Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Gopro HD Hero 4 to be released November 2013?


41 odpowiedzi w tym temacie

#21 Sebastian

Sebastian

    Wyjadacz

  • Moderator
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • Miejscowość:Poznań
  • Kamera: 3BE/3BE+
  • Karta pamięci: 16/32/64

Napisano 30 wrzesień 2013 - 13:33

Pamiętajcie że podzespoły najnowszej wersji, która wejdzie bazują na tych co wyszły w 2012 wiec nie ma nic innowacyjnego. Problem moim zdaniem nie jest w podzespołach tylko w kiepskim oprogramowaniu. Widać że wzięli się za to bo samą kamerą pierwszego miejsca długo by nie utrzymali. Sony jak tylko wzmocni swoje działania może wygrać, teraz jest druga tylko dlatego ze nie zauważyli tego rynku a wcześnie.

Wysyłane z mojego HTC One dual sim za pomocą Tapatalk 2

Pozdrawiam

Sebastian

MacBooK Retina ME294 15"2.3GHz/16GB/512GB


#22 Michal

Michal

    I'm a Pro!

  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Miejscowość:Polska
  • Kamera: Hero 3 Silver
  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

Napisano 30 wrzesień 2013 - 14:14

Sony to akurat ciekawy gracz prowadzący jeszcze ciekawszą politykę :P Mają ogromnie dużo na nadrobienia. Prędzej stawiał bym na Drift'a. Ale kształt tego rynku za jakiś czas to już inna sprawa. Zgadzam się z tym że oprogramowanie to klapa. Całkiem przy okazji dobrze że ktoś daje własna wersje oprogramowania teraz robi to garmin. No fakt GP masz najlepsza jakość obrazu między innymi dzięki oprogramowaniu.

#23 Qula

Qula

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 108 postów
  • Miejscowość:Katowice
  • Kamera: GoPro Hero 3 BE
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Napisano 30 wrzesień 2013 - 19:34

Wygląda na to, że będzie hero 3+ a nie hero4


Jeśli to się sprawdzi to albo konkurencja w końcu wskoczy na wyższy poziom albo GoPro będzie robić ewolucje a nie rewolucje :(

Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


#24 LeoDogg

LeoDogg

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • Miejscowość:Ciechanów
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

Napisano 30 wrzesień 2013 - 19:37

Tak jest ma być Hero + :/ Z info jakie wynalzłem w necie ma być już jutro !
Tak jak z Iphonem zrobili, co dwa lata będzie pewnie nowy model a co rok"+" tak jak Iphone "s".
Nie wiem czy dobrze rozkminiam, ma być 20 % mniejsza ? Czy tylko obudowa ma być mniejsza i lzejsza ?

Ja i cała ta moja twórczość ;)

 




 


#25 Michal

Michal

    I'm a Pro!

  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Miejscowość:Polska
  • Kamera: Hero 3 Silver
  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

Napisano 30 wrzesień 2013 - 19:56

Hero3+ Black:

20% smaller and lighter housing (waterproof to 131’/40m)
SuperView video mode captures the world’s most immersive wide angle perspective
Auto Low Light intelligently adjusts frame rate for stunning low light performance
33% improved image sharpness and reduced distortion
Faster built-in Wi-Fi for enhanced connectivity to the Wi-Fi Remote (included) and GoPro App
25% longer battery life
Upgraded audio performance

Hero3+ Silver:

20% smaller and lighter housing (waterproof to 131’/40m)
2x faster image processor enables 1080p60 and 720p120 fps video
Enhanced low light performance
Improved image sharpness and reduced distortion
Faster built-in Wi-Fi for enhanced connectivity to the Wi-Fi Remote (sold separately) and GoPro App
25% longer battery life
Upgraded audio performance


Ha szczerze pisząc wcale nie jest to nie głupie przedsięwzięcie. Też o tym pisałem. Z drugiej strony popatrzcie co wrzucili by w GP5?

#26 Qula

Qula

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 108 postów
  • Miejscowość:Katowice
  • Kamera: GoPro Hero 3 BE
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Napisano 30 wrzesień 2013 - 20:06

Dla GoPro nie głupie przedsięwzięcie bo hajs się będzie zgadzał. Dla mnie jako użytkownika wolałbym aby był większy skok ;)

Moje żeglarskie filmy GoPro:  :)


#27 Michal

Michal

    I'm a Pro!

  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Miejscowość:Polska
  • Kamera: Hero 3 Silver
  • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

Napisano 30 wrzesień 2013 - 21:04

I bym zapomniał czekamy :D :D :D

#28 Żółwik

Żółwik

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 156 postów
  • Miejscowość:Brzeziny, Gdynia, Łódź
  • Kamera: GoPro Hero 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Napisano 01 październik 2013 - 11:39



Moim zdaniem mogli zostawić ten sam rozmiar co Hero 3, a baterię podbić o 50 % wydajności więcej, dorzucić np drugi slot na kartę pamięci, byćmoże nawet opcja czujnika przeciążeń.

Plus tego jest taki, że poprzednie modele będą tanieć, jednak moim zdaniem - niech zabiorą się do roboty nad porządnym programem do edycji filmu bo CineForm jest po prostu dziadowski...
Myślę, że dochodzimy do momentu przesycenia - kamery nagrywają materiał którego nie jesteśmy w stanie obrobić... Prosty przykład wystarczy spojrzeć na rozmiary plików w Full HD - nawet gdy zgrywam z karty pamięci przez adapter USB 3 to nigdy nie osiągnąłem prędkości wyższej niż 50MB/s (oczywiście laptop ma USB 3, sterowniki sprawdzone). Już nie wspominam jaki kombajn sprzętowy trzeba posiadać by obrobić film w 1080/60 - a jeśli za rok wyjdzie 1080/120 to już kosmos - oczywiście da się, no ale szczerze - czy komuś udało się doprowadzić filmik do takiego wyglądu jak na reklamie GoPro ?

Spójrzcie też ile trwa renderowanie kilkuminutowego filmu ... już nie wspominając o wrzuceniu na YouTube :evil: gdzie po kilku godzinach uploadu okazuje się, że 1080 nie wiele różni się od 360p

#29 LeoDogg

LeoDogg

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • Miejscowość:Ciechanów
  • Kamera: GoPro 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk Extreme 32 GB

Napisano 01 październik 2013 - 11:46

Tez bym wolał funkcjonalność kosztem wirtualnych fpsów, których i tak nie wykorzystam.

Ja i cała ta moja twórczość ;)

 




 


#30 Żółwik

Żółwik

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 156 postów
  • Miejscowość:Brzeziny, Gdynia, Łódź
  • Kamera: GoPro Hero 3 Black
  • Karta pamięci: Sandisk 64GB (10)

Napisano 01 październik 2013 - 12:11

No to jeszcze prośba do administracji aby zmieniła ten dział na Hero 3+

#31 Barthas

Barthas

    Specjalista

  • Użytkownik
  • Pip
  • 159 postów

    Napisano 01 październik 2013 - 12:42

    Jestem zawiedziony "nowa" kamera... :(

    #32 Bartq

    Bartq

      Administrator

    • Admin
    • 350 postów
    • Miejscowość:Warszawa
    • Kamera: GoPro Hero 3 Black, Drift Ghost-S
    • Karta pamięci: 2x Samsung SDXC 64GB

    Napisano 01 październik 2013 - 13:11

    No to jeszcze prośba do administracji aby zmieniła ten dział na Hero 3+


    Powstał nowy dział dedykowany Hero 3+, wrzuciłem tam również wątek z innego działu na temat tej kamerki... Tutaj więc ograniczmy się do przecieków na temat 4, a nasze żale wylewajmy w odpowiednim już dziale :D.

    FORUM | |    |


    #33 roland

    roland

      Newbie

    • Użytkownik
    • 31 postów
    • Miejscowość:Międzygórze
    • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

    Napisano 02 październik 2013 - 07:12

    Plus tego jest taki, że poprzednie modele będą tanieć, jednak moim zdaniem - niech zabiorą się do roboty nad porządnym programem do edycji filmu bo CineForm jest po prostu dziadowski...


    Prawda, jednakże fajnie pisze się takie rzeczy z punktu widzenia użytkownika. Osobiście 6 lat pracowałem jako programista pewnego programu do nieliniowej obróbki video. Pewna hinduska firma "szarpnęła" się, żeby dogonić a nawet przegonić Premiery, Vegasy itd. Koszty ogromne, dorzucanie programistów niewiele pomaga a konkurencja ucieka coraz szybciej :( Oczywiście Gopro ma fundusze ale patrząc się na to wszystko, lepiej by było gdyby przebrandowali jakiś istniejący gotowy system NLE niż pisać swój własny.

    Myślę, że dochodzimy do momentu przesycenia - kamery nagrywają materiał którego nie jesteśmy w stanie obrobić... Prosty przykład wystarczy spojrzeć na rozmiary plików w Full HD - nawet gdy zgrywam z karty pamięci przez adapter USB 3 to nigdy nie osiągnąłem prędkości wyższej niż 50MB/s (oczywiście laptop ma USB 3, sterowniki sprawdzone). Już nie wspominam jaki kombajn sprzętowy trzeba posiadać by obrobić film w 1080/60 - a jeśli za rok wyjdzie 1080/120 to już kosmos


    Kiedyś już się wypowiadałem na ten temat. Moim zdaniem to że np. gopro 4 potrafiło by nagrywać 4K@120fps i w jakimś kosmicznym bitracie nie znaczy, że koniecznie musimy nagrywać w tym trybie. Po co się pchać w takie rozdzielczości skoro i tak przeciętny zjadacz chleba nie ma sprzętu aby je wyświetlić bez skalowania w dół. Nie mówiąc o bolączkach magazynowania tak wielkich plików. Wystarczy ograniczyć się do full hd (1920 x 1080), przy dużym ruchu włączyć 50 fps i to wystarczy na długi czas. Narzekanie na koszmar pracy z takim materiałem też już kiedyś poruszałem - rozwiązaniem jest praca nie na materiale źródłowym tylko na jego wersji o obniżonej rozdzielczości. Ta technika (proxy editing) jest znana i używana przez profesjonalistów, szczerze polecam, dzięki temu można wygodnie pracować na dziadowskim sprzęcie.
    Wysokie rozdzielczości mogą się przydać np. przy korekcji zniekształceń obiektywu. Bolączką gopro jest też ... za dużo mpix w matrycy :( Powoduje to, że procesor nie zczytuje całej matrycy i skaluje w dół tylko wybiera poszczególne linie i wiersze. Powoduje to powstawanie zjawisk aliasingu (kontrastowe pochylone linie, np. przewody elektryczne, pojawiają się schodki) czy też mory (kolorowe tekstury). Profesjonalne kamery cyfrowe nie mają tak szalenie gęstych matryc. Na przykład taki Blackmagic Cinema Camera 2.5K ma matrycę 3.15 mpix i potrafi nagrywać gołe RAW-y. Ostrość i dynamika jest po prostu fenomenalna. Nagrywanie gopro w maksymalnych dostępnych rozdzielczościach a potem skalowanie w dół jest jakąś namiastką naprawdę dobrych systemów.

    pozdrawiam

    Roland

    #34 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera: Hero 3 Silver
    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 02 październik 2013 - 09:04

    No tak ale co w takim razie ze zdjęciami - rozumiem że zyska na tym jakość nagrywanego filmu. Tzn rozumiem też że coś za coś. Kamera jest do filmów a aparat do zdjęć.

    #35 roland

    roland

      Newbie

    • Użytkownik
    • 31 postów
    • Miejscowość:Międzygórze
    • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

    Napisano 02 październik 2013 - 12:15

    No tak ale co w takim razie ze zdjęciami - rozumiem że zyska na tym jakość nagrywanego filmu. Tzn rozumiem też że coś za coś. Kamera jest do filmów a aparat do zdjęć.


    Coś za coś. Chociaż w przypadku gopro można mówić o kompromisie. Matryca 12 mpix nie tylko jest po to aby mieć zdjęcia 12 mpix. Dzięki nadmiarze pixli realizowany jest zmienny kąt widzenia poprzez zczytywanie tylko pewnych fragmentów matrycy - przy szerokim kącie wybierane są pixle z całej matrycy (ale rzadziej), przy wąskim kącie zczytywane są sąsiednie pixle ze środka matrycy. Oczywiście nie wszystkie tryby pozwalają na zmianę kąta widzenia - dla wyższych rozdzielczości pixli jest wciąż za mało żeby pomijać równą liczbę pixli i nie wprowadzać zniekształceń. Gdyby matryca miała np. rozdzielczośc 4K to pole manewru w zakresie cropowania byłoby już bezużyteczne. Zoom musiałby być uzyskiwany mechanicznie a to by komplikowało konstrukcję ,zwiększało wagę i cenę. Warto sobie z tego wszystkiego zdawać sprawę, bo można się naciąć na problemy w nietypowych przypadkach. Kumpel kupił bezlusterkowca Nikon 1 żeby filmować swoją grę na lutni. Lutnia ma 18 strun, odcinają się kolorystycznie od gryfu filmowane z bliska i pod kątem brzydko wyglądają - pojawiają się schodki z powodu nierównomiernego wybierania pixli i bardziewnego skalowania. Wyobrażam sobie, że harfa wyglądała by jeszcze gorzej :( W normalnych scenach z życia wziętych obraz jest krystaliczny, żyletowato ostry, bez najmniejszych zarzutów.

    pozdrawiam

    Roland

    #36 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera: Hero 3 Silver
    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 03 październik 2013 - 06:14

    Tak przy okazji za czasów nim znane było GP! Ludzie do zostawań analogicznych jak teraz GP stosowali bardziej profesjonalną POV HD. Mogę się mylić co do firmy ale była to tego typu kamera. Była bardziej profesjonalnym produktem w stosunku do GP. Kierowanym do profesjonalistów. Teraz komandosi mają na sobie GP - wcześniej były to kamerki w stylu POV HD. Były i są jeszcze analogiczne produkty Sony oraz chyba Panasonic. Tak jak pisałem były to o wiele bardziej profesjonalne kamery! Ale pewnie masz na ten temat większą wiedzę niż ja.

    #37 roland

    roland

      Newbie

    • Użytkownik
    • 31 postów
    • Miejscowość:Międzygórze
    • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

    Napisano 04 październik 2013 - 08:22

    Dokładnie, przyjrzałem się POV HD i faktycznie ma ona matryce full HD (2 mpix) więc klatka video to 1:1 pixele z matrycy (jest tryb 720p, wedle opisu to crop ze środka matrycy). Uważam jednak, że stosowanie matryc o dużo większej liczbie mpix niż klatka video ma sens i jeśli w przyszłości zostanie dopracowane (w szczególności: pojawi się zczytywanie pełnej matrycy i skalowanie "po bożemiu" zamiast wybierania między liniowego) to będzie tylko lepiej. Praktyka pokazuje, że odpowiednim post processingiem można zdziałać cuda, niech przykładem będziemy my sami: oko ma badziewną optykę, wysoce chaotyczną matrycę z potężnymi błędami wszelakiego rodzaju (pokrzywiona geometria, nieliniowość, zmienna gęstość pixeli i wiele innych) a mózg wyciąga z tego całkiem przyzwoity obraz! Przykład który już wszystkim chyba spowszedniał: pixel w obrazie video, zdjęcia czy też na monitorze jest reprezentowany w przestrzeni RGB trzema składowymi kolorów. Jednak matryce nie widzą trzech składowych w jednym pixelu a tylko jedną (z wyjątkiem przetworników Foveon) zgodnie z najbardziej popularnym układem Bayera, kolejne pixele widzą R G R B R G R B itd (co linię jest przesunięcie o 1 tego wzorca). Takie dane z matrycy wymagają przetworzenia w celu mniej lub bardziej inteligentnego "domyślenia" się dla każdego pixela jakie są brakujące wartości dwóch pozostałych jego składowych. Jak widać działa to doskonale tak że prawie mało kto wie o tym, że matryca ma tak wielką ułomność, którą to odpowiednim post processingiem można wyeliminować. W ostatnich latach jest trend na zdejmowanie filtrów AA sprzed matryc. To filtr celowo rozmazujący obraz w promieniu 2-3 pixli aby nie wprowadzać pewnych zniekształceń (wysokich częstotliwości), które ujawnią się z powodu "ułomności" matryc w układzie Bayera. Ten filtr zapobiega powstawaniu mory ale przez zmiękczanie obrazu powoduje utratę szczegółowości. Idea jest taka, że jego działanie można uzyskać odpowiednim zaawansowanym post-processingiem, nie narażając się na utratę szczegółowości. Jak będzie w przyszłości to zobaczymy, ale wierzę że w sferze naszych kamer sportowych będzie dążenie do minimalizacji sprzętu (zafixowany obiektyw, zero ruchomych elementów), następnie dobra, gęsta matryca i cała reszta (rozdzielczość, kąt widzenia, stabilizacja) wykonywana programowo na podstawie tego co widzi matryca. Już teraz są programowe filtry usuwające poruszenie na zdjęciach - coś co pozornie wydaje się sprawą przegraną. Pewne awangardowe rozwiązania (np. Lytro) pokazują, że nawet ostrość, jej punkt ustawienia czy też głębia ostrości może być wykonywane programowo na podstawie danych z matrycy a nie na drodze optycznej. Może się jednak okazać, że np. gopro 8 będzie kosztować 500 zł i będzie nagrywać tylko video ultra wide, rozszerzenie o zmianę kąta widzenia - kod do wklepania do kamery za 250 zł, rozszerzenie o stabilizację: kod do wklepania za 250 zł, rozszerzenie na tryb nocny 250 zł itd. Grrr :(

    pozdrawiam

    Roland

    #38 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera: Hero 3 Silver
    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 07 październik 2013 - 16:30

    POV HD ma tak jakby na pierwszy rzut oka inną jakość obrazu. Powiedz mi Roland skąd czerpiesz swoją wiedzę?

    Inna sprawa że sercem GP4 jak miała być tak będzie Ambarella A9. Tylko nastąpi to nieco później.

    #39 roland

    roland

      Newbie

    • Użytkownik
    • 31 postów
    • Miejscowość:Międzygórze
    • Kamera: Gopro Hero1, Hero3 Black
    • Karta pamięci: Sandisk SD16GB, mSD64GB(10)

    Napisano 14 październik 2013 - 07:24

    Powiedz mi Roland skąd czerpiesz swoją wiedzę?


    Wiedziałem że prędzej czy później ktoś się o to spyta :) Zawodowo jestem programistą i od kilku już lat zajmuję się kodekami audio/video a także skalowaniem, deinterlacem, resamplingiem, konwersją przestrzeni kolorów itd. Zajmowałem się renderowaniem audio/video w systemach nieliniowego montażu a teraz robię głównie w serwerach video.

    pozdrawiam

    Roland

    #40 Michal

    Michal

      I'm a Pro!

    • Moderator
    • PipPipPipPip
    • 2334 postów
    • Miejscowość:Polska
    • Kamera: Hero 3 Silver
    • Karta pamięci: SanDisk Ultra 16GB (10)

    Napisano 14 październik 2013 - 07:31

    W takim razie więcej pytań nie mam :D. Ale bardziej serio pisząc mam nadzieje że podzielisz się z nami swoją wiedzą w stopniu nie co większym :P. Wiesz niestety nie jedna nasza dyskusja przygasa z powodu braku merytoryczności bądź pewnych zawiłości technicznych (co jest w zasadzie tożsame).


    Wróć do GoPro Hero4 · Następny nieczytany temat →