Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Optymalny sprzęt do 4k


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black
Słuchajcie szukam jakiegoś kompa stacjonarnego pod 4k! Oczywiście ma mi służyć parę lat dlatego wymóg 4k jest wiadomy. Bo ten format jest tylko kwestią czasu. Generalnie chodzi mi o sprzęt raczej składany. Ewentualnie na jakich kompach obrabiacie 4k? O ile ktoś w ogóle się tym zajmuje :)

- 16gb ram to minimum
- Procek i7 ewentualnie coś innego? Ponoć nowe i5 są bardziej wydajne od i7?

#2

Sebastian

Sebastian

    Wyjadacz

  • Moderator
  • PipPipPip
  • 1316 postów
  • Miejscowość:Poznań
  • Kamera: 3BE/3BE+
  • Karta pamięci: 16/32/64
Ja w 99% obrabiam na macu i każdy od 2011 pro radzi sobie bardzo przyzwoicie z 4k.
Dwa filmy 4k obrabiałem kiedyś do promocji (około 90sekund spoty) na i7 3.7ghz,16gb,dwie karty geforce 780gtx, kilka dysków ssd i czasami umiał się po prostu przyciąć. Ale z monitora systemu wiedziałem ze wąskim gardłem jest procek bo i soft na windzie zoptymalizowany za bardzo nie jest do kart i takiej ilości pamięci.

Poczekaj jak wyjdzie nowy hdmi dedykowany pod 4k, dokładnie 2.0 bo 1.4 piszą ze obsługuje ale w rzeczywistości to kiepsko wygląda.


Wysyłane z mojego HTC One dual sim za pomocą Tapatalk 2

Pozdrawiam

Sebastian

MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#3

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Ja kupiłem "nowego" kompa do pracy. Poleasingowy. Dałem za niego 2000 zł i kartę grafiki ma na wielkość jak mój komputer. Chłodzenie do tego to 2 wiatraki mniej więcej takiej wielkości jak stawiam na biurko w lecie ;) Komp ma 8 miejsc na RAM, w tej chwili 8 x 4 GB. Procek to jakiś dziwny wynalazek serwerowy. Zrobię zrzut ekranu w poniedziałek. Komp służył jako stacja robocza. Do tego urządzenia było podłączone 6 monitorów i pracowało jako 6 komputerów. Nie bawiłem się długo z gopro na nim, ale moc duża jest w nim. Pozdrawiam

#4

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk
No to nie jest chyba "optymalny" sprzęt ;)

Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#5

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Podaj więcej szczegółów :)



#6

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Zgodnie z obietnicą podrzucam screeny.

Dell Precision T7400.

14x2h36.jpg

2j4obrd.jpg

Pozdrawiam



#7

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

To dopiero kosmos! Wiesz co hmm pomyśle chyba nad czymś takim!



#8

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk
Pożyczysz na zawsze ?? ;)

Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#9

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1984 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

To się nie nadaje do domu za bardzo. Pomijając fakt, że waży ze 30 kilo (wnosiłem na 3 piętro) to te 2 wiatraki jakoś musza chodzić od karty. No cichy nie jest. Ma 6 slotów na dyski i 4 dodatkowe na nośniki. Więc jak się zacznie 4 dyski bujać (teraz tyle jest) to też trochę szumu robi. Sam procesor działa dość dziwnie i nieraz ma skoki jak stara drukarka plujka :) Gdzieś tam zacząłem się interesować to puścili nowy model :)

ceny w polskiej dystrybucji :!:  NÓWKI  :!: 3,8 - 35 tys :)

Na takie coś jak ja mam to trzeba polować.

Jeśli ktoś chce kupić i dodatkowo wygłuszyć pokój to tu jest dobry w rozsądnej cenie: 

Pozdrawiam

 

EDIT: Pamiętajcie, że zgodnie ze wszystkimi ustaleniami najważniejszy w obróbce jest procek nie RAM. Nie jestem informatykiem. Powinien się jakiś wypowiedzieć jak się ma taka stacja do Autocada i 3DSM w porównaniu do i7 z średniej półki. Ten procek ma 4 wątki, moja i7 4770 ma wątków 8 ale nie wiem jak porównać wydajności.

 

EDIT2. Wczoraj stację przytargałem do domu. I co dziwne posklejałem na Vaio takie cuda, że nawet ta stacja tego nie odczytuje płynnie. Podczas wzmożonej pracy jak odpala się cały ram z kartą itp komputer osiągał 85 dB, co jest mniej więcej takim hałasem jak wirująca pralka :(

Na użytek domowy jeśli ktoś faktycznie posiada dom to do piwnicy, garażu, albo na strych. Łeb odpada i chyba wydaje mi się że trochę gorzej słyszę na jedno ucho :(

Szukając dalej trafiłem na bardzo ciekawy artykuł.

Pozdrawiam



#10

Daniel Wo

Daniel Wo

    Newbie

  • Użytkownik
  • 43 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: AEE S71T
  • Karta pamięci: Kingston 64GB SDXC

Cześć, chciałbym podpiąć się pod temat, choć na razie wchodzę amatorsko w obróbkę filmów. Interesuje mnie sprzęt średnio budżetowy, który sam bym poskładał. Na razie nie mam potrzeby obróbki 4K, ale przyszłościowo pewnie to będzie norma. Mam w związku z tym pytanie czy zestaw poniżej da radę bez problemów obrabiać rozdzielczości: 1080/50? :

płyta GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3 SATA3 HDMI lub GA-H81M-HD3 LGA1150 DP HDMI, 

procesor INTEL CORE i5-4440 3.1GHz 6MB LGA1150

pamięć 16 GB 1600MHz CL10

grafika Gigabyte GeForce GT_730 2GB

Be Quiet 500W Pure Power L8 

jakiś cooler do procka Be Quiet.

Czy to wystarczy?



#11

KilereQ

KilereQ

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 184 postów
  • Miejscowość:Łuków (lubelskie)
  • Kamera: GoPro HERO 2014
  • Karta pamięci: 2x Sandisk Ultra 32Gb 48mb/s

raczej tak a może procek raczej 4460 lub 4470 ciut lepsze a cena podobna



#12

Daniel Wo

Daniel Wo

    Newbie

  • Użytkownik
  • 43 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: AEE S71T
  • Karta pamięci: Kingston 64GB SDXC

Dzięki za podpowiedź. Powoli będę przymierzał się do zamawiania podzespołów. 



#13

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk

Do 4k to chyba jakaś porządna i7 potrzebna, ale kto inny niech się wypowie, bo mistrzem w dziedzinie komputerów w to ja nie jestem ;)


Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#14

KilereQ

KilereQ

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 184 postów
  • Miejscowość:Łuków (lubelskie)
  • Kamera: GoPro HERO 2014
  • Karta pamięci: 2x Sandisk Ultra 32Gb 48mb/s

i7 są drogie choći 7 jest do montażów dobry oraz do photoshop'a i animacji 3d ale do montażu i5 powinno styknąć czyba że będziesz wykonywał te rzeczy co napisałem.,



#15

Daniel Wo

Daniel Wo

    Newbie

  • Użytkownik
  • 43 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: AEE S71T
  • Karta pamięci: Kingston 64GB SDXC

Raczej chodzi mi, żeby spokojnie poskracać film, dodać jakiś tytuł /jak np w Movie Marker/. Bo mój laptop już tego nie wydoli. Jak na razie jak pisałem wcześniej w 4K nie będę się bawił, no może 2K, ale dla domowych potrzeb amatorsko, na razie powinno wystarczyć. Jak i7 stanieją wtedy będzie tylko wymiana procka. Reszta będzie mogła zostać. Tak mi się wydaje.



#16

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk

...Podczas wzmożonej pracy jak odpala się cały ram z kartą itp komputer osiągał 85 dB, co jest mniej więcej takim hałasem jak wirująca pralka :(
Na użytek domowy jeśli ktoś faktycznie posiada dom to do piwnicy, garażu, albo na strych. Łeb odpada i chyba wydaje mi się że trochę gorzej słyszę na jedno ucho...


W sumie to można kupić 10metrowe kable i na zewnątrz w klatce metalowej (żeby nie kusiło złodzieji ) postawić :D

Jeśli nie będziesz pracować na 4K to powinna starczyć ta i5. Pamiętaj aby karta wspierała CUDA, jeśli pracujesz na sv/ap ;)

Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#17

Daniel Wo

Daniel Wo

    Newbie

  • Użytkownik
  • 43 postów
  • Miejscowość:Warszawa
  • Kamera: AEE S71T
  • Karta pamięci: Kingston 64GB SDXC

Sprzęt skompletowałem, Płyta Gigabyte Z97X- gaming3, procesor i5 4690k, 8Gb RAM. Na razie korzystam z wbudowanej grafiki, która obsługuje 4k. Generalnie sprzęt daje sobie radę. 



#18

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

Widzę że to stosunkowy bardzo dobry sprzęt :) Ile Cie to uczyni?



#19

Priders

Priders

    Alpha i Omega

  • Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 2545 postów
  • Miejscowość:Śrem
  • Kamera: Gopro
  • Karta pamięci: SanDisk
Czemu nie i7 ? Fundusze ?

Pozdrawiam,

 

 

Używaj funkcji Szukaj na forum, nie stosowanie się do wskazania będzie karane !! 


#20

Michal

Michal

    Alpha i Omega

  • Senior Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 5320 postów
  • Miejscowość:Poland
  • Kamera: Hero 5 Black

A jaka to różnica jeżeli nowsza generacja i5 to stare i7? A cena to wiadomo :)