Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

GPH 4 Black i nagrywanie w słabym świetle


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

jerry46

jerry46

    Newbie

  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Kamera: gph4

Witam,

mam prośbę o Waszą pomoc - nie jestem pewien czy z moim Gp jest wszystko ok - tzn. czy nagrywa poprawnie w słabszych warunkach oświetleniowych. Wykonałem mały test i porównałem go do materiału wrzuconego przez purepc na yt - ten sam most i podobne warunki oświetleniowe.

 

Filmik purepc (nie mój):

 

Filmik mój

 

Nagrywałem w 24 klatkach w 1080, z włączonym ISO 6400 - wg mnie jakość jest u mnie dużo gorsza, przy takim wysokim ISO i ziarnie praktycznie nie widać okolicy a na 1 materiale góra, okolica jest w miarę widoczna. Gdy zejde z ISO w dół to już kaplica- czarno.

Jak to Waszym zdaniem wygląda? Czy reklamować kamerkę czy też wszystko jest w miarę ok?

 



#2

jacek00

jacek00

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: GoPro Hero 4 Silver
  • Karta pamięci: Samsung 32 GB UHS-1
A czego się spodziewasz po ISO 6400 w tak małej matrycy? Lustrzanki mają problem w takim ISO i mają duże szumy a Ty chcesz mieć wypas w takiej kamerce? Spróbuj innych ustawień może, tzn wyższe ISO itp

#3

jerry46

jerry46

    Newbie

  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Kamera: gph4

w nizszym ISO praktycznie nic nie widac w takich warunkach, zobacz filmik 1 - tam ISO na pewno bylo nizsze (autor nie podal jakie)-dlaczego taka roznica w obu materialach?



#4

jacqu1916

jacqu1916

    I'm a Pro!

  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: H3+B, H4B x 2
  • Karta pamięci: Samsung Pro 64GB x 2
Zapytaj autora o parametry nagrywania wtedy będzie można coś stwierdzić

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

 facebook_icon30x30.jpg

 

  social-instagram-30x30.png

 

  youtube-icon-30x30.png


#5

jacek00

jacek00

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: GoPro Hero 4 Silver
  • Karta pamięci: Samsung 32 GB UHS-1
Pure PC ma w opisie, że film ma 60 FPS. W YT też masz 60 klatek. Na pewno klatkarz jest źle ustawiony bo widać migotanie światła. Skoro pure popełnił taki szkolny błąd z klatkarzem to wątpię aby bawił się w jakieś ustawienia zaawansowane.

Więc zrób to samo i nagraj film podobnie tyle, że w 50 klatkach.

Spróbuj włączyć też Low Light - może będzie lepiej, chociaż wtedy klatki Ci dostosuje automatycznie.

Generalnie nagraj ten film kilka razy z różnymi ustawieniami. Pobaw się i sprawdź co będzie najlepsze

#6

jerry46

jerry46

    Newbie

  • Użytkownik
  • 33 postów
  • Kamera: gph4

Ja celowo zeszlem do 24klatek aby juz nie musiec korzystac z lowlighta, jedyne co ustawilem to wyzsze ISO w protune ,



#7

darekhifi

darekhifi

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 55 postów
    To wyłącz protune, zostaw 24 klatki, a co do warunków napewno były inne, okiem może nie zwracasz uwagi (bo masz doskonałą obróbkę online... mózg), warunki podobne to tylko w studio możesz miec.

    #8

    jacek00

    jacek00

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 92 postów
    • Miejscowość:Warszawa
    • Kamera: GoPro Hero 4 Silver
    • Karta pamięci: Samsung 32 GB UHS-1
    Tam był chociażby śnieg, który jak wiadomo odbija światło :-)

    #9

    jerry46

    jerry46

      Newbie

    • Użytkownik
    • 33 postów
    • Kamera: gph4

    ok wiem, ze nie dam rady odzorowac takich samych warunkow w terenie ale takie video znalazlem na yt w mojej okolicy, gdzie moglem podobnie nagrac. A jakie wg Was mógłbym zrobić nagranie abyście mogli ocenić czy z moim GP jest wszystko ok? Np. mały pokój i jedna lampka 50w w ustalonej odległości? coś takiego lub podobnego? Najlepiej by pewnie było ustawić obok siebie 2 GP i w tych samych warunkach ponagrywać na tych samych parametrach ale niesety nie znam nikogo z taką kamerką w mojej okolicy.

     

    Wydaje mi się po prostu że coś jest z czułością nie tak. Gdy nagrywam chodząc w nocy przy oświetlonych dość dobrze ulicach, czy nagrywając jazde samochodem nigdy nie mogę uzyskać takiej jakości nagrań jak przykładowe na yt - wrzucane przez amatorów - na ustawieniach auto jest po prostu prawie czarny ekran, ratuje jedynie podbicie ISO do wysokich wartości ale to już ziarno totalne wyłazi. I to już się dzieje nagrywając popołudniu-strasznei słaba czułośc te kamerki. Tak wiem, nie oczekuje cudów ale to co widzę na yt- by mnie satysfakcjonowało.\



    #10

    jacqu1916

    jacqu1916

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Warszawa
    • Kamera: H3+B, H4B x 2
    • Karta pamięci: Samsung Pro 64GB x 2

    nie są to optymalne warunki pracy tej kamery jednak jest przystosowana do trochę innego środowiska


     facebook_icon30x30.jpg

     

      social-instagram-30x30.png

     

      youtube-icon-30x30.png


    #11

    darekhifi

    darekhifi

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 55 postów
      Pokój i lampka 50w....To kolega poszedł po bandzie :) to nie kamera do takich warunków oświetleniowych, jak liczysz że w takim świetle ma być ok, to sprzedaj /oddaj i kup normalną kamerę, albo lustro (teraz każde nagrywa).
      Z jakiś dziwnych względów sporo właścicieli gopro myśli że ma kamerę wysokiej klasy, nie nie jest to taka kamera. Ona ma tylko taką wysoką cenę :)

      #12

      jerry46

      jerry46

        Newbie

      • Użytkownik
      • 33 postów
      • Kamera: gph4

      nie licze ze bedzie ok - ale w dzien przy idealnej pogodzie nie wychwyce roznic w nagrywaniu - i sprawdzeniu czy z moim egzemplarzem jest wszystko ok-dlatego dalem przyklad ze slabym swiatlem-generalnie cudow nie bedzie ale normalne gp4b powinna sobie poradzic i cos zarejestrowac - u mnie jest po prostu czarno. Dalem taki ekstremalny przyklad aby spradzic jak zachowa sie kamerka.

       

      porownywanie w dzien ma ten minus ze tam iso jest niskie a ja mam przeczucie ze wlasnie mi soft wariuje tam gdzie iso powinno byc wysokie - stad sprawdzenei w dosc trudnych warunkach.

       

      przejrzalem wiele testowych nagran np to:

       

      i mimo slabych warunkow sprzet daje rade-taki efekt mi jak najbardziej odpowiada - problem jest taki ze na zadnych ustawieniach tego nie osiagne - jedynie podbiciem do iso 6400 ale wtedy ziarno wychodzi bardzo obficie.



      #13

      jacek00

      jacek00

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 92 postów
      • Miejscowość:Warszawa
      • Kamera: GoPro Hero 4 Silver
      • Karta pamięci: Samsung 32 GB UHS-1
      Wrzuć filmik z podobnych warunków nagrany w automacie z low light

      #14

      jacqu1916

      jacqu1916

        I'm a Pro!

      • Moderator
      • PipPipPipPip
      • 2334 postów
      • Miejscowość:Warszawa
      • Kamera: H3+B, H4B x 2
      • Karta pamięci: Samsung Pro 64GB x 2

      jeśli masz wątpliwości napisz do freeway jeżeli masz kamerę z ich dystrybucji wyślij na gwarancję i za ok tydz odeślą nową jak stwierdzą wadę


       facebook_icon30x30.jpg

       

        social-instagram-30x30.png

       

        youtube-icon-30x30.png


      #15

      jerry46

      jerry46

        Newbie

      • Użytkownik
      • 33 postów
      • Kamera: gph4

      2 małe testy nagrywając w nocy - rewelacji się nie spodziewałem ale porównując do różnych filmików na yt - jest tragicznie ciemno u mnie, ale proszę o Waszą ocenę - czy rzeczywiście nagrywa za słabo:

       

      1 filmik w 4k-pełen automat, zero gmerania w ustawieniach 25klatek

       

      2 filmik - 1080 25 klatek, protune on - ISO 3200

       

      zwrocilem tez uwage na poziome "flary" przy zrodlach swiatla - na innych filmach na yt tego nie ma



      #16

      jacek00

      jacek00

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 92 postów
      • Miejscowość:Warszawa
      • Kamera: GoPro Hero 4 Silver
      • Karta pamięci: Samsung 32 GB UHS-1
      Dobra i co chcesz od tych filmów w zasadzie? Wcześniej pisałeś, że poniżej ISO 6400 masz czarno. Wrzucasz film 3200 i wg mnie jest to samo co na innych filmikach.

      #17

      darekhifi

      darekhifi

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 55 postów
        Widzę zamiłowanie do nocnego kręcenia, weź pod uwagę że te filmiki które się Tobie podobają mogą być poddane obróbce!, jak chcesz z ręki mieć lepsze nocne nagrania z auta kup galaxy s6, on nagrywa w hdr będzie sporo jaśniej (koszt podobny do kamerki)

        #18

        jerry46

        jerry46

          Newbie

        • Użytkownik
        • 33 postów
        • Kamera: gph4

        Dzieki Panowie za odpowiedzi, mam nadzieję że nie odbieracie mnie jako gościa który kupił GP i chce zeby mu w nocy rejestrowało materiał jak na produkcjach z hollywood ;) doskonale rozumiem jakie ograniczenia ma ten sprzęt jednak cały czas mam wrażenie że ten mój egzemplarz ewidentnie nie radzi sobie z dobieraniem czulości ISO na automacie no i zbyt mocno film traci na jakości.

        W nocy zamierzam nagrywać sporadycznie, tutaj dałem te przykłady bo najlepiej widać różnice miedzy moimi materiałami a tymi dostępnymi w internecie. Podczas słonecznego dnia (w takich pewnie będę nagrywał najczęściej) róznice nie są widoczne bez głebszej analizy.
        Te filmiki z purepc na moje oko nie były korygowane, też są nagrywane z ręki ale ziarno jak na tak slabe oświetlenie jest znikome, bardzo płynnie widać ruch miejski, okolice.
        Może ktoś z Was pokusi się o taki sam mały test, lub mógłby nagrać krótkie video w nocy z samochodu jadąc przez miasto?

         

        I jeszcze wróce o pytanie o poziome rozbłyski przy lampach drogowych - mam to samo na nocnych zdjęciach ze statuwu na dłuższym czasie ekspozycji - wszędzie tam gdzie pojawia się źródlo światła (lampa drogowa, neony itp) mam cienkie poziome, skośne linie - takie jakby flary - widac to na moich filmikach też) - dlaczego tak się dzieje? na fotach w internecie nikt takich refleksów nie ma.



        #19

        darekhifi

        darekhifi

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 55 postów
          Test z auta będzie do bani, ponieważ w różnych autach szyby mają różny współczynnik przepuszczalność światła!, jak chcesz rozwiać wątpliwości poszukaj kogoś z kamerą i zaproś do auta, to będzie wiarygodny test :)

          #20

          jerry46

          jerry46

            Newbie

          • Użytkownik
          • 33 postów
          • Kamera: gph4

          Chodzilo mi o test z kamerka na dachu - mala pomylka, sorry.
          Ale to faktycznie chyba najlepsze rozwiazanie-porownac z kims na zywo obraz w tych samych warunkach na 2 GP 4-problem, ze nie znam nikogo z takim sprzetem:)
          Problem moim zdaniem wynika z faktu ze moje GP nie potrafi dobrac odpowiedniego ISO w nocy przy sztucznym swietle na trybie auto - ewidentnie stara sie utrzymac najnizsza wartosc (ciemny obraz) gdy mogłoby spuścić nieco i powiedzmy do tych 3200 zejść. To oczywiście mogę w protune ustawiać ale myslalem ze automat zalatwi sprawe.

          Chcialbym wrocic do pytania o lens flare - widac to na moich filmikach jak pojawia się źródło światła-powstaje pozioma cienka flara - na zdjęciach nocnych też ten efekt powstaje i niestety potrafi zepsuć foto. Najprawdopodobniej to wina robienia foty w obudowie wodoodp. Bez jest w miarę ok - czy to normalne zjawisko? I czy jedynym wyjściem jest robienie fot bez obudowy w nocy?

          I jeszcze sprawa klatkażu - filmiki na yt są oznaczane jako 60fps - czy to też dotyczy tych nagranych w 50fps? Wybierając PAL w GP mam właśnie 50 klatek do wyboru (60 pojawia się w trybie NTSC) co jest logiczne. Lampy działają na 50hz i dlatego powinno się nagrywać w 50?
          Pytam ponieważ czesto na forum pada stwierdzenie-"nagrywam w 1080 60p" jako polecany format, nie przestawiac zatem na PAL w ustawieniach?




          Wróć do GoPro Hero4 · Następny nieczytany temat →