Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Gopro HERO 5 - RAW - Dziwny format plikow (.gpr)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

Witajcie,

 

szukam po całym internecie i nie mogę znalesc odpowiedzi. 

Owszem po aktualizacji mozna robic zdjecia w formacie RAW ale format plikow w jakich te zdjecia sie zapisuja jest mi dotad nie znany:) jako plik graficzny (wspierany przez RAW)

 

Zdaje sobie sprawę że jak NIKON ma np. .NEF a CANON .CRW to być może Gopro ma .GPR. 

Nie wiem czy to jest sytuacja nromalna ale na dzien dzisiejszy nie ma sterownika ktory umozliwa otwarcie takiego pliku (ten format nie jest wspierany przez Photoshopa jak i Lightrooma)

 

Czy ktoś z Was słyszał o tym problemie?

 

 



#2

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

1. Masz może filmy bezpośrednio z kamerki?

 

2. Trudno mi powiedzieć gdyż nie mam kamerki w reku. Zapewne oprogramowanie GoPro powinno tutaj pomoc. Niestety w pełni obecnie nie mogę Ci pomoc. Spróbuj pogrzebać w ustawieniach kamerki. Ale w instrukcji powinno być wszystko zapisane.



#3

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

1. Masz może filmy bezpośrednio z kamerki?

 

2. Trudno mi powiedzieć gdyż nie mam kamerki w reku. Zapewne oprogramowanie GoPro powinno tutaj pomoc. Niestety w pełni obecnie nie mogę Ci pomoc. Spróbuj pogrzebać w ustawieniach kamerki. Ale w instrukcji powinno być wszystko zapisane.

1. Dotyczy to tylko zdjec, ktore sa zapisywane w pliku jpg oraz jako RAW z rozszerzeniem .GPR

 

2. Oprogramowanie gopro widzi tylko jpg - importujac zdjecia (wykorzystujac przy tym gopro QUIK) importuje tez plik gpr.

 

Wydaje mi sie ze problem jest po stronie GOPRO i ichniej licencji na RAW:) - poniewaz praktycznie kazdy z producentow aparatow posiada wlasne rozszerzenie. Taki chyba njabardziej uniwersalny posiada ADOBE .dng



#4

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64
Doczytalem ze musi to byc format .dng :)

Napisalem o problemie do freeway wiec zobaczymy co odpowiedza:)

#5

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Zapytałem czy masz kamerkę? W związku z czym mógłbyś nagrać coś i udostępnić na forum!



#6

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

Zapytałem czy masz kamerkę? W związku z czym mógłbyś nagrać coś i udostępnić na forum!

Spoko:) nie zrozumiałem przekazu:) Mam kilka filmików z roweru więc postaram się dzisiaj wrzucić wieczorem.

 

Co do opisanego problemu powyżej mam już odpowiedź freeway:

 

Tak. rozszerzenie pliku to .gpr a tego rodzaju pliki otwiera dzisiaj tylko Adobe Camera Raw 9.7

 

 

Czyli z tego co udało mi się dowiedzieć należy zainstalować wtyczkę jaką jest darmowa Adobe Camera Raw 9.7:)

 

Problem uważam za rozwiązany:)



#7

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Powiedz mi jak działa WDR? Druga sprawa zobacz sobie program photoscape powinien teoretycznie odpalić raw z GoPro. 



#8

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

Powiedz mi jak działa WDR? Druga sprawa zobacz sobie program photoscape powinien teoretycznie odpalić raw z GoPro. 

Aż tak nie testowałem ponieważ kamerę mam od wczoraj i nie miałem czasu poczynić wielkich testów:)

 

Adobe Camera Raw jest wtyczką umożliwiającą odpalenie RAW wywodzącym się z DNG. Gopro obsługuje RAW z DNG a DNG to format RAW "stworzony" przez Adobe. :) czyli instalacja wtyczki umożliwi otworzenie formatu praktycznie we wszystkich aplikacjach umożliwiających odpalenie RAW. Mi najbardziej zależy na photosopie i lightroomie.

 



#9

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Jak się lepiej przyjrzeć to GoPro 5 ma użyteczne RAWy pomijam kwestię przeróbki. Ale jakieś sample Rawów też możesz podesłać! 



#10

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

UFF:) Problem z RAWem rozwiązany;)

 

Jak wygląda sprawa (przetestowane na Mac OS X ale podobnie pewnie jest z Windowsem)

 

1. Pobieramy i instalujemy ADOBE CAMERA RAW 9.7 i instalujemy

 

2. Pobieramy i instalujemy ADOBE DNG CONVERTER 9.7

 wersja Windows

 wersja Mac OS X

 

3. Otwieramy DNG Converter i wskazujemy pliki które są zapisane z rozszerzeniem .gpr (zrobione przez Gopro H5)

 jak skonfigurować DNG Converter

 

wskazówka: w opcji zaznacz obrazy do konwersji należy zaznaczyć pierwsze pole (dołącz obrazy zawarte w podfolderach)

 

4. Konwertujemy na DNG i zrobione:)  DNG otwiera bez problemu Photoshop i Lightroom.

 

Po konwersji na DNG objętość zdjęcia wzrasta ponad dwukrotnie

 

Pozdrawiam:)



#11

darenty

darenty

    Newbie

  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Miejscowość:Poznan
  • Kamera: gp 4 black i silver, gp 5 black
  • Karta pamięci: 64

Zapytałem czy masz kamerkę? W związku z czym mógłbyś nagrać coś i udostępnić na forum!

 

http://kamerypov.pl/...a-na-rowerze/  obiecany filmik (założyłem oddzielny temat dla stabilizacji na rowerze)