Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Kodeki GoPro i moje przemyślenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Witam.
Nie wiedziałem gdzie to napisać więc z góry przepraszam jeśli w złym dziale i proszę o przeniesienie.
Zastanawiało mnie kilka sprzecznych i nielogicznych spraw związanych z kamerą gopro. Nie ogarniam tego do końca więc nie chce się tu wymądrzać, tylko się dowiedzieć i pogadać. Są to moje nie dokońca mądre wnioski i przemyślenia.
Miłej lektury.
1. W temacie kart i ich szybkości faktycznie jest przekłamanie. Kamera nagrywa z max prędkością 5 MB/s kiedy my kupujemy i radzimy zgodnie z wytycznymi producenta stosować takie o prędkości 90 MB/s. Przecież 10 sec materiału waży 50-80 MB a nie 800-900 MB! Skąd zatem takie wytyczne? Dowiedziałem się także o prawdziwości teorii spiskowej, że na danym modelu będzie działał dany model karty unieruchamiając konkurencję. Tą znaną, bo chńczyka nikt nie zatrzyma. Nagrałem 240 klatek na super lexar x633 i chńskim odpowiedniku loxar x655 :) i ku mojemu zaskoczeniu karta od ludzi o skośnych oczach okazała się szybsza. Niewiele ale jednak. Może źle się wyraziłem. Szybsza nie jest, ale lepiej poradziła sobie z przyjęciem danych wielkości 6MB/s. Fakt że przegrywanie materiału nagranego trwało dłużej - karta jest spokojnie 8 razy wolniejsza - ale sam film nagrała z wiekszym bitdate. Podczas porównania na Vegasie nie ma żadnej różnicy na jakości, efektach itp. W ten sposób krokiem tanecznym przechodzimy do punktu
2. Kodeki. Magiczne h.264 przy MP4 z którego obróbką nie radzą sobie nowe i7. Ano taka kompresja, (a w programie dekompresja), że nie dają. Samo gopro zastosowała bardzo sprytny wybieg w postaci cineform i dekompresji wstecznej w swoim programie gopro studio. Kodek jest dostępny w PP i AE ale chyba jako dodatkowy plugin. W Vegasie nie szukałem, bo myślałem, że vegas to se ze wszystkim poradzi. No najwidoczniej nie. Samo gopro przerabia swoje pliki, nagrane w ich kodeku z ich kamery, na avi, aby mogły być one w ich dedykowanym programie dalej obrabiane. Nie dziwne?
A propo kodeka to wsparcie się kończy i wygląda na to że marketingowo Hero5 wejdzie w nowy rozdział pod nazwą h.265 też pewnie z MP4. Zaletą są mniejsze wagowo pliki z większą rozdzielczością, ale jak to Vegas zdekompresuje to mu chyba bedzie trzeba podawać kroplówkę. Producent dalej bedzie robił dekompresje wsteczną poprzez kodowanie (stratne lub nie) do avi.
3. Filmy od Gopro. Odwieczny temat spiskowy. Filmy gopro są kręcone kamerami gopro. Tak, da się to tak zrobić. Trzeba sobie jednak uświadomić jakim sprzetem dysponujemy w domu, a jakim firma notowana na giełdzie. Jesli ktoś spakował ( dekompresja na kodeku) umie i to rozpakować. Jestem nawet skłonny uwierzyć że filmy te powstały w GPStudio, bo jak ktoś zęby zjadł na programach graficznych to robienie filmu w takim programiku to dla niego jak układanie pasjansa. Pamiętajcie o rozmachu. Monitor dla takiego grafika który pokrywa barwę AdobeRBG w 95% to wydatek koło 12 tys. Pamiętać też trzeba o zastępach informatyków, grafików, scenarzystów, dostępnym sprzęcie i czasie. To ich kurna praca! Tak zarabiają na życie. Nie siedzą na budowie a po pracy w 2 godziny przed kompem wymagają cudu! ( to do mnie ).
4. Sam zapętliłem się trochę w tym co miałem przekazać. Tu chciałem napisać o ich fenomenie. Ja nie kupie już gopro. Uroczyście obiecuje. Obiecajcie i wy! Dla mnie najlepszy model użytkowo to H2, a najlepszy generalnie H3 black. Bez plusa. Czym się różnią? No prawie niczym. Dobry haker postawiłby na H2 soft z H5. Spokojnie. Napędza nas reklama, nowe gadżety itp. A tak na dobrą sprawę to jest zabawka. TVN Turbo zaczął nawet kożystać z gopro, bo mała kamera daje możliwości ogarnięcia całego wnętrza samochodu. Kto z Was uzyska taki efekt jak oni? Tu może lamersko, ale denerwuje mnie że ludzie kupują to tylko ze względu na to że kamery takie są modne. Jak zacząłem swoją przygodę z GP na forum było nas 20 osób, ludzie doradzali żeby kupować sony bo miała tańsze uchwyty, a mocowania się robiło samemu w piwnicy ze sznurka i desek. Teraz kamery są nawet w biedronce.
5. Rozczarowanie, smutek, złość? Nie wiem jak mam określić swoj stosunek do firmy która była fajną zajawką, a skończy jak apple. Napisałem, że nie kupię gopro. Będę używał tego co mam, ale nie kupie nowego modelu. Zakupię za to xiaomi, kiedy gopro odmówi posłuszeństwa, a jak sami wiecie może to być lada dzień. Swoją drogą ciesze się, że brat odkupił H4. No ludzie kamera za 2 koła i nie działa. 240 klatek - śmiech. Narrow.
6. Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad alternatywą. Wybór padł na sony nex-vg10. DSLR. Matryca APSC -19 razy większa niż w standardowej kamerze, czyli jakieś 50x większa od gopro. Można powiedzieć, że sprawę przesądził zamieszczony tu na forum film z tresowanym pieskiem. Obraz nieosiągalny dla pov, pov jako podpórka do ujęć . To jest droga w którą chciałbym pójść.
Gopro będę miał na snowboard i wake, a cywilnie zwykłą kamerę. Myślę, że ludzie kupują pov a są one im niepotrzebne. Ci co dłużej tu siedzą sami wiedzą ile pytań jest o stabilizację, podgląd czy zoom. Ja sam zawsze pytałem do czego kamera ma być używana i pov doradzałem jako powiedzmy zło konieczne, no bo sami powiedzcie. Na motor? Sam wymienię 10 lepszych niż gopro. Do samochodu to już w ogole porażka. Pamietacie typa co chodził po jaskiniach? Ciekawe jak jego pov.
No sporty zimowe i wodne no to wiadomo. Spadochrony, gokarty no i może wędkarstwo. Ale dla całej reszty jest dużo lepsza i tańsza alternatywa.
7. Proszę niech nikt się nie obraża. Do nikogo tu nie piję i nikogo nie miałem na celu obrazić czy zdyskredytować. Ale to zawsze było i bedzie moje stanowisko. Można przecież przeczytać moje posty. Kupno butów jak ma Beckham nie uczyni z nas super piłkarzy. Trzeba sobie zdać z tego sprawę, że daliśmy się nabrać i kupujemy trochę bardziej wlasne marzenia, niż sprzęt który naprawdę da nam to czego naprawdę potrzebujemy.
Pozdrawiam wszystkich którzy dotarli aż tutaj.
Proszę o wasze opinie.
Jeszcze raz zaznaczam, że są to moje luźne przemyślenia nie mające na celu nikogo obrazić.
Ciekawy jestem co Wy o tym wszystkim myślicie.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SGPT12 przy użyciu Tapatalka


  • jacqu1916, rax90 i Micheł lubią to

#2

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk
Dlatego kupiłem bmpcc ;)
Ale jakby zaje#ista tamta kamera nie była, niektórych ujęć się po prostu nie da nią nakręcić. I tu ma swoje trzy grosze pov! Ujęcia z głowy, nogi czy ręki raczej trudno nakręcić kamera z wielkim obiektywem ;)
Ale tutaj się z toba zgodze. Ludzie kupują gopro, bo chcą nakręcić jak ich synek zjeżdza na nartach. Idzie taki Przemek do Saturna i od razu, przy samym wejściu wieeelki regał z gopro, no to mowi, kurde, ale fajna taka mała kamerka, kupię ! W ogóle nie patrząc regał dalej, czy są tam lepsze kamery. Bierze gopro! Ale cóż, nic nie poradzimy, ze gopro stało się taką marką...

Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#3

ropa2

ropa2

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 441 postów
  • Miejscowość:Janikowo
  • Kamera: H3B,H4S,yi,ghost S
  • Karta pamięci: transcend 64GB i inne
Dokładnie zgadzam się, mam już chyba z każdej kamerki w domu kilka sztuk.
Zostało trzy gopro i stwierdzam że 3black jest najlepsza. 4 to delikatnie rozwinięcie w sofcie.
Kupiłem xiaomi yi i jestem pozytywnie zaskoczony. Za kilka stówek fajna kamerka z dobrym obrazkiem.
Na motocykl contour, a co wystarczy.
Napewno nie kupię gopro5 jeśli się pojawi.
Po co? Co lepszego będzie od tej co w domu gp4 black i Silver?
Szkoda kasy, lepiej wache w zbiornik motocykla i kobietę z tyłu i w drogę.
Narazie nie dam firmie zarobić, zresztą i tak sporo kasy ode mnie mają

#4

KilereQ

KilereQ

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 184 postów
  • Miejscowość:Łuków (lubelskie)
  • Kamera: GoPro HERO 2014
  • Karta pamięci: 2x Sandisk Ultra 32Gb 48mb/s
Przeczytałem całość i kurcze przemyślanej sobie to i chyba masz rację gopro ma cały monopol na kamery sportowe nie mówisz kamerka sportowa tylko gołpro. Ja narazie mam hero i chyba też nie pójdę dalej bo to za drogie zabawki a nic extremalnego nie uprawiam tylko moto i coś na wodzie jak hero padnie albo będę szukał coś lepszego to kupie xiaomy.
Sory za błędy pisze z telefonu

#5

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Wrzucam poglądowy rozmiar matryc stosowany w kamerach

sensor.jpgPozdrawiam



#6

Micheł

Micheł

    Ekspert

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 512 postów
  • Miejscowość:Jastrzębie Zdrój
  • Kamera: Gopro H4S / H6B
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme+,Samsung Pro+

Zgadzam się z tym co napisałeś, dodam, że kodek Cineform jest dostępny na PP standardowo. Co modeli kamer GP. Moją pierwszą kamerą była 3Black, po prostu zakochałem się w niej, nie mialem z nią jakiś dużych problemów, lecz w końcu WIFI padło i na szczęście kochany dystrybutor pomógł i tak zostałem posiadaczem przez reklamację Silver4 lecz chyba moim ostatnim marzeniem będzie dostanie w ręce hero2 :)

 

Gopro chyba wprowadziła modę na swoje kamery: " no bo kto ma Gopro ten jest kozak". Początkowo myślałem jak kupowałem swoją niunie, że to sprzęt dla ludzi aktywnych, gdzie uprawiają jakieś sporty ekstremalne bądź chcą uwiecznić naprawdę niezwykłe chwile gdzie inne sprzęty nie dadzą rady. Myliłem się. Nie żebym coś miał do ludzi młodych (>18) ale krew mnie zalewa jak widzę młodzież z GP i robi sobie tylko zdjęcie "z kija" i ew z "melanżu" a sportu zero. No bo kto ma GP to kozak "niby". Nie chce tutaj nikogo obrażać, ale jaki sens jest kupować taki sprzęt żeby sobie pocykać SELFIE i walnąć kilka filmów krajobrazowych ew. z zwykłych wycieczek. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na coś lepszego z innego segmentu z zoomem stabilizacją itp, a nie podążać za trendy.


  • mistrzCK lubi to

#7

Enigma

Enigma

    Newbie

  • Użytkownik
  • 32 postów
  • Miejscowość:Brzeszcze
  • Kamera: GoPro Hero 4 Black Edition
  • Karta pamięci: Samsung Pro 64GB (10)
Bardzo dobry tekst i muszę się zgodzić co do firmy GoPro - poczuli pieniądze - są na fali. Ja zatem mogę złożyć obietnicę, że H4B wystarczy mi na pare lat o ile wcześniej nie odmówi współpracy... Wszystko czego potrzebowałem mam w tej kamerze. Vegas i pecet nieźle się pocą a co dopiero jeśli w H5 wejdzie ten h.265... więc ja stopuje. Za cenę kamerki mogłem spędzić naprawdę kapitalne wakacje... no cóż spędzą je za Nas pracownicy GP ;) pozdro!

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


  • mistrzCK lubi to