Przy okazji targów IFA 2016 firma Sony zaprezentowała nową kamerę sportową z serii Action Cam. Model FDR-X3000R nagrywa wideo w standardzie 4K i wyposażony jest w stabilizację obrazu Balanced Optical SteadyShot.
Sceny z życia na nagraniach, które zrobią wrażenie na znajomych.
Firma Sony ogłosiła wprowadzenie do oferty kamery Action Cam 4K wykorzystującej wszystkie osiągnięcia technologiczne Sony z dziedziny przetwarzania obrazu, w tym szereg rozwiązań niedostępnych dotąd dla użytkowników kamer typu POV. Wśród nich wyróżnia się opatentowana technologia Sony B.O.SS, zapożyczona z zaawansowanych kamer Sony Handycam® i po raz pierwszy zaadaptowana do pracy w rodzinie Action Cam. Nowy model FDR-X3000R6 pozwala więc nagrywać wspaniałe filmy, które śmiało można pokazać znajomym i zachować dla przyszłych pokoleń.
Wprowadzenie stabilizatora obrazu B.O.SS dostosowuje nową kamerę do zmieniających się zastosowań i sposobów jej użycia. System ten radykalnie zmniejsza ryzyko nagrania zamazanego lub skaczącego obrazu i pozwala użytkownikowi skoncentrować się na wykonywanym zajęciu, bez martwienia się o jakość filmu. Dzięki bogatej ofercie dodatkowych akcesoriów kamerę FDR-X3000R można zamontować na rowerze, samochodzie lub trzymać w ręce - w każdym przypadku uzyskując wyraźnie lepszy efekt stabilizacji7 niż przy nagrywaniu poprzednimi modelami8. Stabilizator obrazu jest w stanie skompensować nawet silne drgania kamery i działa w trybach 4K oraz dużej szybkości klatek.
Uzupełnienie nowej kamery stanowi nowy, dostarczany w zestawie pilot Sony z funkcją podglądu na żywo4 - o około 30% mniejszy od swojego poprzednika9. Dzięki adapterowi mocowania, pilot może być montowany na różnych akcesoriach, na przykład na sprzedawanym oddzielnie uchwycie do kierownicy roweru (VCT-HM2). Można go także nosić jak opaskę na rękę lub stosować z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak uchwyt do zdjęć z ręki (VCT-STG1) czy nowa klamra na palec. Pilot pozwala użytkownikowi zdalnie sterować takimi funkcjami kamery, jak zasilanie czy włączanie/zatrzymywanie nagrywania. Do zdalnego sterowania można także wykorzystać smartfon albo tablet10 z bezpłatną aplikacją PlayMemories Mobile™. Nowa kamera i pilot wyświetlają wskazania ustawień i są wyposażone w podobne menu i systemy obsługi. Ułatwia to poruszanie się po interfejsie i dopasowywanie ustawień do własnych potrzeb.
Możliwości nowego modelu FDR-X3000R nie ograniczają się jedynie do nagrywania pięknie wyglądającego materiału filmowego 4K. Dostępny jest także tryb zapisu interwałowego, w którym kamera rejestruje zdjęcia o rozdzielczości około 8,3 megapiksela11. Można z nich później tworzyć fantastyczne filmy poklatkowe o rozdzielczości 4Kv, przy wsparciu bezpłatnego programu komputerowego Action Cam Movie Creator12. Dostępna jest też funkcja udostępniania wygenerowanego filmu innym osobom13.
Łatwa obsługa i świetne rezultaty są zasługą wielu cudów techniki, które firma Sony ukryła wewnątrz kamery FDR-X3000R. Jednym z nich jest procesor obrazu BIONZ X zapożyczony z flagowych aparatów Sony ɑ7 i zoptymalizowany do pracy w produktach Action Cam. Za przechwytywanie światła odpowiada nowo opracowany przetwornik obrazu CMOS Exmor R. Natomiast nowy obiektyw ZEISS® Tessar zapewnia bardziej naturalny obraz, a w porównaniu z poprzednimi modelami Action Cam, i cechuje się znacznie mniejszym poziomem dystorsji. Integracja procesora z przetwornikiem obrazu umożliwia indywidualny odczyt wszystkich pikseli bez łączenia ich w grupy. W rezultacie wynikowy obraz ma wierniejszą kolorystykę a osłabieniu ulega efekt „postrzępienia”. Kamera umożliwia zapis w formacie XAVC S™14 przy dużej przepływności: 100 Mb/s dla rozdzielczości 4K i 50 Mb/s dla Full HD. Rejestrację czystego i wyraźnego dźwięku zapewnia stereofoniczny mikrofon z funkcją osłabiania zakłóceń powodowanych przez wiatr15.
W nowej kamerze nie mogło również zabraknąć funkcji znanych z poprzednich modeli kamer Sony Action Cam. Należą do nich wybieranie szerokiego, średniego lub wąskiego kąta obiektywu16 oraz płynna, bezstopniowa regulacja zoomu (do 3x) w czasie nagrywania. Dostępne są również takie funkcje, jak nagrywanie w pętli, nagrywanie obrazu Full HD z dużą szybkością klatek (100p) w celu pokazania akcji w zwolnionym tempie17, strumieniowa transmisja na żywo za pośrednictwem platformy Ustream18, zdjęcia seryjne, ręczne ustawianie balansu bieli oraz kompensowanie automatycznej ekspozycji. Kamera FDR-X3000R ma odporną na zachlapanie obudowę, a dostarczana w zestawie, w pełni wodoodporna obudowa podwodna (MPK-UWH1) umożliwia filmowanie na głębokości do 60 metrów. Zintegrowane gniazdo na statyw umożliwia podłączanie różnorodnych akcesoriów bez używania adaptera, czy obudowy. Wszystkie gniazda FDR-X3000R znajdują się z boku kamery, co ułatwia korzystanie z łącza HDMI, portu Micro USB lub gniazda mikrofonowego, gdy kamera jest połączona z różnymi akcesoriami.
Stworzona przez Sony funkcja Highlight Movie Maker19 automatycznie wybiera fragmenty nagrania, sceny akcji, a obecnie także twarze osób i łączy je w krótkie filmy z podkładem muzycznym. Funkcja nakładania danych GPS odczytuje informacje o przemieszczaniu się i lokalizacji kamery, po czym generuje dodatkowy film z nałożonymi wskazaniami trasy i prędkości. Pozwala to archiwizować własne przygody z kompletem użytecznych informacji20.
W rozbudowanej ofercie akcesoriów Action Cam pojawią się dwa nowe produkty będące idealnymi dodatkami do kamery FDR-X3000R. Dzięki uchwytowi na palec AKA-FGP1 - do obsługi kamery Action Cam z pilotem Live-View i kontrolowania obrazu wystarcza jedna ręka. Dodatkowo pilot można odchylać w górę w zakresie do 120 stopni, co ułatwia nagranie udanego materiału z małej lub dużej wysokości. Ochraniacz MC AKA-MCP1 stanowi dodatkowe zabezpieczenie obiektywu przed zabrudzeniem, zakurzeniem i porysowaniem, gdy kamera jest używana bez obudowy podwodnej. Dla zapewnienia doskonałej jakości obrazu ochraniacz jest pokryty zaawansowaną powłoką przeciwodblaskową. Wykazuje też właściwości hydro- i oleofobowe.
Dostawy kamery FDR-X3000R rozpoczną się w listopadzie 2016 r. Uchwyt AKA-FGP1 i ochraniacz AKA-MCP1 pojawią się w sklepach w październiku 2016 r.