP3B&GP4B&Ph3&S900+Gh4
          • Karta pamięci: class10 90mb/s 64gb
          tak tak, szkoda, że od zdania 5tyg papier wyrabiają, ale ważne, że jest. Teraz wiatr i deszcz niech sp****dalają!


          Snt frm iP usng Tptlk
          powolutku się ziemniaczki gotują...

          #40

          skiper83

          skiper83

            Ekspert

          • Użytkownik
          • PipPip
          • 672 postów
          • Miejscowość:Lubuskie
          • Kamera: GoPro 3 Silver & Phantom 3 pro
          • Karta pamięci: 2x SanDisk 16GB (10)

          No niestety u nas papierologia strasznie wolno działa. Teraz jeszcze OC i AC na Drona i w górę. Nie wiem czy widziałeś drobnym druczkiem na wniosku że zgadzasz się na hu.... warunki pogodowe po otrzymaniu licencji. Ja moją odebrałem i kur.... pogoda poszła się rypać :D