Skocz do zawartości


"); //]]>
Zdjęcie

Laptop do 3 tyś - 4k


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#41

CzlowiekTwarog

CzlowiekTwarog

    Newbie

  • Użytkownik
  • 17 postów
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Kamera: none
  • Karta pamięci: none
Witam i podpinam się. Zastanawiam się nad kupnem Msi leopard pro. Chciałbym obrabiac FHD, mam Nikon d5100 i xiaomi yi. Obecnie mam Acera 572g z i5 4210m, 8gb ram, geforce 840m, win 8.1. Próbowałem z 8 programów Ale żadnen nie chce działać albo laguja, teraz używam Sony movie studio trial, ale podgląd mi laguje. Jesteście mi w stanie coś poradzić? Czy na moim obecnym laptopie powinienem być wstanie obrabiac czy to za słaby komp?

#42

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1925 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Zainstaluj sterowniki CUDA od nvidia dla karty, ustaw w programie wspomaganie CUDA. Zmniejsz wielkość podglądu z full na nieco mniejszy.

Jeśli nie poskutkuje działaj na plikach proxy.

Pozdrawiam



#43

CzlowiekTwarog

CzlowiekTwarog

    Newbie

  • Użytkownik
  • 17 postów
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Kamera: none
  • Karta pamięci: none

Komp po formacie, najnowsze sterowniki, w Movie Studio w opcjach wybrana karta graficzna do pomocy, podgląd też zmniejszony, ale to wszystko nie pomogło. Mógłbyś mi w skrócie wyjasnić jak działa to proxy? Obejrzałe już pare filmików i przeczytałem pare artykułów.  Davinci resolve 12 włączyłem w pogramie proxy i niezabardzo to pomogło, wiec domyslam sie, ze Hitfilm tez nie pomoze, jeszcze póniej spróbuje z Movie studio. Pytanie czy proxy włącza sie indywidualnie w kazdym programie, czy powinienem sciagnac jakis dodatkowy program do przearabiania video, a potem podmieniac na koncu foldery ? Teraz ogladam, ze tworzenie w Movie studio pliku proxy trwa kilka minut, czyli majac kilkanascie, kilkadziesiat plikow można sie naczekać.....



#44

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1925 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Powinieneś mieć program do przerabiania video na mniejsze obrazki. Na nich robisz obróbkę i efekty, a przed renderem podmieniasz pliki na te z kamery.

Gopro przy odpowiednich ustawieniach sama robi ci od razu pliki proxy. 

Robisz sobie pliki np. 480p (z 1080p) i na nich działasz. Przed finalnym renderem zmieniasz nazwę katalogu z plikami 480, program pyta cię gdzie znajdują się pliki, ty wskazujesz katalog z plikami 1080. Pliki powinny mieć takie same nazwy i rozszerzenie. Jedynie inną wielkość bo nie zadziała.



#45

CzlowiekTwarog

CzlowiekTwarog

    Newbie

  • Użytkownik
  • 17 postów
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Kamera: none
  • Karta pamięci: none
Oki dzięki! Wiem o co chodzi. Ostatnie oczywiste pytanie...czy polecisz jakiś program do zmniejszania?

#46

mistrzCK

mistrzCK

    I'm a Pro!

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1925 postów
  • Miejscowość:Kielce
  • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
  • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

Najszybszy chyba 4Media Video Converter (Ultimate/PRO itp).

Podpiera się kartą grafiki i działa odrębnie na wielowątkowych procesorach. 8 wątków to 8 filmów na raz przerabia.

Jeżeli chcesz to zrobić dokładniej i bardzo szybko to:

- najpierw przycinasz na kawałki film bez utraty jakości programem Bolisoft Video splitter - dużo roboty i najbardziej pracochłonny okres,

- wyrzucasz całe pliki a zostawiasz jedynie poprzycinane sceny -  pozbywasz się dużej ilości niepotrzebnych danych

- robisz z nich proxy w np. 4Media 

- pliki będą krótkie i małe po 20-50 MB więc ich czas przerabiania nie powinien wynieść więcej niż 15 min

- kleisz wszystko w programie, muzyka, kolory druga ścieżka itp - ja bym ci radził Premiere Pro - im szybciej tym lepiej, ja 3 lata robiłem w Vegas

- zmieniasz nazwę folderu z plikami proxy i w programie wskazujesz folder z pociętymi oryginałami

- renderujesz - to już nie ma znaczenia czy 10 czy 60 min bo nad cięciem i wybieraniem scen zejdzie ci paręnaście godzin

- zależy co chcesz z plikiem robić. Inaczej renderuje dla siebie na TV inaczej na YT, ale Adobe ma do tego sprytny programik

Pozdrawiam

 

Edit

Pamiętaj że plik proxy musi być taki sam jak źródłowy [mp4]



#47

parapa

parapa

    Newbie

  • Użytkownik
  • 8 postów

    Witam!

    Który z tych laptopów najlepiej nadaje sie do edycji, montażu filmików w rozdzielczości full hd, z kamerki sportowej,której jeszcze nie mam :)

     

     

    ,a może jakieś inne propozycje w tym przedziale? :)O programach do montażu,też nie mam zielonego pojęcia :).Ten laptop to na początek mojej przygody z takim sobie amatorskim składaniem filmów z jazdy na motocyklu:)

    Pozdr.



    #48

    mistrzCK

    mistrzCK

      I'm a Pro!

    • Użytkownik
    • PipPipPipPip
    • 1925 postów
    • Miejscowość:Kielce
    • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
    • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
    Za tą cenę to raczej takie coś

    Wysłane z mojego LIFETAB_P891X przy użyciu Tapatalka

    #49

    parapa

    parapa

      Newbie

    • Użytkownik
    • 8 postów

      trochę za drogi ,z systemem wychodzi przeszło 4 k.a ja maxymalnie  moge wydać 3500



      #50

      mistrzCK

      mistrzCK

        I'm a Pro!

      • Użytkownik
      • PipPipPipPip
      • 1925 postów
      • Miejscowość:Kielce
      • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
      • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
      Używany może być czy tylko nówka?

      Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

      #51

      parapa

      parapa

        Newbie

      • Użytkownik
      • 8 postów

        Nowy bym chciał,za około 3 tyś.Możesz coś polecić mistrzCK? :)A ta karta graficzna to bardzo potrzebna,do takiego amatorskiego montażu filmików,bo znacznie podnosi wartość sprzętu.może być grafika zintegrowana?



        #52

        mistrzCK

        mistrzCK

          I'm a Pro!

        • Użytkownik
        • PipPipPipPip
        • 1925 postów
        • Miejscowość:Kielce
        • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
        • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
        Używke kupisz bardzo dobrą za te pieniądze, nowy przyzwoity. To czy karta potrzebna czy nie zależy w jakim programie będziesz obrabiał i czy np nie będziesz grał w żadne gry.
        Podjadę do domu to coś poszukam.

        Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

        #53

        parapa

        parapa

          Newbie

        • Użytkownik
        • 8 postów

          Dzięki MistrzCK :) Używka odpada.Czyli karta nie jest niezbędna?W jakim programie najlepiej obrabiać filmiki na laptopie bez karty graficznej?W gry nie mam zamiaru grać.Pozdr.



          #54

          mistrzCK

          mistrzCK

            I'm a Pro!

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 1925 postów
          • Miejscowość:Kielce
          • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
          • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

          vegas albo davinci. Bez karty potrzebny ci jak najmocniejszy procek i przynajmniej 16 RAM.

          Może takie coś: 

          Przyzwoity sprzęt. Mam stacjonarkę Mediona w domu żona pracuje na zdjęciach 8K, w photoshopie i lightroom. 

          Bardzo przyzwoita marka. Posiadam też tablet Medion z którego pisałem wcześniej. Jako ekran do phantoma (lifetab P891x)

          Sprzęt był lepszy jako medion niż po przejęciu przez lenovo. Komp nowy, fakturę dostaniesz, gwarancja jest. Chociaż zazwyczaj jak coś się ma popsuć to popsuje ci się w 28 miesiącu :)

          Lepszego sprzętu nie znalazłem

          Porównanie procków z tego mediona i mojego MSI na remis

          Porównanie kart graficznych

          no ja mam w sumie najmocniejszą na chwilę zakupu, a Tobie i tak karta nie będzie potrzebna. Ważne że szybki procek i dużo RAM.

          Porównałem także procek 3-ciej generacji z Mediona do 7-dmej generacji z twojej propozycji :) (biorę pod uwagę najbardziej wydajny z tej trójki)

          Prócz poboru prądu i nieznacznej prędkości na jednym wątku 7-dma generacja jest rozłożona na łopatki. Tak jak pisałem są to modele dla supermarketów i nie ma sensu sobie nimi zawracać głowy.

          Jestem budowlańcem, nie sprzedaję komputerów, ale chętnie kupuję. Mam w domu kilka modeli na potrzeby zdjęć dla żony, swojej obróbki oraz pracy w autocad, archicad i 3d. Zazwyczaj najlepiej do wszystkiego pasowały komputery dla graczy, bo jak pociągnie nowe gry to programy też musi.

          Ja kupowałem kompy nowe do czasu. Stwierdziłem że po 4-5 latach i tak będzie to na tyle stary sprzęt, że i tak się tego nie odsprzeda, a za dobrą maszynę trzeba dać około 5-6 tys. Kupując roczny używany płacę 60-50% ceny używam rok krócej i kupuję nowszą maszynę znowu za 60-50% ceny. Czyli wydaję 5-6 tys w 10 lat, a nie 10-12 tys. Trzeba brać też pod uwagę to że ma się dzieci :) więc kupowanie nowego sprzętu wiąże się z ubezpieczeniem - dość drogim.



          #55

          caraluch78

          caraluch78

            Newbie

          • Użytkownik
          • 48 postów
          • Miejscowość:Polska
          • Kamera: GoPro HERO5Black, Karma grip
          • Karta pamięci: Sandisc 64GB

          Witam panowie ,

          Wtrącę się do wątku i dodam ,że #mistrzCK ma rację co do doboru sprzętu. Kolego #parapa ,sam kupiłem przed 3-ma miesiącami laptopa za 5koła i dziś stwierdzam ,że przy obróbce video full Hd z GoPro na programie GoPro Studio ledwo dawał rade a nawet 4 razy wywalił mi błąd w trakcie obróbki . W końcu dał radę i video zrobione. Szukałem na forum wiele rozwiązań co do błędów w GoPro Studio a w sumie to niepotrzebnie, bo widocznie wszystkie błędy podczas obróbki wynikały ze "słabego" sprzętu (  :-P za 5k ) Mój sprzęt to Lenovo Y700 i7-6700HQ CPU 2.6GHz  Ram-16 GB karta intela HD Graphics 530  + GeForce GT960M Dysk SSD512GB.

          Dorzucę fotki jak zachowywał się procesor podczas obróbki video - pełna moc - dlatego już teraz wiem ,że sprzęt powinien być jeszcze mocniejszy i nie wyobrażam sobie odróbki 4K . ( Ale laptop dał radę, z bólem ale dał :-P )

          Link do zdjęć podczas pracy 



          #56

          mistrzCK

          mistrzCK

            I'm a Pro!

          • Użytkownik
          • PipPipPipPip
          • 1925 postów
          • Miejscowość:Kielce
          • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
          • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB
          Gopro studio nie nadaje się do obróbki. Jeśli chcesz dobry darmowy program to polecam davinci.
          Sprawdzajcie wszystkie podzespoły na porównywarkach. Nic nie kosztuje, a może was uświadomić czego szukać.

          Wysłane z mojego LIFETAB_P891X przy użyciu Tapatalka

          #57

          hqvkamil

          hqvkamil

            Newbie

          • Użytkownik
          • 35 postów

            Ale ja nadal nie kumam polecanie sprzętu bardziej do gier niż obróbki. :)



            #58

            caraluch78

            caraluch78

              Newbie

            • Użytkownik
            • 48 postów
            • Miejscowość:Polska
            • Kamera: GoPro HERO5Black, Karma grip
            • Karta pamięci: Sandisc 64GB

            Nie można mieć wszystkiego za 5k i tyle . Amatorzy już tak maja ( mam i ja ) i nie wszyscy wiedzą co kupic,i jakich opinii słuchać przy wyborze sprzętu .Dobrze wszyscy wiedzą ,że doradców na forum tym i innym jest mnóstwo i większość to też amatorzy .  Ja mam lapka gamingowego, ale dał radę z fullHD i mi to wystarczy . Uczy się człowiek i już wiem co kupię za sprzęt następny . Niech to służy innym , którzy chcą wyciągać wnioski . 

            pozdrawiam :)



            #59

            mistrzCK

            mistrzCK

              I'm a Pro!

            • Użytkownik
            • PipPipPipPip
            • 1925 postów
            • Miejscowość:Kielce
            • Kamera: H, H2, H3B, H3+S, H4B
            • Karta pamięci: Lexar, Adata, Toshiba 6x 32 GB

            Ale ja nadal nie kumam polecanie sprzętu bardziej do gier niż obróbki. :)

             

            Jakoś tak się dziwnie składa, że maszyny gamingowe mają najlepsze podzespoły do obróbki.

            Co nam potrzeba? Jak najwydajniejszy procek, dużo RAM i jak najlepsza karta graficzna.

            Komputery pod office raczej nie dadzą rady, a te gamingowe muszą pociągnąć coraz bardziej zaawansowane gry na wysokich detalach.

            Tak sobie to tłumaczę.

            Jeśli chcesz kompa stricte pod produkcję gier lub profesjonalne narzędzie do klejenia to jak pisałem wcześniej w tym wątku:

            - 3 dyski - 1 pod system SSD, jeden na pliki źródłowe 7200 obr lub SSD (dużo danych więc wysoka cena SSD), oraz jeden na zapisywany materiał

            - 2 procesory w macierzy (2x 4 rdzenie lub droższy 8 rdzeniowy)

            - 32 GB RAM (można przesiąść się już na DD4 idąc z duchem czasu)

            Mój brat kiedyś projektował gry i w pracy miał coś takiego:

            To jest nowy setup, ale coś działające na takiej zasadzie.

            Umówmy się. Forum kamer sportowych, sprzęt to zabawka w porównaniu do prawdziwych kamer, komputery dobieramy w zasięgu budżetu przeciętnego zjadacza chleba i do potrzeb nagrań hobbystycznych.

            Jeśli masz kasę przeznaczoną na samochód, ale wolisz gładko obrabiać filmy z wakacji polecam ci to:

            Pozdrawiam



            #60

            hqvkamil

            hqvkamil

              Newbie

            • Użytkownik
            • 35 postów

              W sumie to ja źle napisałem i przyznaje się do błędu. ;]