Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

PAL czy NTSC?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

darko1212

darko1212

    Newbie

  • Użytkownik
  • 26 postów
    Cześć zaczynam zabawę z Hero3 i chciałem zapytać co mam ustawić PAL czy NTSC? Wg instrukcji niby na Europe ma być PAL. A Wy jak macie ustawione???
    GO PRO 3 na razie poszło

    #2

    Filonnet

    Filonnet

      Administrator

    • Admin
    • 633 postów
    • Miejscowość:Poznań
    • Kamera: GoPro Hero3 Black Edition
    • Karta pamięci: Sandisk, 64GB, (10)
    Mamy PAL więc ustawione mam PAL :)

    FORUM | |    |

     


    #3

    hacik

    hacik

      Newbie

    • Użytkownik
    • 16 postów

      Cześć zaczynam zabawę z Hero3 i chciałem zapytać co mam ustawić PAL czy NTSC? Wg instrukcji niby na Europe ma być PAL. A Wy jak macie ustawione???


      W dzisiejszych czasach to już chyba za bardzo nie ma znaczenia. Nowe telewizory łykają oba formaty bez problemu o komputerach już nie wspominając. Ja zostawiłem NTSC ze względu na większą liczbę klatek.

      #4

      mariograf

      mariograf

        Użytkownik

      • Użytkownik
      • 73 postów
      • Miejscowość:Kraków
      • Kamera: GoPro Hero 3 Black

      W dzisiejszych czasach to już chyba za bardzo nie ma znaczenia. Nowe telewizory łykają oba formaty bez problemu o komputerach już nie wspominając. Ja zostawiłem NTSC ze względu na większą liczbę klatek.

      Z tego co ja wiem to zarabiasz na Fps ale tracisz na rozdzielczości i w ogóle jakości koloru. NTSC w pionie ma mniej pixeli i jak w efekcie uzyskujesz np format 1080p to przy NTSC część piksel można nazwać "interpolowane" powstają poprzez podobieństwo z sąsiednimi pixelami. NTSC ma też uboższą gamę kolorów, mniej pośrednich i odcieni szarości. W efekcie jak zależy Ci na płynnym obrazie to NTSC, jak chcesz podziwiać takze kolory i faktury to PAL
      Mario

      #5

      Żółwik

      Żółwik

        Specjalista

      • Użytkownik
      • Pip
      • 162 postów
      • Miejscowość:Brzeziny, Gdynia, Łódź
      • Kamera: GoPro Hero 3 Black
      • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)


      #6

      Żółwik

      Żółwik

        Specjalista

      • Użytkownik
      • Pip
      • 162 postów
      • Miejscowość:Brzeziny, Gdynia, Łódź
      • Kamera: GoPro Hero 3 Black
      • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)
      Dziwne, że nigdzie w sieci nikt nie zrobił porównania 2 GoPro w różnym ustawieniu

      #7

      TheRemiczek

      TheRemiczek

        Newbie

      • Użytkownik
      • 10 postów
        Ja tam nie widzę różnicy pomiędzy tym a tym, poza ilością dostępnych klatek na sekundę. Filmy kręcę w PAL jak Europa przykazała, bo klatkarz mi nie przeszkadza, ale czy jest jakaś różnica? Tym bardziej, że później i tak większość filmów idzie do obróbki, gdzie można wybrać pomiędzy PAL a NTFS.

        #8

        mariograf

        mariograf

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 73 postów
        • Miejscowość:Kraków
        • Kamera: GoPro Hero 3 Black
        Różnice widać w Full HD a w 720 raczej ciężko się dopatrzeć. Choć mnie bardziej pasuje prawy ekran, mniej klatek to pewnie PAL.
        Nie ma co NTSC to b.stary system. Myślę że Amerykanie i Japończycy chętnie przeszli by na PAL ale to zbyt skomplikowane logistycznie.
        Ktoś napisał ze pliki NTSC i PAL mają podobny ciężar, to zastanówcie się - NTSC więcej klatek a ten sam ciężar? Gdzieś muszą być więc straty.
        Właśnie w kolorze!
        Mario

        #9

        mariograf

        mariograf

          Użytkownik

        • Użytkownik
        • 73 postów
        • Miejscowość:Kraków
        • Kamera: GoPro Hero 3 Black

        Tym bardziej, że później i tak większość filmów idzie do obróbki, gdzie można wybrać pomiędzy PAL a NTFS.

        Każda konwersja między systemami jest stratna. Super sposób na zniszczenie filmu to - zrób w NTSC, edytuj i montuj w PAL potem zapisz w NTSC.
        Czy przypadkiem programy do edycji nie są dedykowane do konkretnego systemu?
        Mario

        #10

        TheRemiczek

        TheRemiczek

          Newbie

        • Użytkownik
        • 10 postów

          Każda konwersja między systemami jest stratna. Super sposób na zniszczenie filmu to - zrób w NTSC, edytuj i montuj w PAL potem zapisz w NTSC. Czy przypadkiem programy do edycji nie są dedykowane do konkretnego systemu?

          W sumie racja, niestety każda konwersja będzie stratna, a np. w Sony Vegas w opcjach renderingu jest do wyboru system zapisu plików, więc na upartego się da.

          #11

          addict

          addict

            Ekspert

          • Moderator
          • PipPip
          • 357 postów
          • Miejscowość:Warszawa
          • Kamera: Hero2 + Hero960
          • Karta pamięci: GoodRAM 32GB Class 10

          Cześć zaczynam zabawę z Hero3 i chciałem zapytać co mam ustawić PAL czy NTSC? Wg instrukcji niby na Europe ma być PAL. A Wy jak macie ustawione???


          W dzisiejszych czasach to już chyba za bardzo nie ma znaczenia. Nowe telewizory łykają oba formaty bez problemu o komputerach już nie wspominając. Ja zostawiłem NTSC ze względu na większą liczbę klatek.


          25fps w pal to 50fps w ntsc. nie masz wiecej klatek.

          4 sztachety i parapet | | |

          R1DE43team | 


          #12

          hacik

          hacik

            Newbie

          • Użytkownik
          • 16 postów

            Cześć zaczynam zabawę z Hero3 i chciałem zapytać co mam ustawić PAL czy NTSC? Wg instrukcji niby na Europe ma być PAL. A Wy jak macie ustawione???


            W dzisiejszych czasach to już chyba za bardzo nie ma znaczenia. Nowe telewizory łykają oba formaty bez problemu o komputerach już nie wspominając. Ja zostawiłem NTSC ze względu na większą liczbę klatek.


            25fps w pal to 50fps w ntsc. nie masz wiecej klatek.


            Nie masz racji. Jest więcej klatek. 25 PAL to 30 NTSC i odpowiednio 50 PAL to 60 NTSC. PAL i NTSC to są systemy poprzedniej epoki SD TV. Przy 1080p nie ma różnicy między PAL i NTSC oprócz ilości klatek. Rozdzielczość pozostaje taka sama. Przy SD TV była różnica w rozdzielczościach. Przy 1080p nie ma. Każdy TV który odtworzy obraz w HD odtworzy też NTSC. Każdy niech sobie nagrywa jak mu pasuje ale nie opowiadajcie, że są gorsze kolory czy rozdzielczość. 1080p to 1080p i kropka. W normalnym nagrywaniu te dodatkowe 10 klatek nie zrobi różnicy ale już przy zwolnieniach filmu może się przydać.

            #13

            roland

            roland

              Newbie

            • Użytkownik
            • 34 postów
            • Miejscowość:Międzygórze
            • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
            • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

            Z tego co ja wiem to zarabiasz na Fps ale tracisz na rozdzielczości i w ogóle jakości koloru. NTSC w pionie ma mniej pixeli i jak w efekcie uzyskujesz np format 1080p to przy NTSC część piksel można nazwać "interpolowane" powstają poprzez podobieństwo z sąsiednimi pixelami. NTSC ma też uboższą gamę kolorów, mniej pośrednich i odcieni szarości. W efekcie jak zależy Ci na płynnym obrazie to NTSC, jak chcesz podziwiać takze kolory i faktury to PAL


            Te różnice które wymieniasz występują tylko i wyłącznie w przypadku wizyjnego sygnału analogowego, kodowanego systemem PAL lub NTSC. Cyfrowy zapis video kompresją h264 stosowany w Gopro nie ma z tym nic wspólnego, kompresor jest ten sam, rozdzielczość taka sama, inna jest tylko liczba klatek, która w trybie PAL wynosi 25 klatek na sekundę a w przypadku NTSC 29.97 (dokładnie: 30000/1001) klatek na sekundę. I to jedyna różnica, żadnej utraty kolorów czy rozdzielczości nie ma.

            #14

            roland

            roland

              Newbie

            • Użytkownik
            • 34 postów
            • Miejscowość:Międzygórze
            • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
            • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

            Ktoś napisał ze pliki NTSC i PAL mają podobny ciężar, to zastanówcie się - NTSC więcej klatek a ten sam ciężar? Gdzieś muszą być więc straty.
            Właśnie w kolorze!


            Ustawienie PAL i NTSC mają ten sam bitrate. Oznacza to, że dla NTSC kompresor musi zakodować każdą klatkę przy użyciu mniejszej liczby bitów, a to przekłada się na ciut mniejszą jakość. Jednakże w NTSC klatki są bliżej siebie w czasie, a to oznacza, że pomiędzy klatkami jest mniejszy ruch. Dla kompresora to bardzo ważna cecha, gdyż przy mniejszym ruchu potrafi on zakodować klatkę z lepszą jakością, a to kompensuje w pewien sposób poprzednie zmniejszenie bitów na klatkę. Generalnie nie sposób ocenić czy w trybie NTSC jakość będzie lepsza czy gorsza, gdyż przede wszystkim zależy to od treści video która będzie kompresowana. W pewnych sytuacjach NTSC możę wypaść lepiej, w innych gorzej. Mój wniosek końcowy jest taki, aby nie przejmować się tym problemem.
            Co do samej debaty, PAL czy NTSC, ja osobiście filmuję w NTSC (mam gopro1) właśnie dla płynniejszego ruchu. Różnica w stosunku do PAL jest subtelna, ale widoczna w scenach gdzie jest dużo ruchu (na rowerze). Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że aby nie stracić, trzeba całą późniejszą obróbkę wykonać w tym samy FPS-ie co źródło. Co prawda programy montażowe radzą sobie ze zmianą FPS-a, ale z tym się wiążą spore straty na jakości (chyba że program używa zaawansowanych metod bazujących na estymacji i interpolacji ruchu). W skrócie, jeśli masz materiał PAL to ustaw swój program edycyjny w PAL oraz renreduj do PAL. Jeżeli materiał jest w NTSC, pracuj w NTSC i renderuj do NTSC.
            Natomiast w przypadku kamer Hero3 warto włączyć tryb double PAL (50 fps) zamiast NTSC(29.97 fps). Różnica w płynności w stosunku do PAL (25fps) będzie wyraźnie zauważalna, to jest dobre ustawienie tam, gdzie występuje dużo ruchu w obrazie (rower, narty itd).

            pozdrawiam

            Roland

            #15

            LeoDogg

            LeoDogg

              Wyjadacz

            • Użytkownik
            • PipPipPip
            • 1025 postów
            • Miejscowość:Ciechanów
            • Kamera: GoPro 3 Black
            • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
            Ja podobnie jak kolega wyżej kręce w NTSC, właśnie z uwagi na większą ilość klatek.

            Ja i cała ta moja twórczość ;)