Skocz do zawartości

"); //]]>
Zdjęcie

Monopod za 50 zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Witam.
Nie będę tu proponował rozwiązań nie wiadomo jak skomplikowanych i wyszukanych. Zakładam, że tak jak ja nie macie w domu starego statywu lub innych części z których można zrobić przedłużkę "na kij".
Przedstawię Wam tu moje rozwiązanie. Myślę, że dość fajnie się prezentuje, a na całość nie wydacie więcej niż 50 zł.
Na początek kij. Po doradztwie w sklepie fotograficznym (INFOTO) decyduje się na zakup monopodu Camrock M140. Niska cena, lekki, mały po złożeniu, duży po rozłożeniu etc. Wybór trafiony, do monopodu dostaje jeszcze głowicę oraz futerał :) Dość przydatne gadżety. Link na monopod tu:
Następnie przystępuję do prac. Monopod stawiany jest iglicą do dołu i rączkę wraz z głowicą na u góry. Moim zamiarem jest zamiana miejsc. Z monopodu zdejmuję antypoślizgową stopkę (trzeba użyć siły aby rozchylić i wyjąć z otworów), następnie wykręcam całą iglicę spodnią (3 śrubki dookoła + wykręcić iglicę), po czym odchylam piankowy uchwyt i odkręcam 3 śrubki aby zdemontować głowicę.
Następnie stwierdzając, że głowica nie jest mi potrzebna demontuje z niej śrubę z gwintem fotograficznym (jeśli uważasz że ci się głowica przyda do innych projektów zachowaj ją, a śrubę kupisz np. tu:
Zamiast śruby można zamontować też standardowy (plastikowy 3 ramienny ) uchwyt na śrubę. Ja użyłem śruby fotograficznej bo mogę także przyczepić aparat, lampę i inne gadżety a nie tylko kamerkę.
Później czas na zamianę miejsc i montaż w całość. Jako, że używałem wędki głównie na snowboardzie potrzebne mi było zadekować otwór po głowicy (wpadający śnieg). Idealna okazała się nakrętka po tymbarku :)
Z przodu (czyli na wysięgu) za pomocą przekładki plastikowej (może być metalowa) oraz Superglue osadzam śrubę M6 z gwintem 1/4' tzw. fotograficzna najpierw sprawdzając jaki powinna ona mieć wysięg (długość gwintu).
W wyniku takiej operacji uzyskuję monopod o wysięgu w zakresie 55-180 cm.
Koszty operacji:
Monopod ~45 zł
śruba z gwintem fotograficznym ~2 zł
tymbark dla ochłody ~2 zł
klej superglue ~2zł
czas potrzebny na zmontowanie ~15 min

Ujęcia MOJE z tego i innych moich sprzętów można zobaczyć np tu:

Pozdrawiam

PS. Jak wrócę z pracy pstryknę parę fotek kija i wrzucę

PS.2. Ujęcia z kija wg porady oraz z doświadczenia kręcę do góry nogami
  • Nikon22 lubi to

#2

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
tu znajdziecie obiecane zdjęcia.
Pozdrawiam

#3

qbek

qbek

    Newbie

  • Użytkownik
  • 15 postów
  • Miejscowość:Bychawa
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Samsung 32GB (10) UHS-I Pro
A ta czarna nakrętka ze śrubą foto przełożyłeś z "góry" na "dół"?

#4

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

A ta czarna nakrętka ze śrubą foto przełożyłeś z "góry" na "dół"?


Dołączona grafika

Na górze (w miejscu rączki) była głowica a na dole jest iglica. Wszystko do demontażu. W miejsce głowicy wklejony kapsel :D a w miejscu iglicy śruba. Czarna nakrętka to było kiedyś kółko od zabawki mojego dzieciaka. Może być zastąpione czymkolwiek. Plastikową nakrętką, stalową podkładką, blachą lub tak jak u mnie częścią zabawki. Pamiętać trzeba natomiast żeby dokładnie sprawdzić długość gwintu.
Pozdrawiam

#5

qbek

qbek

    Newbie

  • Użytkownik
  • 15 postów
  • Miejscowość:Bychawa
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Samsung 32GB (10) UHS-I Pro
Jeszcze jedno pytanie - czy można zdemontować ruchomą głowicę aby uzyskać uchwyt montażowy jak w camrock M130? Pytam ponieważ z ruchomą głowicą użytkowałbym lustrzankę a odkręcałbym głowicę przy użytkowaniu gopro z uchwytem do rurek.

#6

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1919 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
Witam.
Jak na załączonych fotografiach widać da się, a nawet trzeba zdemontować głowicę. Są tam 3 śrubki które można kręcić do woli ;) Głowica ma taką podstawkę dziwną pasującą do rurki. U mnie poszła jako dawca do slidera. Ale to historia na oddzielny temat :D
Pozdrawiam



#7

Michalooo

Michalooo

    Newbie

  • Użytkownik
  • 16 postów
    Zrobiłem wg. twojej instrukcji, mam problem z demontażem głowicy, pisałeś że mają być 3 śrubki, odkręciłem jedną i zabawa się skończyła ni ma ani jednej więcej. Demontaż iglicy bez problemów poszedł, trochę gorzej z montażem śruby, dokładnie póki co mam gołą śrubę bez żadnej nakładki, i kamerę mi trochę obraca a tak poza tym to jest gites. Masz jakieś porady moje problemy?? ;) Pozdro

    #8

    macix

    macix

      Użytkownik

    • Użytkownik
    • 72 postów
    • Kamera: gopro hero 4 silver
    • Karta pamięci: 64gb/samsung/klasa 10
    chętnie zobaczę slider, robisz z jakiegoś konkretnego tutoriala na yt?

    #9

    mistrzCK

    mistrzCK

      I'm a Pro!

    • Użytkownik
    • PipPipPipPip
    • 1919 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
    • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

    chętnie zobaczę slider, robisz z jakiegoś konkretnego tutoriala na yt?

    Narazie jest niedopracowany i kiwa na boki. Do tego chcę zrobić jeszcze jakiś napęd. W tej chwili jest w fazie testów. Na youtube oglądałem tutoriale, ale traktuję to jako wskazówki i pomoc w wybrnięciu z tych samych problemów, jednak rurka pcv w stanach kosztuje 5$ a u nas 60-80 zł za 2,5m :x W sumie to na błędach sam się uczę. Jak coś sensownego mi się uda sklecić to na pewno się podzielę :)
    Pozdrawiam.

    #10

    0pieka

    0pieka

      Newbie

    • Użytkownik
    • 26 postów
      witam jezeli kupil bym tego monopoda (poprzednia wersje tego prezentowanego tutaj tzn. bez glowicy 2D) to polacze go bez zadnych modyfikacji z kamerka tylko dzieki Tripod Mount ? i czy cos strace bez glowicy 2D ? bo tutaj przeczytalem o przekladaniu czegos z jednej strony na druga i zwatpilem... pytam bo chcialbym zamowic cos dobrego a zarazem nie wydac masy pieniadzy... chodz jezeli nie warto sie w to pakowac to rozumiem ze lepiej kupic go pole czy cos takiego bardziej oryginalnego?:)

      rozumiem ze te przelozenia z jednej strony na druga to tylko po to zeby wywalic glowice?

      #11

      Domel

      Domel

        Newbie

      • Użytkownik
      • 37 postów
        Ja wczoraj kupiłem tani monopad na allegro dziś go odsyłam bo to jakaś chinska masakra... jadę kupić gopole i nie bawię się więcej w oszczędność tam gdzie nie trzeba

        Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
        • Timac lubi to

        #12

        mistrzCK

        mistrzCK

          I'm a Pro!

        • Użytkownik
        • PipPipPipPip
        • 1919 postów
        • Miejscowość:Kielce
        • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
        • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

        rozumiem ze te przełożenia z jednej strony na druga to tylko po to żeby wywalić głowicę?

        Popatrz na zdjęcia tego co chcesz kupić. Jak przymontujesz kamerę to rączkę będziesz miał tam gdzie kamerę. Przekładka jest po to żeby wszystko było tak jak powinno :)
        Ja jestem zadowolony. Kij ma bardzo duży zasięg, jest bardzo elastyczny co do dostosowania wysięgu/długości no i lekki. Nie mam i nie używałem GoPole. Tam jest chyba jedna długość z tego co kojarzę bez możliwości wydłużenia, zaleta jest taka, że jest przezroczysta. Wada taka, że z plecaka wystaje i się z tym trzeba ciągle użerać.
        Ja jestem zadowolony.
        Pozdrawiam

        #13

        LeoDogg

        LeoDogg

          Wyjadacz

        • Użytkownik
        • PipPipPip
        • 1025 postów
        • Miejscowość:Ciechanów
        • Kamera: GoPro 3 Black
        • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB
        Ten z GoPole przezroczysty nie jest składany.

        Ja i cała ta moja twórczość ;)

         




         


        #14

        Kubaa

        Kubaa

          Newbie

        • Użytkownik
        • 1 postów

          Zrobiłem wg. twojej instrukcji, mam problem z demontażem głowicy, pisałeś że mają być 3 śrubki, odkręciłem jedną i zabawa się skończyła ni ma ani jednej więcej. Demontaż iglicy bez problemów poszedł, trochę gorzej z montażem śruby, dokładnie póki co mam gołą śrubę bez żadnej nakładki, i kamerę mi trochę obraca a tak poza tym to jest gites. Masz jakieś porady moje problemy?? ;) Pozdro


          Witam, to w końcu czy da się odkręcić głowicę tak żeby przykręcić inną?

          #15

          Faraon

          Faraon

            Użytkownik

          • Użytkownik
          • 79 postów
          • Miejscowość:KrakUFF
          • Kamera: GP H3B
          • Karta pamięci: Sandisk 32GB U1
          Ja kupiłem camrock m130. Bez głowicy, bo jest niepotrzebna. Wystarcza przegub mocowania gopro. Mocowanie kamery/ aparatu w rączce zostawiłem w celu ewentualnego użytku jako monopod. Przerobiłem natomiast stopkę. Delikatnie rozwierciłem 2 miejsca, w których zaciśnięty był plastikowy korek, trzymający iglicę. Po wyjęciu korka wyrwałem z niego iglicę. Od wewnętrznej strony korka wsadziłem śrubę 1/4 cala z sześciokątnym łbem. Śrubę kupiłem, w sklepie ze śrubami - koszt 0,33 zł. Podkładkami wyregulowałem tak by wystawała na odpowiednią odległość. Tak przerobiony korek wbiłem na swoje miejsce. Wlazł na tyle ciasno, że nie ma siły by wyleciał. Całość wygląda OK.
          Plus za to że w pokrowcu mieści się monopod z nakręconym tripod mountem.

          Jedyny minus tego monopoda, to fakt, że nie zmieści się pod kurtkę na nartach, ale to wiedziałem kupując...


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          #16

          mistrzCK

          mistrzCK

            I'm a Pro!

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 1919 postów
          • Miejscowość:Kielce
          • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
          • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

          Zrobiłem wg. twojej instrukcji, mam problem z demontażem głowicy, pisałeś że mają być 3 śrubki, odkręciłem jedną i zabawa się skończyła ni ma ani jednej więcej. Demontaż iglicy bez problemów poszedł, trochę gorzej z montażem śruby, dokładnie póki co mam gołą śrubę bez żadnej nakładki, i kamerę mi trochę obraca a tak poza tym to jest gites. Masz jakieś porady moje problemy?? ;) Pozdro

          Przepraszam przeoczyłem posta. U mnie były 3 śrubki. Jeśli masz 1 to ją odkręć i spróbuj wyjąć głowicę. Co do montażu śruby to tak jak pisałem najpierw dokręciłem tripod aby dobrać długość wystającego gwintu. Jeśli jest za długi możesz dookoła śruby wkleić podkładkę z uszczelki gumowej. Powinna stopować obrót i niwelować drgania na śrubie.
          Pozdrawiam

          #17

          Kisiel

          Kisiel

            Użytkownik

          • Użytkownik
          • 131 postów
          • Kamera: GoPro HERO3 Black
          • Karta pamięci: SanDisk 64GB (10)

          http://db.tt/nHsCIDuQ tu znajdziecie obiecane zdjęcia.
          Pozdrawiam


          EEEEJJ! Mam taką samą sofę!!! :D:D:D

          #18

          mistrzCK

          mistrzCK

            I'm a Pro!

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 1919 postów
          • Miejscowość:Kielce
          • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
          • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
          Jest jak za PRL. Wtedy każdy miał meblościankę, teraz meble z BRW :D
          Pozdrawiam

          #19

          michu1977

          michu1977

            Newbie

          • Użytkownik
          • 1 postów
            witam

            jako że jesem nowy ale czytam posty napiszę że też zakupiłem ten monopod i powiem tak za te pieniądze jakość jest super, rewelacyjnie leży w dłonie, zasięg jest fantastyczny, co więcej piankowy uchwyt super sięsprawdza w rękawicach narciarskich czy snowboardowych, tak więc polecam każdemu - 34 złote to cena niewygórowana
            dodatkowo ostatnio na dx.com zamówiłem stabilizator więc czekam na przesyłkę :D zobaczymy jak długo

            jak coś zmontuję to się pochwalę, na razie muszę przerobić monopd tak zeby mi pasował :D

            wcześniej miałem zrobiony ze starego statywu - wziołem jedną 3 częściową nogę i dorobiłem do niej z rączkę z uchwytu od kijka narciarskiego, minus był jedne - za krótki był bo coś ok 1,2 długości, co przy ujęciach nie bardzo wystarcza , dlatego teraz będą 2 monopody w zależności od potrzeby



            #20

            Faraon

            Faraon

              Użytkownik

            • Użytkownik
            • 79 postów
            • Miejscowość:KrakUFF
            • Kamera: GP H3B
            • Karta pamięci: Sandisk 32GB U1
            Bardzo polecam tego camrocka. Sprawdza się całkiem nieźle. Muszę tylko dorobić mu uchwyt do wieszania na ramieniu/ plecach.

            Btw. Tydzień temu na Kasprowym jakiś koleś widząc mnie filmującego z tego kija zapytał czego ja tym sprzętem poszukuję...


            Sent from my iPhone using Tapatalk