Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

uszkodzona soczewka (obiektyw)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1

M_doniu

M_doniu

    Newbie

  • Użytkownik
  • 2 postów
    Witam.
    Sprawa wygląda następująco. hero2 nie była zabezpieczona na zewnątrz pojazdu i jakimś cudem odpięła się i runęła na ziemię. Efekt to rozwalona obudowa ( mała strata ) i najgorsze, porysowana soczewka. Sa tam 2 duże rysy, które są widoczne. na filmie wygląda to jak odbicie tłustych paluchów. Zadzwoniłem do autoryzowanego serwisu gopro a oni z tekstem, że soczewka jest elementem nierozbieralnym i już z tym się nic nie da zrobić. Jak pewnie wiecie sami to była wierutna bzdura bo soczewkę można wykręcić i zastąpić oryginalną (100-120$ na ebay'u) lub zamiennikiem np. firmy RageCams (ale to również podobny koszt).

    I tu pojawia się moje pytanie do zacnych użytkowników forum: czy ktoś z Was posiada oryginalną soczewkę do sprzedaży lub całą uszkodzoną kamerkę z dobra soczewką???

    #2

    patraj

    patraj

      Newbie

    • Użytkownik
    • 22 postów


      Za 200zl tez da rade wyrwac funkiel nowke - ragecams pokazuje jak zmienic soczewke ;)

      #3

      m platnezr

      m platnezr

        Newbie

      • Użytkownik
      • 1 postów
        Ponawiam pytanie.Czy ktoś ma do odsprzedania/oddania używaną lub nową soczewkę do gopro2 ? ;)

        #4

        mistrzCK

        mistrzCK

          I'm a Pro!

        • Użytkownik
        • PipPipPipPip
        • 1846 postów
        • Miejscowość:Kielce
        • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
        • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
        A ja mam trochę inne pytanie. Kamerkę dawałem dzieciakowi. Małe toto więc liże, rzuca itp. Mam 2 płytkie rysy. Na nagraniach widać jakby odciśnięty palec w tym miejscu. Czy nie wie ktoś czy takie coś da radę jakoś wyszlifować, fazować, polerować albo co? Czytałem i przeglądałem dużo forów fotograficznych, ale się tam trochę migają z odpowiedziami. Może ktoś miał taki problem i jakoś z niego wybrnął nie kupując nowej części.
        Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

        #5

        Guest__*

        Guest__*
        • Guests
        Jeśli na soczewce są położone filtry to wszelka ingerencja typu szlifowanie, polerowanie, tylko pogorszy sprawę. Jeśli nie uda Ci się wyczyścić tego dostępnymi środkami do czyszczenia obiektywów to niestety musisz oddać kamerę do serwisu.

        Na drugi raz dawaj dziecku w obudowie z osłona obiektywu.

        #6

        mistrzCK

        mistrzCK

          I'm a Pro!

        • Użytkownik
        • PipPipPipPip
        • 1846 postów
        • Miejscowość:Kielce
        • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
        • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
        No w sumie z premedytacją dawałem bez bo lżejsza, mniejsza i nie ma ostrych krawędzi. No coż. Soczewka 250zł, a nagrania i wspomnienia bezcenne ;)
        Pozdrawiam

        #7

        grisga84

        grisga84

          Newbie

        • Użytkownik
        • 2 postów
          Witam!!
          czy ta wade da sie wyeliminiwac za pomoca wymiany obiektywu??
          Zamierzam dokonac zakupu tej kamerki. za pomoc dziekuje


          #8

          mistrzCK

          mistrzCK

            I'm a Pro!

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 1846 postów
          • Miejscowość:Kielce
          • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
          • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

          Witam!!
          czy ta wade da sie wyeliminiwac za pomoca wymiany obiektywu??
          Zamierzam dokonac zakupu tej kamerki. za pomoc dziekuje


          Da się. Soczewkę dokupisz za jakieś 150-200 zł, do tego wymiana około 50-100 zł i do tego jeszcze ewentualne akcesoria.
          Może od razu doinwestować te 300 zł i za 800 zł kupić porządny zestaw?

          #9

          vincent99

          vincent99

            Newbie

          • Użytkownik
          • 41 postów
            trochę późno w temacie ale trafiłem na szklaną soczewkę za aż niecałe 70zl z przesyłką :)



            #10

            mistrzCK

            mistrzCK

              I'm a Pro!

            • Użytkownik
            • PipPipPipPip
            • 1846 postów
            • Miejscowość:Kielce
            • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
            • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

            trochę późno w temacie ale trafiłem na szklaną soczewkę za aż niecałe 70zl z przesyłką :)


            Jest napisane że do Hero HD, więc pierwszej edycji GoPro. W komentarzach też piszą, że pasuje do wersji 1. Z tego co kojarzę, to Hero miało soczewkę plastikową, a szklana pojawiła się w dwójce.
            Jeśli się mylę to mnie poprawcie
            Pozdrawiam

            #11

            mistrzCK

            mistrzCK

              I'm a Pro!

            • Użytkownik
            • PipPipPipPip
            • 1846 postów
            • Miejscowość:Kielce
            • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
            • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
            Witam.
            Zdecydowałem się na zakup soczewki zamiennej prosto od producenta ;) Paczka z Chin szła około dwóch tygodni, ale za to była darmowa. W sumie mi się nie spieszyło więc...
            Obiektyw zdecydowałem się zakupić ponieważ stary wykonywał zdjęcia tak:
            Dołączona grafika
            Było to widoczne na filmach, jak i na fotografiach i strasznie denerwujące. Jako, że w sumie nie znalazłem opinii na ten temat, a jedynie jakieś przypuszczenia i domniemania postanowiłem zaryzykować i poświęcić 50 zł ;)
            Soczewka kupiona na eBay. Wielkością jest taka sama. Ma gwint na całej długości, natomiast oryginał ma po środku dziwne przewężenie. Na pierwszy rzut oka OK :!:
            Kamerę rozmontowałem wg wskazówek na YT. Na gwarancję więc nie mam co liczyć, no ale cóż... Mikołaj blisko może Hero4 podrzuci ;) Najciężej było zdjąć taki plaster/nalepkę od strony baterii, potem tylko kilka śrubek i sama się rozeszła.
            Uwaga na wyciąganie obiektywu. Trzeba to niestety (lub stety) podgrzać aby klej puścił. Ciężko to wychodzi i trzeba uważać na pozostałe części. Ja (mimo iż na filmie tak nie było) okleiłem rozkręconą kamerę taśmą malarską. Tak na wszelki wypadek.
            Później zgodnie z zaleceniami wyjąłem tą czarną osłonkę aby móc swobodnie wymieniać obiektywy.
            Pierwsze uruchomienie i ogromne zdziwienie. Obiektywu nie dokręcamy do końca, gdyż nie łapie ostrości. I tu jest największy ból. Mam teraz 2 obiektywy, ale trzeba regulować każdorazowo ostrość. I przy wymianie na chiński, jak i przy podmiance na oryginalny trzeba jeszcze raz ustawiać ostrość soczewki.
            Z takich technicznych spraw, to jeszcze ta podróbka ma lekkie luzy i muszę poszukać po marketach jakiejś uszczelki żeby stopowała te luzy, no i może automatycznie ostrość. Ten gość z filmiku o podmianie obiektywów takie coś miał.
            Szczerze mówiąc spodziewałem się że oryginał będzie jakoś bardziej skomplikowany, ale ... no jest to plastik i szkiełko. Wszystko poklejone silikonem. Bez jakiś filtrów nie wiadomo czego jak czyta się na forach.
            W każdym razie przejdźmy do najważniejszego.
            Zdjęcie wykonane soczewką starą przed rozkręceniem kamery wyglądało tak:
            Dołączona grafika
            Zdjęcie wykonane po podmianie soczewek wyglądało tak:
            Dołączona grafika
            Aż sam byłem zaskoczony. Takie same prawda :?:
            Po kręceniu i zabawach stwierdziłem, że NIE MA GENERALNIE ŻADNEJ RÓŻNICY MIĘDZY SERYJNYM OBIEKTYWEM, A TYM ZA 15$ Z EBAY :!: :!: :!:
            Problemem pozostaje jednak w dalszym ciągu ustawienie ostrości. Czas zakupić kabel HDMI no i ustawiać to na dużym ekranie, bo na wyświetlaczu LCD nie widać takich szczegółów.
            Przy okazji zababrałem se tam tymi ciągłymi zabawami i podmiankami matrycę :? no ale cóż. Ktoś się musiał poświęcić jako pierwszy ;)
            Wszystkie zdjęcia porównawcze stary/nowy znajdziecie na moim dropboxie pod tym linkiem:
            Wydaje się też ze w podmienionej soczewce nieostre są rogi nagrań, ale nie wiem czy jest to wina brudnej matrycy czy soczewki.
            Więcej napisze jak rozwikłam problem.
            Pozdrawiam

            PS. Pamiętajcie, że robiąc taki ruch tracicie gwarancję. No ale moja soczewka była w takim stanie, że i gwarancja by jej nie pomogła. Pzdr

            #12

            Jaco

            Jaco

              Użytkownik

            • Użytkownik
            • 63 postów
              Zdjęcia się nie wyświetlają a link odsyłający do dropbox jest linkiem prywatnym - udostępnij je publicznie

              #13

              mistrzCK

              mistrzCK

                I'm a Pro!

              • Użytkownik
              • PipPipPipPip
              • 1846 postów
              • Miejscowość:Kielce
              • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
              • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

              Zdjęcia się nie wyświetlają a link odsyłający do dropbox jest linkiem prywatnym - udostępnij je publicznie

              Coś serwer dropboxa pomotał. Jak teraz?

              #14

              Jaco

              Jaco

                Użytkownik

              • Użytkownik
              • 63 postów
                Teraz już działa!
                Kurcze ciekawa sprawa z tą ostrością. Ciekawe czy kamerki, które wychodzą z lini produkcyjnej mają w jakimś stopniu tą ostrość źle ustawioną.
                W sumie było trochę przypadków gdzie ludzie byli niezadowoleni z jakości nagrywania.

                #15

                mistrzCK

                mistrzCK

                  I'm a Pro!

                • Użytkownik
                • PipPipPipPip
                • 1846 postów
                • Miejscowość:Kielce
                • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
                • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
                Raczej wątpie. Dookoła soczewki są takie 3 rowki do wkręcania soczewki na produkcji. Później na to jest zakładany taki pierścień maskujący na silikonie. Wydaje mi się że na taśmie produkcyjnej maszyna ma zadaną ilość obrotów i każda soczewka jest wkręcana tak samo. A doświadczenie z hal produkcyjnych mam 8-) Problemem w 90% przypadków jest dobór złej karty.
                Pozdrawiam

                #16

                cad

                cad

                  Newbie

                • Użytkownik
                • 27 postów
                  Witam :)

                  Jestem posiadaczem Go Pro HERO 3 White Edition. Niedawno miałem nieprzyjemność uszkodzenia obiektywu (kamera będąc wyłączona upadła mi na asfalt).
                  W związku z tym poszukuję obiektywu, który pasowałby do tej kamery i był dobry do filmowania (kamerki używałem głównie do kręcenia z samochodu). Napisałem wiadomość do dystrybutora kamer Go Pro i okazało się, że ich serwis nie prowadzi takich napraw tylko na zasadach gwarancji wymieniają kamerkę.
                  Oto zdjęcie:


                  W związku z tym rodzi się pytanie czy gdzieś oprócz wspomnianego ebay można dokupić obiektyw?
                  I pytanie do użytkownika mistrzCK czy nie miał jakichkolwiek problemów przy złożeniu zamówienia
                  ( chyba to ten sklep )
                  oraz czy żeby zapłacić za ten towar wyłącznie trzeba to robić przez PayPal? Jest jakaś inna forma płatności ?
                  Może moje pytanie jest dziwne, ale nie mam konta na paypal i specjalnie dlatego musiałbym je założyć.

                  Zależy mi bardzo na naprawie sprzętu byłbym wdzięczny za jakieś informacje.

                  #17

                  Michal

                  Michal

                    Alpha i Omega

                  • Senior Moderator
                  • PipPipPipPipPip
                  • 5157 postów
                  • Miejscowość:Polska
                  • Kamera: Hero 3
                  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)
                  Słuchaj zamów na dx.com! Możesz zrobić tam przelew - tylko paczka idzie ponoć z tygodnie. Ale sam nie wiem tak tylko słyszałem. A co do twojego zdjęcia strach się bać. Zobacz też soczewkę firmy saw czy saaw? (sorka mogłem przekręcić nazwę ale zobaczysz i będziesz wiedział o co mi chodzi)

                  #18

                  vincent99

                  vincent99

                    Newbie

                  • Użytkownik
                  • 41 postów
                    Witam kupowałem kilka razy na dx i przesyłka idzie około 2 tyg dx mogę śmiało polecić rzetelna firma nie wiem jak z czymś droższym by było bo kupowałem tanie rzeczy
                    aha przez pay pal zapłata trwała może z 2 sekundy no i potwierdzenie jest natychmiastowe

                    zastanawiam się tylko czy do gp3 będzie pasowała soczewka z gp2 lub 1

                    #19

                    Michal

                    Michal

                      Alpha i Omega

                    • Senior Moderator
                    • PipPipPipPipPip
                    • 5157 postów
                    • Miejscowość:Polska
                    • Kamera: Hero 3
                    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)
                    Z tego co czytałem to tak. Soczewki są oznaczone jako pasujące do hero 1 2 3!

                    #20

                    cad

                    cad

                      Newbie

                    • Użytkownik
                    • 27 postów
                      Dziękuję panowie za podpowiedzi. Prawdopodobnie zgodnie z sugestią kupię na dx.com dwie sztuki (jedną na zapas jakby coś nie wyszło) i spróbuję złożyć.